Display Negativ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Display Negativ

    am citit in cateva posturi ca uni membri ar fi intors nu stiu cum folia (nu stiu care) de la display pentru a face imaginea pe negativ, deci rog cine a facut sa ne puna si noua poze pas cu pas pentru a face acest lucru;
    atasez si 2 poze pentru a va da seama despre ce vorbesc, prima poza e cu display.ul normal, iar cea de.a doua cu el pe negativ.
    Attached Files
    sigpic

  • #2
    Se demonteaza display-ul si se dezlipeste folia de deasupra lui. Se curata resturile de lipici de pe folie si de pe sticla si se monteaza folia invers. La bordurile pina in 2008 o sa apara 8-urile daca faci operatiunea asta. Mai usor ar fi sa-ti iei tot display-ul pe negativ.

    Comment


    • #3
      am 2 borduri, unul din 2005, si al doilea sincer sa fiu chiar nu stiu data posibil sa fie dupa 2008, am cam inteles cum sta treaba, insa cu ce se lipeste folia la loc? si rog daca are cineva poze sa le puna
      sigpic

      Comment


      • #4
        Se desface lcd-ul din locas se ia un cater cu lama
        ascutita sa nu aiba rizuri ( risc pentru a zgaria
        si geamul lcd-ului si folia) se da jos cauciucul
        prin care face legatura dintre placa si lcd si se
        introduce pe la un colt caterul usor intre folie si
        geam-ul lcd pe partea din spate. Dupa ce ai introdus
        caterul se tamponeaza lama caterului cu spirt si
        tot asa bagi coltul de la cater il ridici usor pana
        cand se desprinde folia de geam pui spirt ... si asa
        ajungi sa desprinzi de geam folia. Dupa aceea folia
        se spala cu spirt si se sterge cu guma pentru a
        elimina lipiciul de pe folie. La fel se procedeaza
        si la geam iar cu lama caterului dai usor pe lcd ca
        sa elimini lipiciul sau cu o guma de sters mai
        zdravana.
        Dupa acea folia care ati dat-o jos de pe spatele LCD-ului
        se pune tot pe spate si se intoarce pe o fata ca lcd-ul
        devine mat negru nu trece lumina normala prin el. Se monteaza
        folia alba dupa aceea folia desprinsa de pe lcd si intoarsa
        invers si dupa aceea LCD-ul , se prinde capacul de plastic
        care tine lcd-ul.
        cam atat, spor la treaba
        Attached Files
        Last edited by amg; 27 December 2010, 21:50.
        Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

        Comment


        • #5
          acum am cam inteles cum sta treaba, multumiri amg
          sigpic

          Comment


          • #6
            pai cum ramane cu bordurile pana in 2008. al meu e 2006. daca fac asta se vad 8-urile?
            Mai bine sa pui raul înainte, si sa lasi ce e mai bun ca o surpriza.sigpic

            Comment


            • #7
              apropo, folia veche cu ce se lipeste la loc?
              sigpic

              Comment


              • #8
                E foarte bun acest mic "tutorial".Trebuie sa incerc si eu.

                Comment


                • #9
                  decat chinuiala asta, mai bine dai 25-35 lei + tansport si iei un display pe negativ direct si gata. eu nu m-as chinui sa intorc folia, sincer.
                  Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                  Comment


                  • #10
                    avand bord de prestige pe masina si asta dat jos m.am apucat sa experimentez pe el, si am reusit si tin sa va anunt ca bordul e de ambiance din 2005, deci merge treaba asta si pe bordurile de pana in 2008 atasez si cateva poze, insa nu de prea mare calitate
                    ps: toata treaba a durat 1 ora si 3 tigari fumate de nervi, deci trebuie rabdare mare
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      daca nu mai pui folia nu se mai vede nimic nu?
                      Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                      Comment


                      • #12
                        nu stiu, n.am incercat

                        eu doar am desfacut folia cu o lama de cutter din aia scurta (insa mare atentie sa nu "fuga" lama in folie, eu am ciupit.o la margine intr.un loc cam 1mm, dar nu se vede) dupa aceea am curatat.o foarte bine cu alcool sanitat pana nu a mai ramar nici o urma de lipici, nu am lipit.o la loc cu nimic, doar am pus.o pe pozitie si am asezat.o la locul ei in vitrina
                        Last edited by nicu_rcn; 28 December 2010, 20:10. Reason: Automerged Doublepost
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          da.. normal.. nu se mai vede nimik.. folia aia e un polarizor pt lcd deci fara ea nu se poate

                          Comment


                          • #14
                            azi am mutat displayul pe negativ pe ceasurile de pe masina, iata cum a iesit
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Display-urile "pe negativ" sunt iluminate din spate doar cu 4 LED-uri ; iluminarea cu 6 face displayul sa fie prea luminos si efectul obtinut sa nu fie cel scontat.
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google