Imi Curge Lichidul De Servo

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Imi Curge Lichidul De Servo

    am si eu o problema,
    cu cateva zile in urma imi huruia de fiecare data cand miscam volanul. am constatat ca mai era foarte putin lichid de servo in vas si dupa ce am completat totul a revenit la normal (sau asa am crezut).. a doua zi era balta in fata masinii in parcare. imi curge lichidul de servo pe langa senzor, pe la piulita care prinde mufa de la senzor de coloana de lichid.
    ce pot sa ii fac? am strans cat am putut de piulita, degeaba, tot curge (intradevar, mai putin). se poate cumpar doar partea care prinde senzorul de coloana de lichid?(este vb despre o chestie cu o mufa in capat si o piulita in celalalt).
    m-am interesat la cateva magazine de piese si nu am gasit doar piesa asta.
    am alternative?
    cu respect astept sfaturi

    mentionez ca detin un preferance 1.6mpi

  • #2
    pai piulita propriuzisa de aluminiu ascunde inima manocontactului , probabil o membrana , iar partea de platic de fapt e mufa , totul e dintr-o bucata , vine infiletat peste un "apendice" al conductei. la preferance e mai simplu ca curge pe jugul motor si pe scut si nu pe alternator ca la laureate si ambition. Totusi pe langa manocontact recomand si schimbarea curelei de accesorii daca s-a murdarit de ulei ca altfel risti sa dai de alte belele.
    Pain brings out the truth in us all...
    ...how much truth can you stand?

    Comment


    • #3
      pai si atunci ce piese am de schimbat? in afara de cureaua de accesorii? ca sincer sunt cam crizat,adica imi lipsesc lichiditatile...
      multumesc pentru indicatie

      Comment


      • #4
        si eu am aceiasi problema si am inteles ca trebuie sa schimb sonda de presiune/monocontact sau cum se mai numeste, am gasit la preturi de la 35 ron pana 150, aia de 35 e de pe ocazii, iar restul de pe la magazine unde am intrebat
        Ma gandesc oare nu putem sa-i facem nimic la sonda sa nu mai curga? o garnitura improvizata ceva

        Comment


        • #5
          pai schimbi manocontactul cu pricina si cureaua doar daca e imbibata, iti dai seama dupa culoare, daca e negru lucios e clar ca e ulei pe ea, daca e negru -gri prafuit a scapat . De improvizat n-ai ce , scurgerea pare sa fie intre partea de plastic si cea de aluminiu , adica exact in mijloc si n-ai ce sa dezasamblezi la el.
          Pain brings out the truth in us all...
          ...how much truth can you stand?

          Comment


          • #6
            Se schimba sonda de presiune. N-ai ce sa repari. E o problema destul de des intalnita... Si eu am schimbat-o si inca cel putin 2-3 persoane pe care le cunosc.
            Cel putin la mine nu curgea incat sa raman fara lichid de servo, incepe doar prin a picura cate putin.
            GL-22-TOF

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google