Bioethanol In Romania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bioethanol In Romania

    Are cineva vreo idee unde se gaseste bioethanol la noi. Daca se gaseste. M-ar interesa sa vad ce fel este cu astfel de combustibil.
    Am pus aici deoarece doar motoarele euro V 1,6 16v au pregatit motorul pt asa ceva.

  • #2
    motoarele sunt pregatite, exista si soft specific doar ca nu se aplica/nu e functional pe masinile din romania. iti trebuie o referinta de soft de brazilia ca sa poti sa faci o treaba.
    mai bine faci tuica de prune, o vinzi si cumperi benzina de banii aia. vb serios.

    Comment


    • #3
      Am raspuns de la Dacia ca merge si e pregatita de asa ceva. Nu trebuie nimic din soft sau alte chestii. Toate traseele si motorul sunt pregatite de asa ceva. Am inteles ca prin Franta sau Italia s-ar comercializa. De ce ar vinde o astfel de masina in Europa, unde s-ar mai gasi bioethanol, ca sa se duca sa umble la soft?

      Comment


      • #4
        SC BIO FUEL ENERGY SRL este cea mai mare rafinarie de bioetanol din sud-estul Europei si unul din importantii producatori din Europa de biocombustibili ecologici de tipul bioetanolului, dar si al produselor derivate cum ar fi: DDGS, Ulei din germeni de porumb, Ulei de fuzel, CO2 lichid
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • #5
          De la cine ai raspunsul? De la vocea clientului? )

          Comment


          • #6
            K4M in Euro 5 e pregatit de bioetanol (sau GPL) ca are supape intarite si pistoane invelite in grafit. Si electronica corespunde, stie sa-si dea seama de procentul de alcool din carburant folosind sondele lambda.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #7
              Or fi facand aia bioethanol dar unde se comercializeaza? Pe gpl probabil iti trebuie doar rezervor special si legaturile facute cu motorul.

              Comment


              • #8
                ce fel de roman esti tu, cu gandul de a cumpara alcool de la benzinarie si sa-l bagi in rezervor? alcoolul se bea nu se arde... cu alcoolul se merge in 4 labe nu se merge pe 4 roti....

                si a mea permite etanol doar ca nu am gasit in RO...
                poate daca mergem p-afara, gasim, si atunci nu bagam ca nu vrem sa ne riscam...
                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                Comment


                • #9
                  Eu as baga fara nicio jena daca as gasi spre comercializare de un producator serios. Daca as gasi spre exemplu la Mol, Petrom, Rompetrol as pune chiar acum fara niciun stres.

                  Comment


                  • #10
                    Atâta timp cât nu există cerere pentru bioethanol, mai mult ca sigur că niciunul dintre producătorii enumeraţi de tine nu-l va introduce prea curând la vânzare în staţiile de carburant.

                    Comment


                    • #11
                      intrebare rapida cu privire la etanol:
                      zicem ca gasesc o benzinarie care are pompa cu etanol, si-n momentul ala vreau musai sa merg eco, DAR! in rezervor mai am ceva benzina...pot baga etanol peste benzina aia?
                      intrebarea asta trebuia sa i-o pun dealerului...
                      mentionez ca am avut restanta a chimie!
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • #12
                        Trimite intrebarea la Dacia. Eu nu cred ca ar fi o problema. Circuitele sunt facute sa reziste si si.

                        Comment


                        • #13
                          Poti, o sa-si dea seama calculatorul de injectie de procentul de etanol din info de la sonda lambda si ajusteaza imbogatirea corespunzator.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • #14
                            La cat de "bine" a fost optimizat software-ul pt Euro 5 la K4M cred ca- trebuie vreo 2 ani sa-si dea seama de ce hal de carburant are si apoi ii mai trebuie 1 an sa reactioneze. Vai mamica alora care au testat si implementat asa ceva. Noroc ca nu mai exista in fabricatie.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Vorbesti in dodii. Macar detii 1,6 16v sau ce zice unul altul ca pateste. Am cunostinta care a pus in Franta pe un Sandero 1,6 16v. Conform fisei tehnice ii creste si puterea cu cativa cai si 0-100 mai rapid cu aprox 0,8 sec. Dar cine sta sa testeze. Important e ca merge. Nu s-a mai implementat deoarece sunt niste consturi in plus iar statii cu asa ceva in Romani mumu.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google