Servodirectie pe Logan

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Servodirectie pe Logan

    Salut ,

    Sunt nou pe acest forum dar si posesorul unui Logan nou de 1.4 benzina si care nu are servodirectie .....se poate instala servodirectie ?? UNDE si CAT MA COSTA ... ??

    Va multumesc ....

  • #2
    Originally posted by CDM
    Salut ,

    Sunt nou pe acest forum dar si posesorul unui Logan nou de 1.4 benzina si care nu are servodirectie .....se poate instala servodirectie ?? UNDE si CAT MA COSTA ... ??

    Va multumesc ....
    Daca nu ai servo, sa inteleg ca ai versiunea Ambiance....nu stiu daca se poate pune, pentru ca este vorba de foarte multe modificari, plus ca sunt sigur ca daca se poate, preturile sunt enorme. Insa nu inteleg de ce vrei servo, mai bine te-ai gandi la un aer conditionat, care este mai important decat servo.....
    Logan Ambition 1.6 8V

    Comment


    • #3
      Din ce stiu eu servo se poate pune,nu stiu ce preturi sunt,dar mai problematic este AC,nu se baga astia de la Dacia.Mie asa mi-au zis aia de unde am luat masina,nu prea se baga sa puna AC,poate in alt service...
      Forum neinteresant. Delogat definitiv.

      Comment


      • #4
        De ce nu ai luat Ambiance cu servo? (pt 405 euroi....)
        Eu cred ca se poate pune odata ce pt Ambiance este optionala servodirectia.
        Sunt curios cum se trage de volan, e la fel ca la vechea dacie? mai ales ca sunt si rotile mai mari.

        Comment


        • #5
          Se poate pune servo-directie pe Logan-urile care nu au asa ceva. Operatiunea costa in jur de 2.000 - 3.000 ron si se schimba cablajul motor si alternatorul pe langa celelalte piese necesare servo-directiei.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • #6
            Originally posted by D-FENS
            Din ce stiu eu servo se poate pune,nu stiu ce preturi sunt,dar mai problematic este AC,nu se baga astia de la Dacia.Mie asa mi-au zis aia de unde am luat masina,nu prea se baga sa puna AC,poate in alt service...
            Se poate pune AC ....am vorbit la un service adevarat . Service-ul este in Bucuresti . Cu garantie si tot ce trebuie ......plus am vorbit cu cativa baieti care deja si-au pus si sunt foarte multumiti ....n-au avut nici o problema ....Cost ..700 de euro ...

            Andrei spune-mi si mie unde .....pe bune ....chiar ma intereseaza ....dar daca cunosti undeva unde iti da gantie ...chestii dinastea .....nu ca sunt fitos...dar....nu vreau sa arunc cu banii sau sa stric in vreun fel masina ....

            Originally posted by zett
            De ce nu ai luat Ambiance cu servo? (pt 405 euroi....)
            Eu cred ca se poate pune odata ce pt Ambiance este optionala servodirectia.
            Sunt curios cum se trage de volan, e la fel ca la vechea dacie? mai ales ca sunt si rotile mai mari.
            Da .... se trage c-am ca la vechea Dacie .... stiu diferenta mai ales ca eu mai am o masina ....o SKODA OCTAVIA full options si ....este CLAR o diferenta ....masina o luasem pt sotie dar acum sau inversat rolurile ....adica merg eu cu ea ....
            De ce nu am luat cu servo ....La momentul respectiv CHIAR nu am mai avut cei 400 de euro ... asta e...
            Oricum mie imi place masina .....e f buna .
            Last edited by andrei; 25 November 2007, 12:43.

            Comment


            • #7
              banii sa ai ca se pot pune multe pe masina mai ales daca la alte variante sunt in dotare ....mult succes si sa anunti si u daca iti pui unde cum si cat...ca poate mai sunt loganisti fara servo si A.C ......
              JUST ME.....30-rdd......

              Comment


              • #8
                fara suparare dar mai bine nu o luai si luai un sh
                chiar nu concep ca sa cumperi o masina NOUA pe care ori cum ar fi dai o GRAMADA de bani si sa nu ai...minimu ala de confort, adica sa deschizi si tu un geam din buton, sa conduci cu o mana sau fara(daca vb la tel)) si sa apesi pe un boton acolo ca sa nu slabesti 2kg dupa un drum vara in masina
                mai bine o vinzi, cand ai mai bagi 1500 pe langa ce iei si gasesti un laureat sh

                Comment


                • #9
                  Originally posted by RSX
                  fara suparare dar mai bine nu o luai si luai un sh
                  chiar nu concep ca sa cumperi o masina NOUA pe care ori cum ar fi dai o GRAMADA de bani si sa nu ai...minimu ala de confort, adica sa deschizi si tu un geam din buton, sa conduci cu o mana sau fara(daca vb la tel)) si sa apesi pe un boton acolo ca sa nu slabesti 2kg dupa un drum vara in masina
                  mai bine o vinzi, cand ai mai bagi 1500 pe langa ce iei si gasesti un laureat sh
                  Te inteleg dar nu este si cazul meu ...Asta e ...LA MOMENTUL RESPECTIV NU AM AVUT CEI 1000-1500 de euro de care zici ...Nu stiu cum nu inteleg unii oameni ...Nu spun ca n-ai dreptate ...dar nu pot sa talharesc oameni sau sa ma imprumut la camatari ca sa iau cei 1000 de euro ...

                  Pentru cei care au afaceri e usor ...pentru bugetari e mai greu ...

                  Si postul sincer era daca pot sa pun servo pe ea si atat nu sa exprimam regrete ...asa daca mai puneam 40000 de euro luam Mercedes...

                  Ideea ca sa o revand nu e rea ...dar deocamdata e f buna si asa....

                  Multumesc de sfat si de compasiune ...
                  Last edited by CDM; 26 November 2007, 00:01.

                  Comment


                  • #10
                    Eu am dci fara servodirectie si ma descurc, nu e ceva deosebit, poate atunci cand era noua se invartea putin mai greu, acum si-a mai dat drumul

                    Comment


                    • #11
                      Am mers si eu cu o masina fara servo (logan ma refer, Ambiance), si nu poti sa te plangi ca merge volanul greu. In parcare, nu poti sa-l intorci cu o mana, dar cu doua maine lejer faci intoarcere din 3 miscari, Iar la drum lung, diferenta este insesizabila. Ar fi fost mai bine ca la Ambiance, in loc de servo optional sa dea aerul conditionat optional. Era alta treaba
                      Cand viata iti intoarce spatele, nu fi fraier, pune-i mana pe cur

                      Comment


                      • #12
                        Directia asistata inseamna ca are si servodirectie ?

                        Comment


                        • #13
                          Directie asistata (hidraulic sau electro-hidraulic) inseamna ca are si servo-directie, de fapt cele 2 cuvinte sunt sinonime.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Eu avand 3 masini , 2 cu servo electric si una cu servo asistat de motor (logan) va spun ca este o diferenta destul de palpabila. av o skoda noua fabia care are 2 nivele de servodirectie (asistata electric) primu nivel oricum este mai usor ca la logan si al 2-lea nivel parca nu ai misca nimic (nici nu se simte ca misti ceva) se numeste mod city (mult mai usor - parcari ,etc.) si mai am o fabia normala 1.4 TDI si are tot servo electric si la fel de usor se misca. loganul are servo asistat de motor ceea ce rezulta ca se misca mai greu decat la cele asistate electric!
                            LoganClub Craiova

                            Comment


                            • #15
                              Am inteles , multumesc pentru raspunsuri

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google