Aer Conditionat Pentru Bricheta:D

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aer Conditionat Pentru Bricheta:D

    Cine stie sa-mi spuna si mie de unde cumpar si eu un aer conditionat,intre ghilimele,care merge la bricheta?Are vreun efect ca ma prajesc efectiv in Ambiance by Renault

  • #2
    de 2-3 ori pe an baga in magazinele PLUS..dar se dau ca painea calda..costa in jur de 60 lei...nu stiu daca sunt sau nu bune.
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #3
      Mini aer conditionat

      Banuiesc ca despre asa ceva e vorba...
      Attached Files

      Comment


      • #4
        am avut si eu unul ca in poza de mai sus intr-un 1300, e fix degeaba. ventilatorul e slab, iar apa se incalzeste repede in rezervor. nici nu se pune problema de vreun aer umed. useless.

        Comment


        • #5
          Daca e vorba de cel aratat de ady62, nu are niciun efect. Am primit unul cadou pe cand aveam Dacia 1300. L-am dat mai departe.
          The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

          Comment


          • #6
            din pacate ala e de vanzare in Plus
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • #7
              dar cum functioneaza ala pe ce baza?

              Comment


              • #8
                Are un rezervor cu apa, un fel de burete (poate fi si din hartie de filtru) si cateva locasuri unde se baga niste cartuse mici de plastic, cu apa, care inainte se tin la congelator. Il fixezi de bord, il bagi in priza brichetei si-i dai drumul. Teoretic ventilatorul va antrena aer (mai) rece. Practic, frectie cu apa sfintita la un picior de lemn de stejar...
                The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                Comment


                • #9
                  Un astfel de aparat am eu. L-am amplasat in spate langa stopul suplimentar. El face ceva treaba, atata timp cat are apa rece in rezervor. Eu am apa rece tot timpul in lada frigorifica electrica din portbagaj. Nu este prea grozav, dar datorita si foliei care o am pe geamuri si luneta, parca face si el ceva. Acele cartuse mici, 6 la nr. eu le-am umplut cu agent de racire luat dintr-un acumulator ce se foloseste la lazile frigorifice portabile,se tin in congelator pana ingheata si se introduc in rezervorul cu apa rece al aparatului.
                  Last edited by valeriu61; 6 July 2009, 19:45.
                  Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                  Comment


                  • #10
                    dar ventilatoarele alea de prin supermarketuri nus bune? oricum cit de cit is ieftine
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Is mai bune decat ciudatenia aialalta.
                      The future is already here - it's just not very evenly distributed. - W. Gibson

                      Comment


                      • #12
                        Ma gandesc la un singur lucru citind acest topic...plec de la servici, dupa-amiaza, las cateva minute (2-3) usile deschise, sa elimine masa de aer fierbinte creata inauntru, si-i dau drumul AC_ului, pe treapta 3 (si maxim rece)
                        De abia cand sunt in apropierea casei (cca 4 km de rulaj, 10-15 minute) simt ca isi face efectul cu adevarat aerul c, si rece si dezumidificare...
                        No...amu imi zboara mintea, comparatii face intre un ac veritabil si inventia asta...
                        Mi se pare un surogat
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • #13
                          Eu cred ca e mai bine sa ai un ventilator pe bord decat sa mergi cu geamurile deschise.
                          Unii ar zice ca este ventilatorul masinii la care poti sa-i dai drumul. Dar dupa o stationare in soare se infierbanta tubulatura si-ti baga aer fierbinte in freza.
                          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                          Comment


                          • #14
                            Având în vedere că am Ambiance fără AC am studiat şi eu problema cu AC la brichetă şi am ajuns la concluzia că soluţia este altă maşină cu AC. Sunt bani aruncaţi pe fereastră!!! Mai bine ţii fereastra deschisă, este acelaşi lucru!!!

                            Comment


                            • #15
                              eu la drum lung cand e foarte cald..dau drumu la ventilator pe rece tr 2 si e totul bine....nu e frig in masina..dar macar nu transpir...aer cald da numai la inceput..in 5 minute se elimina aerul cald de pe coloana si e ok.
                              in oras imi este mult mai comod sa merg cu geamul deschis...dar si in oras e ok..nu la fel de bine ca in afara...dar merge...incercati...idea este ca tre sa mergi c-am peste 60 km/h constant ca sa simiti ceva...oricum aerul din aeroterma este mai rece decat daca mergi cu geamul deschis..si nu e nici curent. (nu am ac)
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google