Spalare Compartiment Motor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spalare Compartiment Motor

    Buna ziua, am un Logan din 2004 si are foarte mult praf in compartimentul motor. As dori sa stiu daca se poate spala la spalatorie sau altundeva si daca se poate defecta ceva din aceasta cauza. Trebuie sa ma duc la RAR la autentificare si la ITP si cred ca ma dau astia afara daca ma duc cu ea asa.
    Zambeste, maine poate fi mai rau!

  • #2
    Cauta ca mai e un thread cu subiectul asta!
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • #3
      Eu l-am spalat saptamana trecuta, pentru prima data, si nu o patit nimica (laureat din 2004 daca conteaza)

      PS: stiu pe cineva care il spala o data la 2 saptamani (mity)) si nu o patit nimica
      ...de doi lei :p

      Comment


      • #4
        Motorul se poate spala, dar e indicat sa se acopere calculatorul de langa baterie, sa nu apara probleme.
        Eu ti-as recomanda sa mergi la o vulcanizare sau la un service care are compresor sa sufle cu aer in compartimentul motor, sa dispara praful.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Eu am inteles ca trebuie sa acopere calculatorul si Capacul de delcou sau cum ii zice unde sunt fisele, ca sa nu intre apa la ele.. in rest ii ok sa il speli
          LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
          Enter the Matrix

          Comment


          • #6
            Multumesc, o sa incerc mai intai cu aer si daca nu iese ca lumea, o sa-l spal.
            Zambeste, maine poate fi mai rau!

            Comment


            • #7
              Pe tabla din spatele bateriei ai cb . La modelele de la Laureatte in sus este acoperit deja cu un plastic dar oricum apa poate trece .Daca itit acopera cb cu o punga de plastic il poti spala linistit . Eu l-am spalat de cateva ori .

              Keanu , in chestia la care te referi tu nu intra apa .
              B -X X - DDF x 2

              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

              Comment


              • #8
                Eu l-am spalat de ''n'' ori fara sa acopar nimic,dar a fost suflat cu aer prin toate gaurile.Nu suport sa fie motorul murdar.
                LOGAN--> <--TOYOTA

                Comment


                • #9
                  Dan.gutu, unde il speli de obicei, vad ca esti vrancean?
                  Zambeste, maine poate fi mai rau!

                  Comment


                  • #10
                    Uite Focsaneanu langa mine si eu nu stiam,eu spal in Sud la TEXAS.Uite domnule ca acum am si eu unu de la mine care si mai posteaza pe aici.Cory te rog sa fii activ.
                    LOGAN--> <--TOYOTA

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by KeanuRev View Post
                      Capacul de delcou sau cum ii zice unde sunt fisele, ca sa nu intre apa la ele
                      Delcou nu exista. Daca te referi la fisele de bujii, nu trebuiesc acoperite.

                      Originally posted by florin77 View Post
                      Pe tabla din spatele bateriei ai cb . La modelele de la Laureatte in sus este acoperit deja cu un plastic
                      Ala nu e CB. E cutia cu sigurante relee compartiment motor si nu la toate masinile e acoperit.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Nu stiu ce sa zic in legatura cu spalatul motorului , am inteles ca de la jetul de apa este posibil se se deregleze sau chiar sa se strice anumiti senzori montati in compartimentul motor. Cu o carpa si putina apa se pot face minuni in cateva minute. eu mi-am montat un cheder de dacie berlina de usa si nu mai intra praf deloc!!
                        Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                        Comment


                        • #13
                          Praful nu intra pe sus. Praful intra pe langa scut si prin radiator.
                          Si in motor nu exista senzori, despre ce vorbesti?
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Andrei : la motoru diesel se poate spala la fel fara probleme ca la benzinar sau exista alte probleme ? Nu de alta dar al meu motor e curat tot timpu furtune etc,mai un silicon pe ele,prafu aspirat pe unde se poate si din cind in cind la vulcanizare suflat cu aer.
                            dar as vrea sal spal si eu odata,si vreau sa stiu ce riscuri ar fi
                            merci
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Se poa te spala fara nici o problema. Nu exista nimic care sa se strice.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google