Schimbare Audio

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbare Audio

    As vrea sa imi schimb si eu boxele de pe Logan . Si .. as dori sa stiu si eu cate ceva..de la cei care stiu mai multe.. daca aveti putin timp sa imi acordati

    In primu rand vreau sa le schimb pe cele de pe fata.. daca se poate mai mari.. decat cele stok e mai bine.. dar sa nu se vada,sa nu dau carcasa de la boxa jos,se vede mai frumos cu cea stok.. sa para ca sunt cele originale.. si daca imi puteti da marimi de boxe..
    As vrea sa le schimb si pe cele de pe spate.. iar acelea chiar le vreau putin mai mari de 16.. chiar daca o sa ma chinui prin portbagaj sa le fac gaura mai mare.. vad eu ce fac..
    Acum..? Ce as putea sa aleg..fata spate.. ? sa se auda frumos,cu putin bass.. Nu vreau sa ma duc la concursuri de Tunning audio.. masina este a lu' Tata momentan.. si el nu vrea sa ii duduie muzica in cap.. As vrea ceva omeneste.. dar daca e sa se si auda ceva akolo
    Ce boxe sa pun? si .. nu prea scumpe rau.. si park totusi as schimba si Playerul de la logan cel stok.. are doar audio.. cu un MP3.. un sony cva?

    Masina este Logan Ambition park? Are cenura de siguranta prinsa in 3 puncte in spate.. si Este Logan Sedan( sau II face-lift) .. Ar merita..sa le schimb sa pun ceva mai bun? dar nu la un pret foarte gogonat.. asa rezonabil
    Boxe.. Un JBL, Infinity ? si Un MP3 .. sony sau Alpaine ?

  • #2
    1 Bine ai venit pe forum
    2 Nu mai scrie cu "k, tz, sh, etc" adica gen mIrc sau messenger
    3 Daca folosesti functia "Search" o sa gasesti ce vrei pe forum pt ca probleme tale sunt destul de discutate.
    Daca nu te ajuta "search'ul postezi aici si ne spui si te ajutam
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Pai depinde de ce difuzoare vrei sa pui pe ea.Daca vrei sa pui mai mari pe fata nu o sa poti pastra capacele originale pentru ca nu o sa ai cum sa le prinzi de difuzor.Pe spate poti sa pui mai mari, poti sa pui chiar si ovale de 6/9 iti incap chiar daca ai trei centuri pe polita. Si in legatura ce difuzoarele eu zic sa iti iei gandul de la sony si sa te uiti spre ceva pe componente.Pe la 150 de ron gasesti o pereche de difuzoare pe la 50-60 de wati.Restul depinde de tine.

      Comment


      • #4
        la player mergi pe Pioneer, Alpine, Clarion.
        Boxe incearca sa o iei in ordinea urmatoare :Focal , Hertz, Ground Zero, DLS, HELIX , MTX, Coustic, Magnat etc. Ma rog, ar mai fi multe.
        Dar in functie de buget....o sa alegi tu.
        Personal pentru un buget mediu as recomanda Coustic sau MTX.
        Daca ai si putine pretentii si ceva banuti..mergi pe HELIX, GZ, HERTZ.
        Playeru duce doar maxim 22 w. pe canal...deci boxele ar trebui sa aiba 50-60 w maxim...ca sa poti profita de sunet. Mai mari nu se merita ca nu ai cu ce da in ele. Sau poatevrei o statie de amplificare, daca te prinde microbul .

        PS: Uita de Sony.

        Comment


        • #5
          cam lunga povestea ... si putin cam incurcata ...

          primul lucru care te sfatuiesc sal faci este sa schimbi HU ... e lucrul cel mai importanta ... si nu sony ... uita de sony ... sony face baterii bune .. si nici acolo nu se descurca bine ...
          pune alpine , pioneer sau clarion .. ei sunt taticii
          daca nu ai bani si de HU bun si de difuri ... ar fi o afacere buna sa pui un HU bun .. si sa mai lasi ceva timp difurile STOK ...

          apoi ... pe fata difuri de 16.5 si 17 cm ...
          sistem neaparat
          bass .. niste difuri de 17 cm ... nu prea pot da,
          poti face ceva in acest sens cu o inconorizare , dar nu cred ca e valabil in cazul tau ... ai zis ca nu vrei sa investesti multi bani ...

          pe spate .. coax .. de 17

          ambele fata/spate cu modificari minime ...
          cu ajutorul inelelor adaptoare ...
          cochiliile in schimb trebe scoase

          ... mai vb !!!
          LOCUL1 140.6dB-LOCUL2 138.9dB
          LOCUL2 140.1dB-LOCUL2 Mini1000 141.9dB (newCID)
          LOCUL1 143.9dB (nCID)

