Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am nevoie de o explicatie pentru ca eu nu mai stiu ce sa cred.
    vineri seara am dat jos din masina doar incinta de la sub. operatie simpla dar cu greutate ca purceaua e mare.
    deconectat de la statie firele de la difuzor si scos incinta.
    la ea am executat doar mochetare si prindere definitiva port de BR.
    sambata am dus inapoi jigodia la masina.
    bun asa.
    o pun pe pozitie, o leg cu chinga, leg firele, asez statia pe pozitie, etc.
    dau drumul la muzica... o bubuiala de ziceai ca am dat blana la toate boost-urile si loudness-urile, etc. practic are un gain asa de mare ca in momentul cand intra bassul acopera orice sunet din masina si nu inteleg de unde iese atat. m-am uitat la difuzor si are fix aceiasi cursa, adica nu iese din grafic.
    setarile in player sunt la fel, la statie nu a umblat nimeni.
    in plus sunt doar
    - mocheta si adezivul cu care am lipit-o,
    - chinga cu care am legat incinta.
    pana acum, incinta era la liber prin portbagaj deoarece din cauza greutatii statea unde ii era locul.
    am zis ca totusi sa o leg si am legat-o cu o chinga cu clichet pe care am strans-o cat s-a putut ca sa nu am vreo surpriza.
    sa fie totul din faptul ca acum e incinta legata strans pe ranforsarile din spatele banchetei?

    Comment


    • probabil din cauza fixari portului de bass reflex..
      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
      sigpic

      Comment


      • Pai era fix si inainte.

        Comment


        • poate ai avut vro legatura mai slaba sau rca care nu facea contact bine,iar acuma dupa ce le-ai repozitionat probabil face contact cum trebuie..altceva nu imi explic..
          Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
          Cine este interesat ma poate contacta pe privat
          sigpic

          Comment


          • Asa cum se intampla intotdeauna, mereu vrei ceva mai bun.
            Desi am fost multumit un an de zile cu felul cum se aude in masina in curand vreau sa trec la sistem de difuzoare amplificate pe fata si nu stiu pe ce sa arunc banii:
            - focal Access 165 A1 SG
            / sistem de difuzoare cu 2 cai diametru woofer: 16.5cm tweeter: TN 44 putere RMS: 60W putere Max: 120W impedanta: 4 ohmi raspuns in frecventa (+/-3dB): 60Hz - 20KHz sensib

            - ALPINE SPR-60C
            / difuzoare auto sistem, 2 cai diametru difuzor: 16.5 cm putere RMS: 110 W putere maxima: 330 W raspuns in frecventa: 65Hz-29kHz impedanta: 4 Ohmi sensibilitate: 88 dB/W, 1m


            momentan am MTX RTS652 pe fata direct pe HU
            / difuzoare sistem, 2 cai diametru difuzor: 16 cm tweeter: 19 mm, silk dome putere RMS: 60 W putere maxima: 200 W impedanta: 4 Ohmi raspuns in frecventa: 48Hz-25kHz SPL: 93 dB adancime de

            dar de cand am pus subwooferul parca nu mai tin difuzoarele pasul cu el si sunt momente cand pur si simplu dispare tot detaliul pentru ca le acopera ca un bulangiu

            ce vreau:
            - medii mai prezente...MTXurile parca stau cam prost la capitolul asta si vocea e cam lipsa si cat e, e artificiala. se aude de parca sunt bagate difurile intr-o teava de PVC
            - inalte mai clare - momentan sunt dar parca se calca pe picioare unele cu altele si se aude o cacofonie
            - kick mai pronuntat
            este foarte probabil ca totul sa fie din pricina ca nu sunt amplificate si nu face fata finalul din hu, deci voi face o proba si cu ele amplificate sa vad ce se intampla.
            usile sunt insonorizate cu dynamat & STP & insonorizat auto, atarna binisor deci nu cred ca ar mai fi loc de imbunatatiri aici. Poate cablajul difuzoarelor inlocuit.
            Oricum in vara se anunta o inlocuire de portiere pe motiv de rugina asa ca mai am timp pana atunci sa ma hotarasc. Modificarile le voi face atunci ca sa nu mai stau sa monteze/demontez inutil de N ori.

            solicitarea mea catre voi, daca este cineva care le-a ascultat pe cele de mai sus (Focal vs Alpine) si ce impresie a avut.
            la momentul finalizarii ma voi hotara si la un HU nou care probabil va fi un Alpine sau un pioneer cu mai multe RCA out-uri ca sa am si de sub si de difuri fata.
            Last edited by skd_ozenel; 29 May 2013, 11:52.

            Comment


            • ai da 8 milioane pe o pereche de difuzoare?daca vrei sa o faci pentru concurs da e ok daca nu e exagerat de mult sincer..app ce sub ai pe masina?
              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
              sigpic

              Comment


              • un Focal Access30 cu incinta facuta de mine la marea arta si precizie.

