Soareci La Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Soareci La Motor

    Va salut!
    de cand a venit anotimpul rece, am gasit la motor căcăreze de soareci...
    si anul trecut am gasit, dar n-am mai gasit urme odata cu venirea caldurii, anul acesta, problema a revenit...

    vreu o idee, un sfat, o sugestie...

    primul lucru care-mi trece prin minte: schimb locul de parcare.
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

  • #2
    se gasea de cumparat un aparat antirozatoare (animale de tot felul) cu ultrasunete, special pentru auto.....vezi pe google.......
    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

    Comment


    • #3
      uita de ele... si-a luat un vecin pentru casa si parca mai multi sunt de cand il are...
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • #4
        Ultrasunete ? Parca vad si oalele Delimano si tigaia Dry-Cooker in aceeasi reclama. Oricum, trebuie sa ai grija cu rozatoarele...

        @popavlm, o fi fost setate pe "chemare" )
        Last edited by 30_VLD; 17 January 2015, 14:57. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          Nu cumparati pest repeller si astfel de produse similare ) au efect 0 ( zero).

          Schimba locul de parcare si fii atent daca mai gasesti ceva urme
          My Ride ! B - 29 - TmT

          Comment


          • #6
            nu, alea sunt tampenii de dat banii degeaba pe ele...

            am imprastiat niste nisip uzat de la un petshop...
            imi venea sa vomit de ce miros era...
            in plus, inrf-o carpa am facut-o saculet si am pus niste bulgarasi(unde era mult pipi la un loc...
            ced eu ca e mai eficient pipi-ul de pisici ca toate celelalte metode....

            treaba e ca anul trecut erau iste cacareze mici, acuma sunt unele mai mari...
            o fi acelasi soarece? o fi memorat locul?
            Last edited by mariannn; 17 January 2015, 15:20. Reason: Automerged Doublepost
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #7
              Asta nu am mai auzit-o ) Credeam ca soarecilor le e frica de pisica....nu de pipiul acesteia Oricum, sper sa functioneze, ca aia pot provoca daune majore, ca sa nu vorbim de riscurile asumate...

              Comment


              • #8
                Originally posted by mariannn View Post
                treaba e ca anul trecut erau iste cacareze mici, acuma sunt unele mai mari...
                o fi acelasi soarece?
                Ăia nu mai sunt şoareci, ci şobolani.

                Comment


                • #9
                  Alea de soarece n-ai cum sa nu le recunosti. Sobolanul nu prea vad ce ar cauta in masina, da' nu e nimic imposibil...

                  Comment


                  • #10
                    Sall
                    Iți dau doua soluții,una s-a mai spus dar o repet si eu, schimba locul de parcare cat mai departe de cladiri sau ghene de gunoi,a doua solutie ar fi sa folosesti masina zilnic .

                    Comment


                    • #11
                      @30_Vld, cu nisipul uzat, sper ca miroase a pisica si sper ca fuga de acolo...
                      @valentin, zilnic o folosesc...mai face pauze de cate doua-trei zile...dar in rest, e miscata zilnic...
                      culmea, au socrii mei o catea care daca aud hingherii pe strata, ii dau drumul sa se plimbe, catea care mananca degeaba... latra la animale si la copii... animal degeaba, inutil...
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • #12
                        Eu am aceasta problema de 3 ani. Am pus aparat cu ultrasunete, am dat cu un spray antirozatoare in compartimentul motor(acesta a facut un fel de strat lipicios pe toate suprafetele pulverizate), am pulverizat esenta de menta, am pus frunze de busuioc dar vizitele au continuat. Ma bucur ca nu au stricat nimic pana acum. Masina o folosesc zilnic si parchez pe strada dupa cum gasesc loc. Nu am spalat motorul ca sa nu imi fac alte belele. Multa bafta ca asta e cea mai importanta.

                        Comment


                        • #13
                          Aparatele cu ultrasunete sunt bune doar dacă au frecvență(și putere) variabilă aleator, astfel încât șoarecul(ii) să nu se obișnuiască cu "sunetul" - astea sunt destul de scumpe.

                          O pisică sau o zonă de parcare cu pisici ar fi o soluție mai eco.
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #14
                            Am observat și eu ca de ceva timp încoa' s-a umplut Bucurestiu' de șobolani...După ani buni în care n-am mai zărit nici măcar unu'. Și ăsta acum, în sezonu' rece, când o da căldura...nenorocire.
                            Ii văd "in trafic"(ce mișto suna ), seara târziu, în special pe aliniamentele alea lungi de pe cheiu' garlii.
                            Într-o seara l-am ciupit pe unu cu roata, după ce-mi tăiase calea. O fi fost taximetrist la baza.
                            Din păcate, n-a rămas nimic din el pe cauciuc sau carenaj.
                            Dacă aveam macar. 1.6 poate-l striveam.
                            Sunt rapizi ai dreq...Pesta ne mănâncă!

                            Marian, mai glumim și noi...e nasoala treaba, dar după cum te-ai sfătuit și colegii, cel mai bine ar fi sa muți masina, măcar un timp.
                            Last edited by Kojak; 17 January 2015, 17:07.

                            Comment


                            • #15
                              Si eu am avut aceasta problema acum un an, cu 2 buchete de busuioc in compartimentul motor, niciunul n-am mai gasit. Bine mi.a ros firele de la motorasul sprituitoarelor. si mi-a mai intrat prin aeroterma de mi-a mirosit a pisu' de sobolan o luna!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google