Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Onixer View Post
    Revin si eu cu o intrebare, fiind prima masina noua, nemaiavand alta masina inainte de asta, am intrebat la reprezentanta cu ce acte trebuie sa ma prezint si mi s-a raspuns scurt cu actele masinii si cu "mapa aceea albastra care vi s-a dat la primirea masinii". Mapa aceea albastra e defapt cea cu manualele masinii? Am vazut ca la finalul manualului referitor la masina apar cateva foi cu verificarea anticoroziune si revizia anuala.
    Toate reviziile se trec in Manualul de utilizare ,pe ultimele pagini unde sunt justificativele de intretinere,nu trebuie sa duci toata mapa.

    Comment


    • Si pentru a preveni alte intrebari: Da, am renuntat la discount, deci pe cale de consecinta cei "5 ani fara griji" nu sunt chiar gratuiti. Am ales acesata varianta doar pentru ca am Easy-R si vreau sa stau relativ linistit in aceasta perioada. Am facut o estimare a pretului reviziilor pe cei 5 ani si a iesit undeva lcu putin peste 700 euro, poate chiar mai mult. Daca as mai adauga si cei 2 ani suplimentari de garantie ar mai fi parca vreo suta si ceva de euro in plus.

      Daca as fi ales o masina "normala", m-as fi dus la revizie la ei doar in primii doi ani si atat. Apoi o revizie generala la cineva de incredere inainte de prezentele la ITP iar uleiul si restul consumabilelor se pot foarte usor schimba cu manutele proprii si personale atunci cand consideri tu si nu cand te obliga altii. Din "batrani" am invatat ca daca la o masina nu apar defecte majore de fabricatie in primii 15.000 - 20.000 km ai o buna sansa sa ajungi undeva peste 150.000 km (daca nu vand masina pana atunci) fara mari probleme. Pentru mine ar fi mai mult decat suficient din simplul motiv ca atunci o sa am 75 de ani si sper sa devin un mos ecologic la volanul unei elctrice. Sigur ca nu este o cutuma si sunt si exceptii insa in majoritatea cazurilor vina este a celor care se afla in spatele covrigului si a conditiilor de exploatare. Repet, DEFECTE MAJORE, nu schimbari de placute, bucsi etc.

      Comment


      • Vine revizia de 1 an si 18.000 km. Am sunat prin Bucuresti la diferiti dealeri si chiar si in Alexandria. In București am primit pret estimativ de 900 ron revizie + placute (intre 250-400 ron) ceea ce mi se pare cam multicel. Intradevar 1.5 Dci 90 CP + Easy-R insa totusi traim in România și nu am masina straina. In Alexandria pretul pentru revizie+placute aproximativ 970 ron. De obicei in astfel de cazuri nu m-as uita la 1000 ron sa stiu ca stau linistit insa avand in vedere ca revizia coincide cu asigurarea (600 ron) si multe alte cheltuieli incerc sa mai reduc putin.

        Asa ca incerc, care din voi a reusit sa faca revizia pentru 1.5 dci 90 Cp in București sau maxim 100-150 km in jurul lui cu piesele lui sau piesele lor dar la un pret mai redus?

        Cam ce piese ar fi necesare pentru prima revizie? Ce fel de ulei ar trebui sa cumpar? Ce magazin ar vinde piese care sa le accepte cei de la Dacia si ce dealer accepta sa monteze cu piesele tale?

        Sper sa nu se mai fi discutat asta, am citit tot forumul insa anul trecut si nu mai tin minte daca s-a vorbit despre asta iar search-ul nu prea ma ajuta in seara asta, plus ca oricum daca sunt foarte vechi s-au mai schimbat din preturi etc.

        Comment


        • Poți cumpăra piesele de www.piesenet.ro și poți încerca la Alexandria/Vălenii de munte sau Auto Marcus București, însă având easy-r, nu prea as risca revizia cu piesele mele, sa nu tragi apoi ponoase când te vor expedia, în caz de probleme la cutie.

          P. S. Cam repede ai terminat plăcuțele? Știam ca la X52PH2 au pus unele mai groase.
          Last edited by 77sky; 19 May 2018, 22:44.

          Comment


          • P. S. Cam repede ai terminat plăcuțele? Știam ca la X52PH2 au pus unele mai groase.
            Mult prea repede...si ma oftic ca nu conducnfoarte agresiv...stiu ca la Easy-R e mai greu cu frana de mana si totusi....

