Stiluri De Iluminat Al Bordului Si Consolei

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vicmar View Post
    In cazul in care se sterge vopseaua alba de sub cea portoclie poti sa o refaci cu un marker de culoare alba de la kaufland (10 lei) dar nu este neaparat necesar ... merge si fara. Spor la treaba...
    Gresit domnule!, nu merge fara vopseaua alba, o sa se vada destul de aiurea nopatea, lumina nu o sa fie uniforma, in unele locuri se va vedea mai puternic...pe scurt iasa o lucrare de proasta calitate, iar cu markerul alb nu este prea indicat deoarece vopseaua nu se poate aplica 100% in strat egal peste tot ca sa fie uniform tot. Cel mai bine este sa fie aplicata foaie de calc, hartie alba sau chiar si sticker alb prin care trece lumina, plus ca daca literele nu au vopsea alba ele sunt transparente iar pe timp de zi nu se vor vedea prea bine, iar pe timp de zi lumina albastra de exemplu se va vedea mult mai deficitar.
    Fara nici un fel de suparare...dar sper ca va dati seama de ce spun.

    Comment


    • Originally posted by Toorop View Post
      Gresit domnule!, nu merge fara vopseaua alba, o sa se vada destul de aiurea nopatea, lumina nu o sa fie uniforma, in unele locuri se va vedea mai puternic...pe scurt iasa o lucrare de proasta calitate, iar cu markerul alb nu este prea indicat deoarece vopseaua nu se poate aplica 100% in strat egal peste tot ca sa fie uniform tot. Cel mai bine este sa fie aplicata foaie de calc, hartie alba sau chiar si sticker alb prin care trece lumina, plus ca daca literele nu au vopsea alba ele sunt transparente iar pe timp de zi nu se vor vedea prea bine, iar pe timp de zi lumina albastra de exemplu se va vedea mult mai deficitar.
      Fara nici un fel de suparare...dar sper ca va dati seama de ce spun.
      Markerul alb se foloseste ca sa se vada bine ziua indiferent de culoare.
      Folia de la bord nu este vopsita pe interior si totusi se vede bine alb rece sau oricare alta culoare fara folia de calc de care vorbesti tu.
      Atentie mare cand vreti sa stergeti foliile...nu le distrugeti...sunt greu de inlocuit.

      Comment


      • Nu comparati serigrafia de la bord cu cea de climatizare, cea din bord si daca freci cu diluant pe spatele ei nu se intampla nimic, plus ca destribuirea luminii in bord se face altfel, cu 3 leduri smd in mijlocul foliei, adica in jurul acelor, iar piesa din plastic care iconjoara acele si pe care vine prinsa serigrafia este un alb lucuis din care reflecta lumina si are o forma de oala ca sa zic asa si lumina se distribuie uniform, nefiind nevoie de filtru alb, deoarece ledurile fiind in mijloc iar pasticul alb este curbat spre simbolurile de pe serigrafie, nu va fi vorba de iluminare punctiforma, daca de exemplu prelungesti un led spre un anume simbol, acolo va lumina mai tare decat restul, la bordul de ph2 pe placa sunt doar 2 leduri pt cadrane deoarece serigrafia de prestige (cea alba) este mai subtire si nu este neaparata nevoie de 3 leduri. Montarea unui modul cu leduri sau benzi cu leduri sau leduri pur si simplu sau pcb pt climatizare ph1 cum se gaseste pe imbunatatiri-logan, face ca lumina in climatizare sa nu se distribuie chiar uniform de aceea este nevoie neaparata de acel filtru cat si pentru a se face mai vizibile simbolurile pe timp de zi. Daca dumneavoastra nu puteti sezisa diferenta intre o climatiaza in care s-a pus leduri fara filtru alb si una in care sa pus ledrui in acelasi mod cu filtru alb ... nu stiu ce sa zic E o chestie totusi de finete, de calitate...iar calitate gasesti mai putin in ziua de azi. Cu siguranta unde nu este filtru alb, luminarea in locul unde sunt ledurile va fi puntiforma, adica in unele locuri va lumina mai tare iar in altele mai slab. E adevarat ca dupa punerea filtrului va lumina un pic mai slab dar macar uniform.Acum sper ca intelegeti de ce nu puteti compara lumina de la bord cu cea de la climatizare, la bord se face altfel distribuirea luminii, ledurile nu sunt amplasate in fata simblolurlor ca sa fie vorba de lumina punctiforma pe cand la climatizare asta de intampla. Si nu mai dati ,,quote`` la ultimul mesaj postat ... de cat daca aveti de contrazis sau comentat un anumit paragraf, nu o spun eu, scrie in regulament.
        Nu vreau sa va simtiti ofensat cumva, va respect si datorita varseti superioare, doar vreau sa va ajut cu sfaturi bune, si sunt convins ca daca mai cautati prin alte threaduri, chestile pe care le-am spus eu au mai fost discutate.

