Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bGy View Post
    Ori mi-a scapat mie ori nu ne-ai spus si noua ce configuratie ai acum, de la difuzoare pana la amplificare.
    Midbas : Digital Designs VO 10"Medie : Digital Designs VO 6,5"Tweeter : Digital Designs VO B1Amp midbas : Helix P400 Precision Amp medie + tweeter : DLS CA 2...

    Numele componentelor sunt in descrierea clipului...

    Comment


    • Bv cynegeticos . Eu voi merge pe viitor pe un set de 2 vo-uri pe 16 sau un singur set(inca nu stiu sigur) 1 un set de tweetere doar ca montate ceva mai sus pe usa.

      Am auzi multe chestii pozitive despre usile tale. Poate ne vedem la CNCA la Brasov.

      @skd_ozenel : incearca sa iei legatura si cu alti dealeri de scule car audio, in afara de focal, mtx samd ... cei comerciali.
      Exemplu la dd. ti se ofera posibilitatea sa asculti cam tot ce te intereseaza cand esti chitit pe ceva si mai sunt si altii care ofera aceleasi conditii doar ca nu le vei gasi la be-loud sau magazine asemenea.

      Pe usile de logan daca ai antifonare cum trebuie iti trebuie difuzoare care sa si consume putere pentru ca incinta care se creeaza de usa este imensa. Cu niste difuzoare entry-level si un amplificator mediocru tot nu vei avea kick-ul necesar.

      Iar cine zice ca are kick cu boxe neamplificate inseamna ca nu a auzit un kick cu adevarat in viata lui sau nu stie cum suna un instrument adevarat(sper sa nu deranjez cu aceasta remarca dar sunt multi care zic ca e un lucru bun doar pentru ca pentru ei este destul nu facand o comparatie cu realitatea).
      Last edited by Canto; 30 May 2013, 14:01.
      B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

      Comment


      • mooooama....beeeeeiiii.....ce-i cu ceaoanele alea acolo???
        nu prea imi da mana sa fac asa ceva...eu sunt fumator...fara buzunarul din fata de usa sunt mort!plus ca masina mai e si folosita la diferite chestii. si imi place sa merg cu stangul urcat acolo!
        deci revin...scopul meu este sunetul din castile mari, bune cu difuzoare de minim 30 mm in ele.
        daca stiti la ce ma refer, atunci
        vreau toba aia scurta si pleznita sa se auda din booomul subului.
        ma gandeam si la niste suburi shallow bagate in incinte de compresie sub scaune.
        aia ar fi prea belea de facut
        alti dealeri/magazine de scule audio mai putin vizibili care ar fi ca eu nu prea gasesc.

        Comment


        • Daca vrei acel kick iti trebuie asa:
          difuzor de 20 cm ca sa poata lucra cu incinta usii si care sa fie puternic (adica nu 50-80 W). Exemplu pe masina lui cynegeticos in acele medii mari poti da si cu 300 W(nu inscrisi pe statie ... ci curati) atunci scoti untul din ele.

          Problema cea mai mare o reprezinta portiera care nu este facuta sa fie buna din punct de vedere audio. Mai mult voiam sa te intreb... antifonarea am inteles ca ai facut-o dar ai inchis toate spatiile dintre tabla exterioara si interioara? (adica sa nu mai ai acces la macarale samd?)

          Daca ai insonorizarea bine facuta ma repet iti trebuie un difuzor de 20 cm sa-ti ofere acel pleznit(kick) si cel putin o medie care sa preia de la 400-600 hz in sus pana la 3-5khz unde iti intra un tweeter.

          Solutia ar fi un sistem pe 3 cai: tweeter si medie (astea in stalp) si un kickbass in usa de 20 cm. Amplificarea ca sa duca ce trebuie ar fi un 4x80 W pentru tweetere si medii si un 2x200/2x300 W ca sa scoti totul din niste difuzoare potente.

          Acum doar partea de amplificare te poate duce la vreo 8-900 ron + difuzoare cam de 2 ori peste ... atunci scoti ceea ce vrei tu.

          Daca aveai skoda octavia sau o masina din grupul vag nu iti trebuiau atatea chestii dar acelea au bafta de o usa buna pentru audio.

          P.s.: bmw-urile sunt cele mai proaste masini daca vrei sa faci ceva cu adevarat frumos(indiferent de buget). Fiind foarte bine antifonate nici macar muzica nu prea o pot reda cum trebuie ...
          Poti veni cand mai sunt etape de sunet la diferite concursuri si o sa ramai uimit ca sunt bugete de 1000-2000 ron dar si de 10000 euro .... si intotdeauna poti fura 1-2 idei referitor la difuzoare calitative si pe care nu le cunoaste nimeni. Exemplu este un baiat din braila care are niste difuzoare silver flute parca care pe logan se aud exceptional.... si participa destul de des la partea de sq.


          ps 2: sry de postul lung.
          Last edited by Canto; 30 May 2013, 18:56.
          B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

          Comment


          • Multumim canto pt postul asta lung asa cum e

            App, de unde aflu cand si unde se tin aceste concursuri ?
            sigpic

            Comment


            • Etapele se anunta de obicei pe patru tuning la sectiunea CNCA - campionatul nationat de car audio sau pe site-ul Emma romania. Ocazional mai sunt si concursuri incognito cum a fost cazul acum in Bucuresti la romexpo unde a fost frumusel.
              B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

              Comment


              • Mersi. De silver flute am auzit. Dar parca mi-e cam teama sa pun cartoane de casa in usi tinand cont ca in dreapta am apa la orice ploaie.
                Nu mai zic ca la mcv difurile spate ingheata iarna, probabil de la condens sau naiba stie.
                Maine dimineata o sa va pun un link cu o melodie sa intelegeti la ce ma refer.
                Noapte buna copii.

                Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.

                la min 1:00 si 1:46 e cel mai clar. toba aia de acolo!
                aia vreau sa se auda si in masina!

                sau aici...prezenta pe toata melodia dar evidentiat de la 1:30
                Last edited by skd_ozenel; 31 May 2013, 07:30. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Sincer bass-ul respectiv ar trebui sa ti-l scoata 2 difuzoare din usa. Unul singur nu va reusi si nu in usa de logan decat daca este foarte puternic. Insa o poti pacali cu un subwoofer bun. Eu pot pacali urecheaza ca acel kick se aude din portiere cu ajutorul subwoofer-ului taiat la 65 hZ maxim iar difuzoarele din usi lasandu-le o panta mai lina de taiere (6db/octava) si un hpf de 50 hz. Subwoofer-ul fiind foarte rapid nu ramane in spate si ai impresia la un kick din acesta ca bass-ul iti vine din portiere. De asemenea cand ai si bass jos iti va cobora si jos dar iti va trimite si acel kick.

                  Kick-ul de care vorbesti tu este foarte cautat in partea de SQ si se achizitioneaza difuzoare destul de scumpe pentru el. De multe ori pacalindu-l cu acele subwoofere montate in partea din fata (in bord - in torpedou sau sub bord)


                  Insa ti-am zis ... cu un subwoofer bun si o incinta pe masura, o statie medie spre high quality se poate scoate acel kick din subwoofer ca si cum ar iesi din portiere.

                  Daca ai timp vreodata prin Bucuresti iti pot face o auditie cu ce pot scoate din niste midbasi relativ greoi(pentru usa de logan), insa completati cu un subwoofer bun ...
                  Last edited by Canto; 31 May 2013, 09:02.
                  B-187-H D Z->A.k.a Tobita Indemanaciu

                  Comment


                  • Incepe sa ma lase subwooferul meu. Ce imi recomandati la un pret cat de cat decent?
                    Ori un subwoofer complet cu incinta ori un difuzor pt o incinta de aproximativ 70 litri din MDF de 19mm bass reflex. Statia este de 190 RMS.
                    ( POZA INCINTA)
                    Nou sau second.
                    Attached Files
                    MY CLA

                    Comment


                    • / subwoofer autodiametru difuzor : 30 cmtip incinta : inchisaputere RMS : 250 Wputere max : 850 Wimpedanta : 4 ohmiraspuns in frecventa : 35-500 Hzsensibilitate : 91 dBdimensiuni : 432 x 387 x 378 mmg
                      Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                      Comment


                      • Originally posted by PRESTIGE View Post
                        Incepe sa ma lase subwooferul meu. Ce imi recomandati la un pret cat de cat decent?
                        Ori un subwoofer complet cu incinta ori un difuzor pt o incinta de aproximativ 70 litri din MDF de 19mm bass reflex. Statia este de 190 RMS.
                        ( POZA INCINTA)
                        Nou sau second.
                        Schimba difu daca ai cutia

                        / woofer 12" diametru: 30 cm putere RMS: 275 W putere maxima: 1100 W impedanta: 4 Ohmi raspuns in frecventa: 27-450Hz sensibilitate: 90 dB bobina de 2" //

                        Comment


                        • La aia m-am gandit si eu, dar nu stiu ce sa aleg. Incinta este facuta de mine, perfect etansata. Am folosit dibli. Probabil ca va trebui sa maresc gurile de la bass reflex pt un diufuzor mai puternic.
                          MY CLA

                          Comment


                          • imi poate da cineva un "sfat" despre wooferul asta http://www.esderman.ro/subwoofere-au...s-v-300s4.html
                            statie am undeva la 550rms,sau daca nu ce sub imi recomandati undeva pe la 500lei
                            Last edited by faraonw; 5 June 2013, 20:31.
                            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                            sigpic

                            Comment


                            • PRESTIGE, dimensiunile unui port bass reflex nu se fac după mărimea difuzorului, de fapt diametrul da, se ia în considerare, dar în rest nu se fac după ureche. Ori calculezi o incintă pt un difuzor cu un program, ori faci o incintă la recomandarea producătorului, ori o faci fără bass reflex. Altfel cumperi ceva gata făcut. Dacă ai un port bass reflex calculat greşit poţi strica difuzorul, sau cel puţin se va auzi prost sau nu o să foloseşti difuzorul la capacitatea optimă. Incintele bass reflex se acordează la o anumită frecvenţă, în funcţie de capabilităţile difuzorului. Iar asta se face în funcţie de dimensiunile portului. Deasemenea nu toate difuzoarele merg bine cu bass reflex, unele se pretează mai bine la incinte sealed. Dacă faci o incintă sealed nu prea ai ce greşi, ca principiu cu cât e mai mare cu atât ai bass mai jos dar pierzi din kick, şi invers. Iar în principiu toate difuzoarele merg în incinte sealed, dar nu toate se descurcă bine în incinte bass reflex.
                              Un program cu care să calculezi incinte e bassbox.
                              faraonw, habar n-am. Dar îţi pot spune să te concentrezi mai bine la partea de amplificare, la un sistem audio, mai ales la bass, mult din buget ar trebui să se ducă spre amplificator şi abia apoi difuzorul. Dacă ai 550w reali ar fi bine. Apoi, cum am spus mai sus, foarte importantă e şi incinta să fie bine făcută pt difuzor.
                              Last edited by ionescu liviu; 5 June 2013, 23:38.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • da am 550rms statia a avut nu stiu ce certificat de conformitate(cred) ca atata scoate in punte..momentan pe ea am doua suburi unul de 400 si unul de 300 rms si se aude jos palaria..nu se incalzeste nu nimic,merge brici..este cumparata din sua statia..
                                Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                                Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google