Ce Boxe Sa Aleg?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Boxe Sa Aleg?

    m-am gandit sa-mi pun niste boxe pe spate, am mai citit si despre cum sa dau gaurile in tabla, dar problema arzatoare e ca nu stiu ce sa cumpar mai exact......din cauza caracteristicilor boxelor.... nu stiu daca vor functiona conectate direct la mp3-player. Precizez ca am un mp3-player Sony X-plod model la vreo 250 lei, boxele pe fata sunt standard, dar pe spate am de ales intre astea 2 modele, respectiv Alpine sau Ground-Zero. Precizez ca, daca stie cineva si daca poate sa ma ajute, sa-mi zica daca merg puse din punct de vedere electric fara alte chestii cumparate. multumesc !

    astea sunt alpine http://www.dm.ro/alpine-sxe-6925s-p4777.html?
    astea sunt Ground-Zero http://www.sono.ro/car-audio-pentru-...6904-4168.html
    Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
    ID: cipry263

  • #2
    SAlut , merg direct la casetofon , n`ai cu ce alceva sa te complici.
    Trage fir gros de la boxe la cass , nu firele alea subtiri care vin boxele.
    nu o sa`ti mai fluctueze lumina de la cass cand ii dai volum mare. ;)
    succes

    Comment


    • #3
      si ce zici sunt mai bune alea Ground-Zero?? ca dupa caracteristici asa par .....
      Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
      ID: cipry263

      Comment


      • #4
        daca ai ambiance/preferance trebuie sa iti iei o mufa ISO care e in jur de 10 lei (eu atat am dat pe ea) pentru ca tu nu ai iesire pentru boxele spate din fabrica (cablurile)
        Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

        Comment


        • #5
          da e prima varianta....dar pana la urma care din boxe imi recomandati sa le iau ?
          Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
          ID: cipry263

          Comment


          • #6
            Eu am fost la be-loud.E un magazin pe langa Real Vitan.Si acolo aveau montate deja pe un tablou mai multe boxe.Mie unu nu mi-au placut cum se auzea Ground Zero.Eu intotdeauna merg pe niste boxe care sa se auda foarte bine,sa aiba fidelitate foarte buna.Eu am MTX,si pe fata si pe spate.Si se aud superbine,scot un sunet foarte placut.Nu te grabi,ca nu schimbi boxele odata pe luna.Mai degraba iti iei alpine.Dar uita-te si pe la Pionner,sau JBL.Dar sunt cam scumpe.Uita-te aici
            sigpic

            Comment


            • #7
              ok multumesc de sfat.... ideea e ca vreau ovale din cauza ca asa am mai citit pe forum ca sunt mai bune shi se aud mai bine, dar nici nu pot sa ma intind mai de 150 lei cu banii pt boxe... restul cabluri si restul se rezolva.....

              http://www.sono.ro/boxe-auto-ovale-1...t573-956.html? sa inteleg ca acestea ar fi mai bune decat Alpine sau Ground-Zero de sus......?
              Last edited by cipry263; 10 January 2009, 14:38. Reason: Automerged Doublepost
              Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
              ID: cipry263

              Comment


              • #8
                Sa incerc sa vin si eu cu un sfat. Boxele ovale se aud ff bine, daca sunt puse calumea acolo in spatele banchetei, iar rezonanta pe care o au cu ajutorul portbagajului este fff faina....cu niste difuri calumea, si un casetofon asemenea, nu vei simti nevoia de subwoofer (atata timp cat nu doresti sa iti bubuie masina, asa cum se intampla in cazul subwooferului)

                Eu sunt adeptul Alpine (cred ca ai observat deja acest lucru). De ce? Pt ca de-a lungul timpului am vazut la mine, si la altii, pe diferite tipuri de autoturisme ce poate sa faca Alpine.
                Intr-adevar, nu stiu ce face MTX, sau Ground-Zero, dar eu acum 8 ani de zile nu auzisem de Ground-Zero sau de MTX, in schimb, Alpine era una din cele mai scumpe marci, si cu produse de ff buna calitate. (experianta in domeniu conteaza)
                Type S de la Alpine....sunt de o calitate ff buna, mult mai buna de cat Type E - astea pe care le-am avut eu pe masina.

                Pt a fi convins ca iei cea mai buna decizie, incearca sa mergi undeva la un magazin de specialitate, si sa asculti toate tipurile de difuzoare care te-ar interesa, pe acelasi aparat, si vezi care iti place mai mult.

                Sper sa fi fost util commentul meu.Mi-am exprimat parerea despre ceea ce cunosc, si atat.

                Bafta in continuare, si sper sa iei cea mai buna decizie, pt tine!!

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Nu stiu sa-ti raspund la intrebarea asta.Iti zic doar ca mie mi-au placut mai mult cum suna MTX-urile.Mai vorbeste cu unul si cu altul,dar vezi unde le montezi,ca daca iti iei prea mari si iti taie din tabla,te mai costa vreo 50-70 de lei montajul.Dar mai intereseaza-te de boxe,asteapta sa vezi ce raspunsuri mai primesti pe aici.Bafta.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    da.... cu Alpine-urile are dreptate aci....shi cu montatul mi le montez singur k stiu sa tai si singur o bucatica de tabla cu faiul pe care il am deja, nu stiu sa trag pun firele exact....dar voi apela la cineva din club din iasi....poate ma ajuta cineva ca mai sunt care cunosc ceva electronica :P.....oricum mai astept pareri cu cei care si-au mai pus, respectiv cu ce fel de marci si-au pus.... eu nu vreau sa duduie masina, vreau claritate.....
                    Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                    ID: cipry263

                    Comment


                    • #11
                      In rest.Sa te bucuri de ele orice ai alege.Numai bine.Bafta multa .
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        ms la fel.... oricum maine ma duc prin Vitan si am sa vad ce mai gasesc pe-acolo !!
                        Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                        ID: cipry263

                        Comment


                        • #13
                          nu trebuie sa sti electronica ca sa tragi 2 fire...daca erai din brasov ti le faceam eu in 20 min cablajul+ legatura la cd player. daca gasesti pe cineva cu garaj ar fi mai bine...ca la geru asta o sa cam dardai.

                          eu zic ca alpine sunt mai faine...imi suna mai bine la ureche..eu personal am linie sony xplod pe masina
                          Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

                          Comment


                          • #14
                            da si eu am doar mp3-playerul sony X-plod.... nu ma referam la tras firele k reusesc eu pe sub carpeta.... e vorba de mufa aia din spate ISO in ce ordine bag firele in ea.....

                            si in legatura cu boxele o sa merg pe Alpine ca multi mi-au zis.......
                            Masinile au devenit ca niste accesorii de imbracaminte, fara de care te simti nesigur, dezgolit si incomplet.
                            ID: cipry263

                            Comment


                            • #15
                              hai sa-mi dau si eu o parere personala...corect alpinu e alpin si gata.exerienta,vechime,brand.dar ce am avut eu pe vechea masina si am fost extrem de multumit de ele si acum tot din alea am de gand sa imi iau si la un pret buuun sunt boschmann.nu stiu ce au avut altii dar eu am dat anu trecut 100 de ron pe ele si vreau sa va spun k se auzeau de o claritate exceptionala.este doar un sfat sa iti arunci ureche si la alte firme.;)
                              "CAND VIATA E PREA GREA....LAS-O JOS!"un batran logan de 1.4!:drunk

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google