TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

    Salut ! Am si eu un Loganas 1.4 MPI (Ambition). A fost masina de buget, nu aveam cine stie ce bani pe atunci (mai 2005), nici acum nu e cu mult schimbata situatia dar s-a dovedit a fi o masina buna si am de gand sa o mai tin ceva vreme. Intre timp am facut vreo 56.500 Km si vad semne de oboseala la sistemul de franare. Nu e vorba de placute, au fost schimbate de trei ori pana acum, de doua ori cele de origine Dacia care sunt total nesatisfacatoare - parerea mea ... si o data Bosch, garantate 40.000 km si tind sa cred ca e asa deoarece am deja facuti 25 k si nu prea se vede uzura la ele. In schimb, probabil datorita placutelor, discurile s-au subtiat destul de serios. Acum vine intrebarea: stiti cu ce discuri se pot inlocui cele de origine Dacia ?As vrea denumirea exacta, pretul si locul de unde le pot achizitiona. In cei 25 k facuti pana acum frana a tinut perfect si ma gandesc ca si un upgrade al discurilor nu ar strica deloc.
    553
    De 238 mm
    18.44%
    102
    De 259 mm
    81.56%
    451
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

  • #2
    Ady_P dar cam repede vrei sa schimbi discurile.
    Eu le-am schimbat la masina de serviciu la 90.000km si mi s-a parut ca au tinut prea putin. La tine la 56.000 ... ce sa mai zic ? Trebuie sa vezi daca se mai incadreaza la grosime in normele Dacia.
    It's nice to be important but it's more important to be nice!

    Comment


    • #3
      Se pot pune discuri Brembo. Mai multe detalii aici.

      PS: Nu ai cum sa ai Ambiton 1,4 MPI, e o greseala undeva...
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • #4
        Originally posted by andrei View Post
        Se pot pune discuri Brembo. Mai multe detalii aici.

        PS: Nu ai cum sa ai Ambiton 1,4 MPI, e o greseala undeva...
        Poate are Laureate Plus.
        LE:La Laureate Plus pe usa scrie Ambition
        2004 Dacia Logan 1.4MPi
        2006 Dacia Logan 1.5dCi
        2007 Opel Astra H 1.7CDTI

        Comment


        • #5
          In 2005 nu era laureate plus. probabil ambiance. a scris "A fost masina de buget, nu aveam cine stie ce bani", ca ambition e destul de scumpa

          Comment


          • #6
            Nu sunt cam scumpe discurile? Am vazut discuri asemanatoare cu 120 de euro in germania.
            Diametru discuri frana fata 259mm dar grosimea?
            Last edited by cristivsb; 20 April 2008, 21:30.

            Comment


            • #7
              Diametrul difera in functie de echiparea masinii si de motorizare, la unele e de 238, 259 sau 260 mm. Grosimea difera si ea, de la 12, 20.6 si 22 mm.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #8
                Discurile de frana Brembo, cum a zis Andrei, sunt intradevar mai eficiente. Problema e ca placutele de frana se uzeaza mai repede decat normal si sunt si o gramada de bani. Eu iti recomand discuri de frana de logan ventilate. Au fost 500 ron la Meridian, banuiesc ca se gasesc si mai ieftin.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #9
                  Cam atata sunt, in jur de 500 ron cele ventilate. Poate prin targ sa fie mai ieftine, dar nu recomand sa fie luate de acolo.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • #10
                    Ady_P dar cam repede vrei sa schimbi discurile.
                    Eu le-am schimbat la masina de serviciu la 90.000km si mi s-a parut ca au tinut prea putin. La tine la 56.000 ... ce sa mai zic ? Trebuie sa vezi daca se mai incadreaza la grosime in normele Dacia.

                    Imi cer scuze ca v-am dus in eroare cu tipul masinii. Nu e Ambition e Ambiance, varianta de baza. Problema cu discurile a aparut dupa ce am folosit vreo 25.000 km placutele de frana de la Bosch. Masina a franat excelent in toata aceasta perioada doar ca acum se observa o mica adancitura in discuri si franarea nu mai e atat de eficienta. Gabinicu77 nu stiu de unde este, dar, cel putin eu 80 % din cei 56.500 km i-am facut prin Bucuresti si trebuie sa recunosc ca am si un stil mai sportiv cu masina (nu franez "in fundul" celui din fata, dar nici prea departe ). Multumesc inca o data tuturor celor ce mi-au dat detalii de rezolvare a problemei mele. Cred ca o sa merg pe Brembo. Am mai citit pe undeva asupra fiabilitatii lor.
                    sigpic
                    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ady_p View Post
                      Gabinicu77 nu stiu de unde este, dar, cel putin eu 80 % din cei 56.500 km i-am facut prin Bucuresti si trebuie sa recunosc ca am si un stil mai sportiv cu masina (nu franez "in fundul" celui din fata, dar nici prea departe ). Multumesc inca o data tuturor celor ce mi-au dat detalii de rezolvare a problemei mele. Cred ca o sa merg pe Brembo. Am mai citit pe undeva asupra fiabilitatii lor.
                      Sunt din Targu Mures, insa in cazul relatat cu schimbarea discurilor la 90.000 km este vorba despre o masina care a rulat 95% in afara orasului.
                      It's nice to be important but it's more important to be nice!

                      Comment


                      • #12
                        Nu s-au montat niciodata 239 pe logan... discurile din fabrica pline / ventilate au aceeasi dimensiune 259 sau 260 pe pick-up / van

                        Comment


                        • #13
                          deci ...
                          sunt cu abs sau fara? pune o poza cu masuratoarea si daca sunt cu abs si 259 te scap eu de ele

                          desi culmea, am vzut pe diverse magazine online discuri sport pentru logan si renault 239 mm si 12 mm grosime ... ciudat
                          Last edited by DeLuXe; 23 June 2009, 19:37. Reason: Automerged Doublepost
                          sigpicMy ride

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by GGI78 View Post
                            Nu s-au montat niciodata 239 pe logan... discurile din fabrica pline / ventilate au aceeasi dimensiune 259 sau 260 pe pick-up / van
                            Mai studiaza...

                            Comment


                            • #15
                              Ar fi cazul sa studiati dumneavoastra domnu... cu asta ma ocup "vand piese"

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google