Scartait De Frane

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait De Frane

    Avand un scartait de frane si m-am dus la prietenul meu ing. mecanic ce lucreaza la reprezentanta ca sa rezolv problema.
    Asta se in septembrie si s-a rezolvat atunci prin schimbarea sabotilor ...
    Ei bine dupa vreo luna scartaitul a reaparut, in special cand dadeam cu spatele ca mai apoi in ultimele saptamani sa aud si pe fata.
    Ingrijorat fiind m-am dus la el acum cateva zile si o placuta relativ noua (sub 5000 km, fiindca le-am pus in primavara) luase o piatra, iar sabotii cica n-ar fi fost unsi ...
    Trebuie sa precizez din start ca stau de fata cu mecanicul si vad tot ce mi se face la masina si mai mult decat atat, folosesc piese numai de origine de la ei (cu exceptia uleiului de motor - Petronas Syntium 7000, 0-40w - de care sunt incantat ) ...
    Insa stupoare: problema cu scartaitul a reaparut, dar apare doar in 2 conditii:
    1. cand franez f. usor
    2. cand dau cu spatele si iau o curba (de ex. cand vreau sa parchez)

    Tinand cont de cele de mai sus are cineva vreo idee de unde provine scartaitul si mai ales cum se poate elimina ?

    Ma inclin,
    A.

  • #2
    Alte placute,cu un continut redus de metale.Moi,ferodo fdb 1781,nu scartaie deloc si eu am boala sa nu-mi scartaie deloc franele.
    KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

    Comment


    • #3
      Ce ma intriga cel mai tare e faptul ca se intampla intermitent : de ex. cand dau cu spatele prima data apare efectul, insa daca reiau manevra atunci nu mai face, ceea ce e f. ciudat din punctul meu de vedere ...

      Comment


      • #4
        Ieși cu mașina in exterior si forțează un pic frânele ,câteva frane de la 100km/h la 0 si ai rezolvat problema. Asta daca este cum ai relatat mai sus.


        Sent from my iPhone using Tapatalk

        Comment


        • #5
          Ce sfat. Eu zic sa coboare Transfagaraseanul scoasa din viteza, sa fie sigur.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google