        Comment


        • Am inteles ... nu mai dau quote .
          Ma bucur ca mai exista tineri in ziua de azi care isi sustin ideiile...Tine-o tot asa. .
          Sa fiu sincer nici nu stiu de ce ne certam , ;)....
          Pe alte forum-uri eu sunt pcblayouter. Da un search si poate nu ma vei respecta doar datorita varstei ci datorita realizarilor mele (eu ma consider inca tanar ca si tine...ca la 20 de ani vorba melodiei) .
          Iti doresc sa ai aceeasi ambitie in continuare (nu sunt ironic).
          Numai bine,
          pcblayouter
          Last edited by vicmar; 14 April 2014, 23:39.

          Comment


          • Originally posted by EDDY68 View Post
            Va salut,domnilor.Sunt fff nou pe forum,dar inteleg ca scopul este de a ne ajuta.Fara a face reclama,ca simplu cumparator,va prezint o solutie,zic eu extrem de simpla si ingenioasa pt leduri butoane si climatizare pe care tocmai am procurat-o:userul pcblayouter pe okazii,*********,unde oamenii sunt f multumiti.Repet,nu fac reclama,dar chiar e bine sa o studiati.Cer scuze daca incalc ceva regula,primordial cred ca e sa ne anuntam cu orice ne ajuta.Multumesc de intelegere.
            sa inteleg ca esti si EDDY68 pe alte forumuri ?

            Comment


            • bine ca nu ai zis 69 , ..........

              Originally posted by B997NDL View Post
              sa inteleg ca esti si EDDY68 pe alte forumuri ?
              iar trebui sa dau quote.
              asta nu i-mi place mie ca foumu-ul asata e plin de smecheri care se dau grande.
              Last edited by vicmar; 14 April 2014, 23:48. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • adica ?! e absolut o coincidenta ca cineva cu 2 posturi ti-l dedica pe al treilea ? si cand postul incepe cu "Fara a face reclama", e exact reclama.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  adica ?! e absolut o coincidenta ca cineva cu 2 posturi ti-l dedica pe al treilea ? si cand postul incepe cu "Fara a face reclama", e exact reclama.
                  ti-am trimis um mesaj ca sa te convingi singur ca nu sunt aceeasi perosana.
                  mi s-ar parea normal sa recunosti ca este asa cum spun eu altfel cele 3668 de posturi ale tale au fost degeaba .

                  Pentru EDdY68 inca odata va dovedesc ca pe acest forum este o problema asa cum v-am spus eu la telefon.
                  Last edited by vicmar; 15 April 2014, 00:26.

                  Comment


                  • Ce model de smd trebuie pt bord si consola? 3528 sau 5050? Cum as putea face sa reglez intensitatea?http://www.ebay.com/itm/100-pcs-SMD-...item43b568eea4 astea sunt bune? Si din banda d-asta sa tai cate 3 leduri sa pun la butoanele de climatizare. Http://www.ebay.com/itm/1M-Red-3528-...321137717458?p
                    Last edited by L3on_rgby; 23 April 2014, 17:43.

                    Comment


                    • 3528 . pentru reglarea intensitatii iti recomand sa iei legatura cu userul Soran.eu nu ti-as recomanda sa umbli tu la ceasurile de bord,la butoane si clima poti sa incerci .

                      Comment


                      • Oricum trebuie sa dau jos ceasurile sa pun volt-termometrul. Av vazut in tutorialul lui streulea si nu pare greu. 3528 merg si la displayul cb-ului?

                        Comment


                        • da,tot bordul are numai smd-3528 (plcc2).daca totusi umbli la ceasuri sa folosesti pistol cat mai mic ca putere.iti recomand de 15 w.

                          Comment


                          • O statie de lipit cu temperatura reglabila si varf foarte mic. Ma va ajuta un amic ce le are cu lipiturile de finete. Is bune alea din linkul postat mai sus? As trimite bordul la cineva specializat daca as fii in tara, insa sunt plecat si trebuie sa ma descurc de unul singur.
                            Last edited by L3on_rgby; 23 April 2014, 18:03.

                            Comment


                            • da,dar sunt proaste calitativ. intr-un an scade intensitatea.macar la ceasurile de bord pune smd-uri de calitate

                              Comment


                              • Da tinere, cum ti-a spus si domnul Gabi, smd-urile acelea sunt bune, si tot cum a spus el, toata placa de bord are acel tip de leduri smd, postate de tine in primul link. Bafta, spor la lucru si asteptam poze, daca bine voiesti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google