Indicator Temperatura Logan 2 Diesel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indicator Temperatura Logan 2 Diesel

    Vreau sa stiu temperatura (la apa, ca la ulei e complicat, chiar daca e la ulei care indica temperatura reala a motorului) la care se afla motorul.

    E un logan 2 1.5dci (2015). Ma deranjeaza ca nu are indicator de temperatura, deoarece nu pot sa previn o supraincalzire, deoarece cred ca o sa fie prea tarziu, si nici daca termostatul se strica si ramane mereu inchis/deschis.

    In afara de dispozitivul OBD prin bluetooth conectat la telefon, exista vreo alta solutie, care sa nu anuleze garantia masinii?

  • #2
    1. adaptor obd2 la BT și ceva(smartphone) cu BT
    2. soluția de sus stand alone hud

    și soluția ce implică modificări hardware
    3. adaptor obd2 + medianav+ menavrus+hobd (asta are licență separata)
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Originally posted by t0rquemada View Post
      3. adaptor obd2 + medianav+ menavrus+hobd (asta are licență separata)
      Poți oferii mai multe detalii la soluția nr. 3 ? Mulțumesc.

      Comment


      • #4
        Originally posted by t0rquemada View Post
        1. adaptor obd2 la BT și ceva(smartphone) cu BT
        2. soluția de sus stand alone hud

        și soluția ce implică modificări hardware
        3. adaptor obd2 + medianav+ menavrus+hobd (asta are licență separata)
        Solutia 2 cred ca este cea mai buna pentru mine, dar pretul este cam mare si trebuie sa ma gandesc bine.
        Cat despre dispozitive OBD, am auzit de unele modele care provoaca erori ECU-lui sau care in timp provoaca probleme, nu stiu cat de adevarat este, deoarece eu cred ca acest dispozitiv singurul lucru care-l face e sa citeasca date, nu si sa scrie.

        Si ma intereseaza lungimea cablului si durabilitatea dispozitivului, cineva pe forum il are?
        Este interesant pentru ca are si indicator consum, dar la modelele ambiance fiind dezactivata, nu stiu daca merge.

        Comment


        • #5
          Soluția 2 cu modelul de aici http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=716 a fost testat pe un Lodgy dCi și mergea la data postării de un 1an.

          La Ambiance poți activa CB(computer de bord) fără probleme.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • #6
            CB se poate activa, dar numai in service, daca nu, iti anuleaza garantia
            Si gratis, nu vor sa mi-o faca, e doar 5 minute ce naiba, ei i-mi cer 40€
            Last edited by 77sky; 12 September 2015, 09:04.

            Comment


            • #7
              Interesanta "jucărie".
              Am comandat si eu una de pe un alt site. Termenul de livrare este 7 oct - 31 oct.

              Conectorul OBD este cel din torpedou?

              Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk
              Last edited by igor06; 13 September 2015, 14:29.

              Comment


              • #8
                Eu am folosit un OBD banal, la 30 de lei, cuplat cu telefonul si nu a fost absolut nici o problema. Datele obtinute sunt ok, e comod, nu am avut niciodata parte de nici o eroare.

                Comment


                • #9
                  Foarte interesant dispozitivul, l-am montat si eu astazi.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Ce informaţii oferă jucăria ? Se merită?
                    Last edited by 77sky; 30 September 2015, 19:02.

                    Comment


                    • #11
                      Am atasat o fotografie cu informatiile care sunt afisate.
                      Informatiile sunt afisate destul de clar si dispozitivul are si o aujustare automata a luminozitatii.
                      De asemenea poti sa ajustezi toti parametrii daca nu sunt afisati corect by default.
                      Se merita doar daca tii neaparat sa vezi informatiile proiectate pe geam. Majoritatea oricum sunt deja afisate pe bord.
                      Attached Files
                      Last edited by 77sky; 30 September 2015, 19:02.

                      Comment


                      • #12
                        Încă o poza
                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 30 September 2015, 19:16.

                        Comment


                        • #13
                          se vrea a fi un HUD(head-up display) varianta low cost - lipesti ceva folie pe parbriz sau doar se bazeaza pe reflectia naturala a parbrizului? la variantele HUD se vede informatia doar din scaunul soferului si vezi chestiile afisate in adincime , ca si cum ar fi in aer dincolo de parbriz
                          RTFM

                          Comment


                          • #14
                            Dacă e ăla care cred eu că e vine cu o folie de lipit pe parbriz, pe care colegul nostru nu a mai lipit-o (se vede din poze) și totuși informațiile se observă ok, la banii dați nu poți cere mai mult.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • #15
                              Da, este varianta cu folie dar nu este aplicata.

                              Trimis de pe al meu LG-D620 folosind Tapatalk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google