Curea Distributie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curea Distributie

    Am si eu o intrebare legata de cureau de ditributie... am un logan din prima serie noiembrie 2004 si toamna asta a facut 5 ani si am 31.930Km si nu stiu ce sa fac ..sa ii schimb kit distributie sau sa mai astept in carte scrie 60.000 sau 4 ani...dar nu stiu parca prea putini km am facut sa fie schimbata ..
    Multumesc

  • #2
    aceeasi problema o am si eu...doar ca a mea face 4 ani in 2011,stiu ca e prea devreme sa ma gandesc dar e ciudat pentru ca eu am acum nici 23.000 si peste inca un an nu voi avea sigur 60.000,poate undeva la 30-35000 dar imi e greu sa cred...sa schimb distributia doar de dragul de a schimba?sau e necesar...nu vreau sa am probleme cu masina!

    Comment


    • #3
      e bine sa fie schimbata. poate sa te lase in drum , si apoi o sa mai ai si alte necazuri

      Comment


      • #4
        posibil sa ai dreptate....nici eu nu vreau sa risc...nu e bine sa faci "economii" astfel )

        Comment


        • #5
          a mea mai are 4 ani jumate si 56000 de mii de km...inca putin si fac si distributia

          Comment


          • #6
            Eu am inlocuit kitul de distributie, pompa de apa si cureaua de la accesorii la 21000 Km, dar are cinci ani masina. Tinand cont ca sunt din cauciuc, ele imbatranesc in timp plus ca pompa de apa pierdea lichid de racire.

            Comment


            • #7
              Eu as schimba decat curelele. Fara role si pompa de apa.

              LE: aceasta opinie este valabila pentru colegii care au 20-30.000 km si peste 4 ani vechimea distributiei
              Last edited by gl_mmm; 4 December 2009, 18:37.

              Comment


              • #8
                in cazul in care pierde antigel...de preferat inlocuirea pompei de apa, putin probabil sa tina 60000 Km sau inca patru ani.

                Comment


                • #9
                  cristidedea cum arata cureaua schimbata, prezenta oboseala, crapaturi?

                  Vad ca esti din Onesti ce nr de masina ai si ce culoare? poate te cunosc din vedere

                  oftopic scuzati
                  Last edited by lorenzlorenzu; 4 December 2009, 18:47. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Curelele erau imbatranite, aveau mici crapaturi...este posibil sa tina si asa, dar ... nu m-am riscat sa vad cat tin de mult.

                    Comment


                    • #11
                      Eu daca nu ating 60000 km in 4 ani schimb doar cureaua ca nu vreu sa arunc bani degeaba asa fa si tu ca nu are nimica,tie nu ti-sa intamplat nimica in 5 ani si ,nu ai facut cum scrie in carte cum afirma uni colegi ca trebuie schimbata neaparat la 4 ani!

                      Comment


                      • #12
                        daca fabrica zice 60000 km sau 4 ani probabil stiu ei dece.parerea mea schimbati tot kitul.
                        sigpic #

                        Comment


                        • #13
                          Am auzit ca este facuta sa reziste cu 30% mai mult de cat o garanteaza ei!

                          Comment


                          • #14
                            deci este bine sa o schimbam la 4 ani daca nu am facut cei 60.000 de km.

                            Comment


                            • #15
                              asa zice cartea sevice,producatorul. fiecare merge pe riscul lui.
                              sigpic #

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google