            Comment


            • Originally posted by Matyred View Post
              Salut,
              A făcut cineva revizia anul ăsta la Meridian și cam cât l-a costat! În curând fac 1 an(0.9 TCE) de când am cumpărat-o și vroiam să știu cam cât m-ar costa la ei, mai ales că reînnoit Casco+RCA și a costat destul de mult. La Simpotrans Colentina mi-au zis că ar fi în jur de 600 cu piesele lor. De Meridian am tot citit că ar fi scumpi. Aici pe forum nu am găsit nimic despre costul lari!
              Mulțumesc!
              a facut un amic de-al meu la Meridian, sandero 1.0 sce - 620 lei(aproximativ), fara placute de frana.

              Comment


              • Devizul pentru masina mea la Meridian este de 1193 RON cu tot cu schimbul de placute si discount 15%. Numai uleiul pe care il poti cumpara de pe magazin on-line (modelul identic cu cel pe care il pune in reprezentanta) este de 130 ron, la ei este 253 fara TVA. As lua si acum insa au zis ca daca se intampla ceva la masina (gen motor) ei nu raspund ca sigur va fi din cauza uleiului.
                Clar maxim 2 revizii voi face la ei cu piesele lor, apoi poate voi veni cu piesele mele sau le voi face in alta parte.

                De ce asemenea diferenta la pretul uleiului? Inteleg ca manopera este mai scumpa si e normal insa de ce este dublu si ceva uleiul? Daca la asta e atat revizia nu vreau sa stiu cat ar costa la Ford sau Mercedes in reprezentanta...

                Comment


                • Pentru ca magazinul on-line are concurenta si este nevoit sa puna un adaos foarte mic daca vrea sa pastreze clientii. Cu siguranta difera si pretul de achizitie, un magazin mare vinde 150-200 bidoane de ulei/zi, o reprezentanta cate revizii poate sa faca intr-o zi? Oricum la reprezentanta adaosurile sunt mari, din asta traiesc.

                  Comment


                  • Cea mai importanta componentă care ridică prețul tuturor pieselor o reprezintă garanția. Practic ei garantează pentru produsele alea. Daca iei de la un magazin online și se dovedește că uleiul era contrafăcut ești terminat. Trebuie sa dai magazinul in judecată,asta dacaai ai toate documentele, iar ei vor sa vina pe importator care va da vina pe o firma chinezeasca etc Nu o să mai pupi in veci despăgubiri și mașina o faci tot pe banii tai.

                    Comment


                    • Stai linistit, nu face chinezul Dacia OIL.

                      Comment


                      • stai linistit, nu tre` sa faca neaparat chinezu`. si la cum alearga reprezentantele dupa profit...

                        Comment


                        • Este valabil pentru orice piesa. Daca le-ai lua direct de la producător ar fi altceva. Ideea e sa ai pe cine să întrebi de sănătate când reprezentanța îți dă hârtia în brațe că e din cauza pieselor aduse de tine.

                          Comment


                          • Originally posted by marian29 View Post
                            a facut un amic de-al meu la Meridian, sandero 1.0 sce - 620 lei(aproximativ), fara placute de frana.
                            Mulțumesc pentru informații! Am primit un fel de predeviz de la ei. Ar fi în jur de 530 lei, dar parcă văd că ajung la 600 lei!
                            O manevră folosită de cei de la Porsche în urmă cu ceva ani, era să pună la cheltuială un pic de lichid de răcire și lichid de parbriz. Evident că nu am vrut să-l plătesc, mai ales că știam nivelurile și nu era nevoie să completeze, mai ales că erau scoruri mari. Se adaugă la factură în jur de vreo 30-40 lei. Culmea era că aveam bidonul de lichid în portbagajul mașinii. Sper să nu apeleze și cei de la reprezentanțele Dacia la astfel de manevre.

                            Comment


                            • Eu spun ca daca pana la prima revizie ( te duci cu macar 10mii km ) nu ai probleme la motor nu merita sa cumperi de la ei, dar fiecare face in asa fel incat sa doarma linistit.
                              Eu de la ei mai cumpar la a doua revizie doar filtru motorina.

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Originally posted by sadicu View Post
                                Este valabil pentru orice piesa. Daca le-ai lua direct de la producător ar fi altceva. Ideea e sa ai pe cine să întrebi de sănătate când reprezentanța îți dă hârtia în brațe că e din cauza pieselor aduse de tine.
                                primo: iti doresc sa gindesti si sa actionezi la fel si dupa expirarea garantiei.
                                secundo: sper ca nu te-apuca tremuratu` atunci cind mai vezi masinile vreunor mari distribuitori de piese prin reprezentate (oricare ar fi ele) si descarca filtre bosch si rulmenti ruville

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google