Stopare fisura parbriz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stopare fisura parbriz

    Stie careva unde se poate face o sudura la un parbriz? acum ca a dat frigul de la o mica ciobitura s-a extins vreo 15 cm si probabil nu se va opri aici..

    10x

  • #2
    Incearca la astia
    YV SRL Sos.IASI - Păcurari nr. 92, 6600 Iasi Tel.: 032 25 96 90 ............Montări alarme auto, incintă, sudări parbrize (am inteles ca e langa RAR).

    Din pacate am auzit ca e destul de mult cm reconditionat de parbriz. Da un tel si vezi ce si cum.
    Last edited by Octavian; 19 November 2008, 09:10.

    Comment


    • #3
      Daca ai casco mai bine schimba-l!
      sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

      Comment


      • #4
        Daca vrea sa-l sudeze, ma gandesc ca n-are casco...
        Daca reparatia depaseste ~ 2,5 mil, mai bine un parbriz nou (~4-4,5 mil cu tot cu manopera).

        Comment


        • #5
          Aici am fost si eu (*YV SRL Sos.IASI) si am fost multumit de treaba, am dat 40 de lei, dar nu pe 15 cm, mult mai putin........

          Fac treaba buna si au si scule performante.....Dar scumpi......

          Comment


          • #6
            Daca ai dat numai 40 de lei (banuiesc ca 3-4 cm de crapatura) nu e mult
            Poate n-ai vazut tarife de 30-40 lei/cm.
            Se preteaza mai ales la masinile straine la care costa parbrizu cat un sfert de Logan.

            PS: si eu am o crapatura de 1 cm (dar nu e patrunsa, abia se vede) si vad ca de aproape un an nu s-a deplasat deloc.

            Comment


            • #7
              Poate scapi si nu m-ai nevoie .......Dar de la drumurile noastre ,nu se stie niciodata........Asa ca poate o masura de precautie nu ar strca....Decizia iti apartine....

              Comment


              • #8
                Interesant...Banuiesc ca este transparenta sudura. Am auzit de polisat, dar nu si de sudat.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  George ce sa-ti spun, normal ca vreau sa-l sudez, e doar un cm, dar ba nu am timp, ba imi gasesc eu altceva de lucru...Tot ma fofilesc. E bine ca pana acum n-a lucrat fisura deloc (a prins si ger si canicula), oricum, sanse mari sa ma duc naiba s-o rezolv si eu.

                  Bogdan: da e transparenta sudura.
                  Ce stiu ca se face, la fisuri mai mari (cativa cm) se dau doua gauri in parbriz, la fiecare capat al fisurii (ca dupa sudare sa nu mai lucreze fisura) si cu un aparat cu laser, ceva de genu (cu care banuiesc ca se face o topire locala a parbrizului) se face sudura - impreuna cu o pasta speciala aplicata in prelabil pe fisura, sa-i spunem material de adaus.

                  Comment


                  • #10
                    Si eu am avut probleme de genul la Tico.Cand m-am dus sa-l sudeze, ce-i de acolo mi-au zis ca pentru rezultate optime trebuie sa vii cat mai repede de la producerea fisurii(altfel raman semne vizibile si trebuie si ei sa curete mai mult din parbriz).Au folosit un fel de freza, au curatat , apoi au pus o solutie transparenta,si ??Raze UV?? Cred(au pus o lampa cam 10 min spre locul cu pricina).Din floricica de vreo 1,5 cm diametru mi-a mai ramas un punc de cativa mm.cost 400 de mii acum vreo 3 ani.
                    Last edited by gxg; 20 November 2008, 14:16.
                    MX-5 1.6 110cp 12.01.12(fab.2002)

                    Comment


                    • #11
                      la fisurile mai mari de 15cm ,nu se merita,doar stopat(se gaureste parbrizul cu mini-burghiu,sansele de a se fisura m-ai departe sunt destul de mari,puteti incerca la VORNISYSTEM .telefon 0743/564431 sau 0232/270431.Chiar si sudat saustopat la variatiile de temperatura fisura sau crapatura poate continua.

                      PS:un parbriz Logan (tenta verde) = 320/ron montaj si factura incluse in pret...0724/730130
                      Last edited by baxterianul; 4 April 2009, 08:51. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        nu prea ai ce sa-i faci mie mi-a sarit o pietricica in parbriz ... prima zi, nu era mare fass apoi dupa o saptamana in care nu s-a marit nici macar un mm , gasesc masina in garaj cu aproape tot parbrizul spart evident s-a marit pana mi-a acoperit tot parbrizul si acum nu stiu cu ce parbriz sa-l schimb... (ce marca si ce preturi..ma puteti ajuta ? )

                        Comment


                        • #13
                          imediat dupa revelion cel putin in buzau la pilkinton aveau o oferta de 250 ron parbriz cu parasolar gri + montaj . ma intereseaza pntru ca si eu am un bunghi din cauza unei pietricele , are juma de an si deocamdata inca nu a inceput sa creasca , sper sa nu am nevoie de reparare sau schimbare pana la urmatorul itp la care am sa dau spaguta ca sa fie trecuta cu vederea problema.

                          Comment


                          • #14
                            in loc sa dai spaguta aia mai bine banii aia ii dai la repararea parbrizului.
                            eu am reusit sa trec itp.ul de acum 3 ani cu parbrizul fisurat (binenteles cu "spaguta" cum zici tu)
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Si daca dupa ce treci ITP-ul cu spaguta...se fisureaza tot parbrizul?
                              Ai dat banii degeaba.
                              Numai bine.
                              Un Logan----YNG-----
                              Numai bine.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google