Problema Pompa Servodirectie 1.6 16V E5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema Pompa Servodirectie 1.6 16V E5

    Salutari!
    Inca de la cumparare se auzea un bazait-țiuit fin la servodirectie. Acum e mai pronuntat, se aude mai tare, mai ales dupa drum, la relanti si creste cand invarti de volan.
    Stie cineva daca iti schimba pompa in garantie doar din cauza zgomotului? Sau asteapta sa cada.
    Multumesc!

  • #2
    Este normal zgomotul pompei. Si a mea face la fel. Daca te duci la garantie si servo merge nu iti schimba nimic.
    sigpic1.6 16v Euro 5 + GPL

    Comment


    • #3
      LOL...Ala e zgomot normal pt ca pompa e electrica. Se vede ca nu ai mai avut si alte masini, sau macar sa le conduci. Toate masinile moderne au pompa de servo electrica. Pe E4 nu au montat pompa electrica. Inainte se gasea doar pe diesel. De la Euro5 in sus au pus si pe benzinarele de 1,6 16v. Iar de la Logan 2 au pus si pe motorul de 1,2 16v.

      Comment


      • #4
        poate posteaza cineva, cum functioneaza?
        e un motor electric care invarte la turatie mai mare pompa de servo?
        acel tiuit este inductia magnetica? ca seamana a zgomot de tiristoare(auzit des la metrou).
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • #5

          Cu un search pe forum, gasesti multe chestii
          sigpic

          Comment


          • #6
            Am schimbat bateria de 40A pusa de Dacia pe un logan 1,6/16v euro5,servo electric,cu un rombat premier de 65A,pe motivul ca mi se parea mica la iarna,iar dupa aceasta shimbare directia este mult mai fixa iar la parcare sau stationat si manevrat stanga/dreapta volanul merge mai greu ca inainte de schimbarea bateriei.Servo se aude ca lucreaza,in bord toate la locul lor,nu se aprinde nimic,sa am totusi probleme sau bateria fiind mai mare influenteaza in functionarea pompei.

            Comment


            • #7
              Cred ca bateria pusa de Dacia are rolul ei, raportat la dimensionarea echipamentelor electrice.

              Comment


              • #8
                Nu este normal asa mi s-a intamplat si mie si mi s-a ars, a trebuit s-o inlocuiesc cu alta noua.

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google