          Comment


          • #6
            aha..deci ar fi bine sa imi iau un MP3 Alpaine sau Pioneer .. iar ca si boxe.. pe spate nu as putea pune ceva de 200 de W ? astea stoc au 50 sau 55 .. parca totusi...
            Pe fata nu ar merge ceva de 100 de W? dar problema ar fi.. ca sa si incapa sa nu mai dau gaura in fata d usa
            Pe spate.. boxele le-as cumpara ovale .. arata mai bine
            Si totusi .. nu m-am lamurit.. ce firma sa aleg la boxe..?


            mike26ro microbul ma prins deja.. as pune si un subwoofer poate chiar si un amplificator ceva.. dar nu ma lasa tata.. cel putin pana nu imi da masina mie

            Comment


            • #7
              mai omule....poti pune si de 2345762 watti. ca degeaba ii pui.Tot 22 watti bagi in ele. playerul scoate 22 w RMS pe canal.
              Daca vrei 100 watti pune si o statie de 100 w.
              Nici pe alea de 55 watti nu o sa poti exploata la maximul lor doar cu playerul.
              Deci daca nu te lasa tata sa pui statie si woofer. atunci mergi pe varianta clasica.
              Crede-ma ca o sa fii destul de multumit cu difuzoare de 16,5 peste tot. Ideea e sa ai un player de calitate...ceva cu EQ parametric...deci setari avansate de sunet. Apoi difuzoarele le alegi ascultandu-le. Stiu ca variantele sunt limitate in unele orase. Dar asculta si tu parerile celor care au mai facut si mai stiu.
              Personal ti-as zice sa alegi HELIX DB, MTX. da tu cu banul.

              PS: alea stoc au 15 w. nu 55 cum ai zis tu.
              Crede-ma ca 4 x 22 cat scoate un player bun e de ajuns pentru mula lume chiar pretentioasa. Conteaza calitatea.
              Last edited by mike26ro; 9 February 2009, 23:43.

              Comment


              • #8
                Deci cam asa o sa fac.. 16,5 peste tot.. adica fata spate.. si am vazut ca la HELIX DB, MTX nu sunt chiar asa piperate preturile.. am vazut cateva modele frumoase si nu chiar scumpe deloc Unde se gasesc boxe HELIX DB, MTX ?

                Comment


                • #9
                  sfatul meu la HU nu ma bag dar ia ceva de firma ALpine etc cum au spus si alti.
                  LA Boxe eu mi-am luat VDO de la verbita initial am crezut ca nu-i o afacere prea buna dar dak dau loudless din HU si egalizatorul pe ROck are un bas ca-ti pica urechile.
                  VDO(25W RMS 100W max).Am pus de astea in fata si in spate.
                  HU Este KOSS MS2015 cauta pe google este fabricat in canada. In romania nu cred ca exista.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by expertu59 View Post
                    aha..deci ar fi bine sa imi iau un MP3 Alpaine sau Pioneer .. iar ca si boxe.. pe spate nu as putea pune ceva de 200 de W ? astea stoc au 50 sau 55 .. parca totusi...
                    Pe fata nu ar merge ceva de 100 de W? dar problema ar fi.. ca sa si incapa sa nu mai dau gaura in fata d usa
                    Pe spate.. boxele le-as cumpara ovale .. arata mai bine
                    Si totusi .. nu m-am lamurit.. ce firma sa aleg la boxe..?


                    mike26ro microbul ma prins deja.. as pune si un subwoofer poate chiar si un amplificator ceva.. dar nu ma lasa tata.. cel putin pana nu imi da masina mie
                    cam nasoala treaba cu masina lu' tata

                    Comment


                    • #11
                      Salut! Eu as vrea sa pun pe spate 2 difuzoare SAL de 20cm. Mai are cineva marimea asta pe spate? Suna cu mult mai bine?

                      Comment


                      • #12
                        As mai avea si eu o intrebare, in legatura cu inelele de MDF, as vrea sa pun in fata pe usi ca sa pot pune boxe de 16,5 ... mai trebuie date ceva gauri prin tabla sau alte treburi complicate? sau intra in locul suportilor care ii are masina ? am tot citit in mai multe locuri dar nu m-am lamurit.
                        Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                        Comment


                        • #13
                          Trebuie facute alte gauri daca pui inel . Cel putin asa a fost la mn .

                          Comment


                          • #14
                            multumesc frumos, atunci o sa renunt la idee ... pun pe 13 ...
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • #15
                              Nu trebuie sa faci alte gauri! Folosesti gaurile deja existente din tabla, iar sa dai alte 4 gauri in inele, nu te costa nimic.
                              De nenumerate ori s-a discutat deja acest subiect, folositi motorul de cautare!!!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google