Solutie Parbriz Sub Forma De Tablete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cred ca Sonax + apa + apa distilata costa mai putin decat lichidul de parbriz din comert. Ma refer aici la litri de solutie obtinuti.
    Apa+sonax = 25 litri.
    Costul apei(e infim) + 8 lei +eventual apa distilata aproximez undeva la 15-20 lei.


    5 litri in comert(cel mai ieftin, cred ca e undeva la 3-4 lei) * 5 sticle fac aproximativ 20 lei.
    Deci, tot pe acolo, dar ce e in comert are teflon, metanol care nu sunt ok pentru stergatoare si pentru masina tratata cu ceara.

    De abia astept sa aflu ce "ingrediente" are Sonax.

    Comment


    • #17
      EU am gasit si bidonas din asta care facea 100 l stropgel la 20 de lei.
      Marfa e ca nu car bidoane goale in portbagaj, apa distilata se gaseste si la 1 l si la 2 si nu e scumpa daca vrei. Merge cu apa de robinet bine merci.

      Originally posted by mr.K View Post
      Eu n-am facut nicio afirmatie, dar tu ai vreo dovada ca Stropgel e fabricat cu apa de fantana?
      Poate faptul ca e mai ieftin decat apa distilata sa fie dovada? Desi are detergent?
      Last edited by einstein1984; 31 March 2015, 16:37. Reason: Automerged Doublepost
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • #18
        Nu e mai ieftin ca apa distilata, e cu 1.5-2 lei mai scump decat apa distilata.
        Cand apa distilata ti-o produci tu, cazul celor care imbuteliaza Stropgel, e cu totul altceva.
        Ei degeaba imbuteliaza apa daca nu vand decat tie si inca la cativa care amesteca Sonax cu acea apa.
        Asa, Stropgel vand destul, cu o marja buna de profit.

        Eu nu car bidoane in portbagaj, tin rezervorul de lichid plin tot timpul, ajunge la un drum, indiferent cat de urata e vremea.

        E o varianta buna si Sonax cu apa distilata, dar numai pe timp de vara.
        Iar pana consumi 100 l de lichid parbriz vara, cand e vreme buna de obicei, trec 5-6 ani.
        Last edited by mr.K; 31 March 2015, 18:35.

        Comment


        • #19
          Originally posted by mr.K View Post
          Eu nu car bidoane in portbagaj, tin rezervorul de lichid plin tot timpul, ajunge la un drum, indiferent cat de urata e vremea.
          De acord cu tine!

          Originally posted by mr.K View Post

          E o varianta buna si Sonax cu apa distilata, dar numai pe timp de vara.
          Iar pana consumi 100 l de lichid parbriz vara, cand e vreme buna de obicei, trec 5-6 ani.
          Sunt 25 de litri si daca impart solutia cu un vecin, vin 12,5 litri de fiecare, deci intr-un sezon sau 2 de vara se cam termina solutia.
          Last edited by Crs. Sandel; 31 March 2015, 19:37. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #20
            In Auchanul din Dr Taberei avea ieri bidonul de lichid de parbriz de iarna la 5L cu 2.90 lei,pentru cine este interesat.
            Captain of the black pearl

            Comment


            • #21
              Confirm si Titan
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • #22
                Sunt singurul care pune apa cu sapun lichid vara in instalatie?
                http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                Comment


                • #23
                  Mai scârțâie ștergătoare? Ca as pune și eu )
                  My Ride ! B - 29 - TmT

                  Comment


                  • #24
                    Am luat azi Sonax-ul de aici. Produsul pe care l-am ridicat nu arata ca cel din poza; are o dilutie de 1:10 fata de ce prezinta pe net(1:100). Le-am zis asta, le-am zis sa coreleze imaginea cu ceea ce vand, au zis ca se vor conforma.
                    Legat de dilutie, nu au stiut ce sfat sa imi dea. Ca atare, l-am luat, il diluez si ce-o iesi, aia e.

                    Cu ce imi recomandati sa il amestec si in ce cantitati?
                    Attached Files

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Andrei.TMT View Post
                      Mai scârțâie ștergătoare? Ca as pune și eu )
                      Dacă vorbeai cu mine, da, mai scârţâie, nu ai ce le face, decât să le schimbi. Eu pun ştergătoare de 15 lei bucata odată la maxim 2 ani. După un an jumate le întorc invers, le scot din suport, le întorc şi le pun la loc, ajută, şterg mai bine, asta în condiţiile în care după un an jumate dau mici mici semne de oboseală, adică lasă mici urme de apă, aproape nederanjante. Şterg mai mult decât ok pe parcursul a celor 2 ani. Când e ger mai sar peste parbriz, până se încalzeşte puţîn înăuntru. Nu o să îmi iau niciodată ştergătoare scumpe, nu merită, nişte ştergătoare mult mai scumpe nu ţin 10 ani, ţin maxim 3, aşa că... Oricât de bune ar fi, nu rezistă soarelui şi iernii.
                      Iar ca soluţie de parbriz nu am simţit nevoia de ceva mai bun decât apă cu săpun lichid, vara. Oricum mă îndoiesc să existe o soluţie minune. Tot manual e cel mai eficient să ştergi parbrizul dacă e jegos rău. Dacă am parbrizul îndeajuns de jegos ca să nu facă faţă soluţia am în portbagaj ştergător cu spray, cum au cei care îţi şterg parbrizul la intersecţii, doar că eu am ceva cu pulverizator incorporat, în care pun, desigur, tot săpun lichid cu apă. Pulverizez, frec bine cu buretele lui şi apor dau apa la o parte cu partea cealaltă, cu cauciuc. Şi gata treaba.
                      Last edited by ionescu liviu; 1 April 2015, 23:40.
                      http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                      Comment


                      • #26
                        ptr vara: minuni face combinatia de apa diluata cu pur, sapun lichid si eventual ceva degreseant de geamuri. Face si spuma, sterge si bine, miroase si frumos
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #27
                          Pur si degresant indeparteaza ceara de pe masina(capota, plafon, aripi fata, depinde ce elemente atinge).

                          Comment


                          • #28
                            La mine nu, si corsa si meganu si seatul au spritiere sub capota.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #29
                              Din ce stiu, si tu ai un Logan. Chiar si la masinile enumerate de tine, solutia de parbriz ajunge pe plafon si pe alte elemente de caroserie. Ma refeream la ceara de la Finish Kare, Collinite, Wolf si altele de acest gen, nu ceara de la spalatorii

                              Comment


                              • #30
                                @ Cristi ... arunca un ochi si aici.
                                Sau daca vrei ceva mai de calitate ... vezi aici.
                                sigpic
                                This is My Ride!
                                !Visit and enjoy!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google