Sugestii Xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sugestii Xenon

    dragi logan-isti,am nevoie de parerile voastre :vreau sa montez pe mcv-ul meu 1.6 16v an 2009, un kit xenon si nu stiu care ar fi mai bun.si inca ceva :nu stiu ce inseamna 6000k ,8oook.ma puteti lamuri ?

  • #2
    6000, 8000 este temperatura de culoare cu cat este mai mare cu atat este fita si nu vezi nimic cel mai recomandat este 6000K eu am kit xenon pe loganul meu mcv si sa zic sunt multumit nu cine stie ce dar fata de halogen este oricum ceva diferenta
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      multumesc ten!vasazica culorile pe care le vad pe xenon verde ,albastru e rezultatul temperaturii.eu credeam ca asa sunt ele colorate .multumesc inca o data acu mi-am facut o idee cam ce ar trebui sa -mi montez

      Comment


      • #4
        In primul rand tu vrei un kit HID (High intensity discharge). Xenon este si becul cu filament, care are in loc de vid, gaz nobil - xenon. Temperatura de culoare se masoara in grade kelvin si cu cat e mai scazuta are tenta galbuie (4200k) si mai ridicata mov (12.000k). Recomandat este 6.000 k, dar si asa o sa ai probleme din cauza constructiei farului. Pe ploaie sau ceata o sa ai un efect mai neplacut de bloc alb in fata (aici o sa isc controverse!).
        Trebuie sa ti cont ca pe Logan kiturile HID nu sunt tocmai legale si risti sa ramai fara talon.
        Ca alternative ar fi destule, dar daca tu vrei "xenoane" nu pot de cat sa iti recomand unele de firma (majoritatea sunt chinezarii, dar unele sunt facute cu cap).
        Numai de bine si nu uita sa iti reglezi farurile!
        sigpic

        Comment


        • #5
          Depinde in primul rand ce urmaresti de fapt: sa vezi mai bine, siguranta mai mare in trafic, sau sa ai o imagine mai fitoasa?
          Ca sa-ti faci o idee, citeste aici:

          si aici:

          Pe scurt, singura metoda de a monta HID si sa nu ii chiaunesti la ochi pe ceilalti - si chiar si pe tine - e sa schimbi farul cu totul, cu sistem optic complet proiectat pentru HID - alt reflector + lupa.

          Comment


          • #6
            nu vreau xenoane pt fite ,pur si simplu pt o mai buna iluminare si pt siguranta ,bineinteles
            si ce alte alternative as avea?sau ce kit-uri recomandati?sunt xenoane omologate ,asta ca sa nu raman fara talon?varianta cu schimbarea farului ,as putea sa vad ceva poze cu modele pt logan?bineinteles ca vreau ceva bun nu chinezarii .asta chiar daca implica schimbarea farului ,numai sa fie legale,ca nu vreau sa ma cert cu toti militienii flamanzi. astept sugestiile voastre !si multumesc!
            Last edited by jordy_75; 17 September 2009, 21:59.

            Comment


            • #7
              se merita investitia de a pune pe logan pe logan xenon HID si in faruri si in proiectoare? ar fi diferente majore?
              sigpicUn logan cometa BT 20 LEA

              Comment


              • #8
                @jordy_75 : kit Bi-Xenon pentru logan omologat nu este (cel putin la noi in tara nu), iar daca vrei sa pui in far stoc un Bi-Xenon sunt de la 250 lei in sus (ceea ce am facut si eu); de intrat in legalitate vom intra cand vor pune si astia din tara pe logan xenon din fabrica, dar cred ca nu se vor mai cumpara in continuare atat de bine masinutele noastre autohtone.
                @lucialina : daca iti permite bugetul as recomanda cu cea mai mare placere,numai sa va reglati si farurile dupa aia ca sa nu va injure lumea !!! Bafta lume :-)
                http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                Comment


                • #9
                  Cate masini ai vazut echipate de producator cu HID in proiectoare? Ce temperatura de culoare au proiectoarele si de ce?
                  E drept, arata superb, dar proiectoarele au un rol si nu ai voie sa le ti aprinse doar ca sa vada lumea ce becuri ai tu. Iar, daca ai pus un kit de 6-8000 k pe proiectoare se va pierde exact rolul pentru care au fost concepute, de a lumina pe ceata/ploaie abundenta.
                  @jordy - incearca sa meri cu cineva care are montat si fa-ti o parere. Incearca si pe ploaie si pe uscat.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Eu m-am hotarat sa pun in far stock Bi-Xenon si-n prioectoare (H11), mai pe la vara, becuri de 4300K ( lumina alb-galbui), astfel poate nu se mai ard asa repede si nici cu politia sa nu ai probleme, nuu ?!Am avut de 6000k/55W si s-a ars un bec,apoi am cautat un bec de schimb (20 euro/bec) la care am citit si despre chestii interesante ... cele de 4300k/ 3000k au mai multi lumeni fata de restul de la 6000k in sus ( articol de pe bluexenon.ro ) ... succesuri :-)
                    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                    Comment


                    • #11
                      @andy_x3m tin sa te contrazic am xenon 6000 K in proiectoare si vede mult mai bine si pe ceata si pe ploaie si pe noapte poate sa fie orice fel de timp vede mult mult mai bine decat cel original..

                      @jordy_75 90 % din xenoane sunt chinezarii... sfatul meu ii sa te uiti dupa o garantie cat mai lunga de 2 ani de preferabil, si atunci stii o treaba. Bafta
                      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                      Enter the Matrix

                      Comment


                      • #12
                        daca spui ca nu le pui de fitze si ca vrei sa vezi cu ele iti recomand 4300k maxim 5000k, altfel o sa ai probleme pe ceata, ploaie, ninsoare... de fapt masinile cu xenon din fabrica au 4300k. ca sa iti faci o parere atasez o poza, poate mai e pe forum, unde e fiecare bec cu lumina aferenta.
                        Attached Files
                        zoom-zoom

                        Comment


                        • #13
                          vedeti ca am vazut pe undeva ca au aparut becuri xenon ce au si lupe pe ele... poate merg montate .
                          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                          Comment


                          • #14
                            eu am acum bi-xenon de 6000k in farurile stock si nu am avut niciodata probleme cu politaii si chiar m-au oprit si i-am intrebat si au zis ca nu este nici o problema chiar si la itp au zis la fel dar de curand am luat faruri md si o alta instalatie de xenon tot de 6000k sper sa vad la fel de bine ca si cu cealalta instalatie de bi-xenon pe far stock

                            Comment


                            • #15
                              iti mai atasez si eu o poza.
                              sper ca tie deajuns pt raspunsul tau.
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google