                ce pot sa zic, inca nu am gasit masina in care sa se auda muzica ca in niste casti de calitate cu difuzoare mari. asta e idealul meu.
                si am incercat cam toate sistemele audio de la bmw, adica toate...inclusiv alea pe fibra optica, multe de la mercedes, multe de la audi.
                toate numai echipari de la mediu in sus spre maxim.
                degeaba
                definitia din casti nu o gasesti. ce se apropia au fost bmw cu DSP si X canale cu subwooferele alea sub scaune. in special 6ere si 7ere. dar si alea cand le dai tare se taie ca maioneza. aici urca mercedes care nu erau asa pe hifi cat pe putere si reuseau sa stea aproape in grafic la volum mare dar fara fidelitate. ca pentru manele asa...
                audi nu m-a impresionat.
                de departe preferatele sunt sistemele de bmw pe care presupun ca daca le-ai duce mai sus cu alte difuzoare mai shme s-ar simti si mai bine.
                Last edited by skd_ozenel; 29 May 2013, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • focalul am vrut sa-l iau si eu...le-am ascultat amplificate si nu mi-a placut cum se aude(bine poate nu era statia setata bine asta nu stiu)si apoi legate direct la player se auzeau mult mai bine...eu iti recomand sa pui boxele tale pe statie sa le auzi si altfel...poate vei fi surprins
                  eu am aste pe usile fata http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo..._Flat/PF_2.16/ sunt slabute pe partea de bass dar pe partea de medii inalte se aud bine
                  low....&.....slow

                  Comment


                  • Având în vedere că ai subwoofer poate ar fi bine să cauţi nişte difuzoare bune de înalte şi medii, pt că de bass nu mai ai nevoie, aşa aş face eu...
                    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                    Comment


                    • da, dar spre exemplu subul ala face treaba dar unele chestii nu reuseste sa le dea din el.
                      de la 65-80 Hz in jos nu prea sunt multe chestii de ascultat.
                      in fine, cam aveti toti dreptate cate un pic.
                      pana la urma cred ca o sa pun statie intai, pana sa schimb usile.
                      am timp destul, doua-trei luni sa imi dau seama daca e suficient sau trebuie ceva mai mult.
                      si daca e ok asa si sunt convins, cand dau jos baietii usile, trag si fire mai groase si mai bune la difuzoare. dupa aia, daca ma apuca iar sa schimb difuzoarele e simplu ca au inele de mdf cu piulite si sunt prinse difurile in suruburi cu filet metric.
                      acuma am alta tampenie in cap, proaspata.
                      daca iau o statie pe 4 canale si pun doua pe difuzoarele fata si doua in punte pentru sub, o avea ceva?

                      Comment


                      • Originally posted by faraonw View Post
                        ai da 8 milioane pe o pereche de difuzoare?daca vrei sa o faci pentru concurs da e ok daca nu e exagerat de mult sincer..app ce sub ai pe masina?
                        Ai sa fii surprins cate lume cheltuieste mai mult de 800 ron pe difuzoare mai ieftine dar le schimba foarte des pentru ca doar la pret se uita!
                        Eu sunt un exemplu clar, in 4-5 ani de cand m-a luat virusul "audio" am cheltuit mai bine de 3000 ron pe difuzoare, de la ieftine la mai scumpe si nu am ajuns la nici un rezultat...
                        Noroc ca am avut persoane de la care sa culeg informatie si probe pe masinile lor si am reusit intr-un sfarsit sa fac ceva net superior cu ceva mai putini bani!

                        Originally posted by skd_ozenel View Post
                        acuma am alta tampenie in cap, proaspata.
                        daca iau o statie pe 4 canale si pun doua pe difuzoarele fata si doua in punte pentru sub, o avea ceva?
                        Am mers mai bine de 2 ani pe o configuratie asemanatoare si nu am avut nici un fel de problema!
                        Diferentele intre difuzoarele amplificate/neamplificate sunt enorme din toate punctele de vedere...
                        Daca tot zici ca nu te grabesti la sfarsitul lunii iunie este concurs CNCA la Brasov si acolo ai posibilitatea sa asculti diferite componente amplificate/neamplificate cat sa-ti faci o idee inspre ce ai vrea sa te indrepti cu sunetul din masina!
                        Ca si model de difuzoare incearca sa mai cresti putin bugetul pentru combinatia asta : Digital Designs VO M6, 6,5" + Digital Designs VO B1! Am ascultat combinatia asta intr-o Mazda cu tweeter-ele montate pe bord (care sunt destul de mari ca dimensiuni) si suna intr-un mare fel! Singurul lor dezavantaj este ca sunt difuzoare de medii si deja trebuie sa le tai putin mai sus in frecventa!

                        Comment


                        • alin tu ce ai pe masina e pentru competitíí sa fim seriosi..sí cred ca ai bagat mult mai mult in muzica..eu am dat pe difuzoarele spate 300 acum 3 ani si inca merg destul de bine
                          Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                          Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by faraonw View Post
                            alin tu ce ai pe masina e pentru competitíí sa fim seriosi..
                            Nu au nici o treaba difuzoarele care le-am pus pe fata cu competitia. Acolo se masoara doar ce presiune face subwoofer-ul iar la sound quality nu am cu ce sa particip...
                            Eu am vrut doar sa se auda foarte tare si foarte bine si din fericire pentru mine chiar consider ca am reusit!
                            Originally posted by faraonw View Post
                            sí cred ca ai bagat mult mai mult in muzica..eu am dat pe difuzoarele spate 300 acum 3 ani si inca merg destul de bine
                            Da, dar ai pierdut esentialul din ce am vrut sa spun!
                            Eu m-am referit la faptul ca in 4-5 ani in care am tot schimbat componente si amplificatoare puteam sa iau astea care le am acum si ieseam per total mai ieftin iar rezultatul final era cu totul diferit!

                            Comment


                            • Ori mi-a scapat mie ori nu ne-ai spus si noua ce configuratie ai acum, de la difuzoare pana la amplificare.
                              sigpic

                              Comment


                              • alin ce configuratie are?mai bine ti-ar arata o poza cu ce are pe fata..
                                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google