Sugestii Xenon

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ai dreptate .. am denaturat un pic de la scopul initial al topicului acesta .. pe unii ii avantajeaza din punct de vedere estetic si din punct de vedere al vizibilitatii pe drum , dar asta nu inseamna ca toata lumea e obligata sa isi monteze instalatie de xenon ..

    Comment


    • #47
      Stiu ca mentalitatea referitoare la xenon in far stoc nu se poate schimba. Ignoranti, inconstienti, fitosi, sau pur si simplu prost informati sau rau sfatuiti. Am avut xenon in far stock, am facut un drum pana la Campina, si pt ca a inceput ploaia nu am mai vazut nimic. Neavand lupa, lumina se imprastia haotic in apa de pe sticla farului, basca ca erau 6000k. Le-am dat jos cand am ajuns si mi-am facut o mare cruce ca mi-am adus familia cu bine acasa.
      Acum caut far pt logan cu lupa, si voi reveni la HID dar numai cu lupa si stropitor de far.

      HID nu are ce cauta in far fara lupa, fratior !! Credeti ca nu va luati injuraturi ? Va spun eu ca va luati cu tona !!

      Il luati la mistouri pe gxg, dar are dreptate. Daca politia si-ar face treaba, ati ramane toti fara taloane.
      Sper ca nu v-am ofensat in nici un fel, incerc doar sa ridic un semnal de alarma, poate va treziti.
      Cu stima.

      Comment


      • #48
        @budaipmihai - nu stiu ce xenoane ai avut tu sau daca le-ai reglat dupa ce le-ai montat , dar habar nu ai ce zici .. eu cu xenoanele astea am vreo 45000 km intr-un an si sunt super multumit si am vizibilitate perfecta .. in schimb mai am si un Ford Mondeo din 2008 cu xenon cu lupa din fabrica .. se vad bine si alea , dar la Logan am vizibilitate mai bune .. nu stiu daca iti vine sa crezi , dar asta e adevarul .. eu am experimentat pe pielea mea ..

        Comment


        • #49
          eu am bixenon de 3 ani imediat... am trecut de itp cu ele pentru ca nu bateau razna cum zici tu ...probabil ai fost f comod ...le-ai bagat in far si buna ziua... pune mana regleazale si ai sa vezi tu diferenta dupaia ... alea de 6000k sunt cele mai ok si pe ploaie si pe ninsoare ... de la 8000k in sus coloreaza tot ...
          eu va dau un sfat ...daca ati avut xenon pe masina si nu a fost reglat de batea aiurea nu inseamana ca la toti e ineficient ... nu mai dezinformati lumea ... si cand dati o parere dati una buna si sincera fara aberatii ...
          "when I grow up,sigpic I want to be a VDE"

          Comment


          • #50
            cel mai ok pe ploaie e lumina usor galbuie , deci 4500K .
            La 6000 deja se pune problema cat de bine lumineaza pe ploaie , pentru ca au usor tenta albastra .

            Originally posted by MihaitzaMCV View Post
            @budaipmihai - nu stiu ce xenoane ai avut tu sau daca le-ai reglat dupa ce le-ai montat , dar habar nu ai ce zici .. eu cu xenoanele astea am vreo 45000 km intr-un an si sunt super multumit si am vizibilitate perfecta .. in schimb mai am si un Ford Mondeo din 2008 cu xenon cu lupa din fabrica .. se vad bine si alea , dar la Logan am vizibilitate mai bune .. nu stiu daca iti vine sa crezi , dar asta e adevarul .. eu am experimentat pe pielea mea ..
            cum sa nu ai vizibiltate mai buna, cand ii orbesti pe toti din fata ta si farurile bat in toate directiile .
            Last edited by Cristi_Xp; 26 October 2010, 18:20. Reason: Automerged Doublepost
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #51
              De ce nu va puneti voi de 4300 in far, nu stiu.
              Nici nu bate la ochi, si are si cea mai mare luminozitate, dintre toate culorile.

              Comment


              • #52
                Originally posted by mc_alienu View Post
                eu am bixenon de 3 ani imediat... am trecut de itp cu ele pentru ca nu bateau razna cum zici tu ...
                de parca n-am stii cum se face ITPu

                Originally posted by Cezar View Post
                De ce nu va puneti voi de 4300 in far, nu stiu.
                Nici nu bate la ochi, si are si cea mai mare luminozitate, dintre toate culorile.
                ca nu se vede frumos lumina albastra in far )
                Last edited by Cristi_Xp; 26 October 2010, 18:30. Reason: Automerged Doublepost
                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                Comment


                • #53
                  Serios acum...Daca tot va puneti xenon in far, macar de 4300. Seamana cu halogenele.

                  Comment


                  • #54
                    @Cezar - albastruiul ala da mai bine .. si plus ca sunt nesimtiti (ca mine) care au si in proiectoare tot de 6000k .. si care se gandesc doar la ei .. acums erios .. daca le reglezi cum trebuie nu esti foarte injurat ... ca daca e sa o luam asa sunt o multime de masini cu becuri cu halogen care bat total aiurea ..

                    Comment


                    • #55
                      Salutare baieti. De ieri sunt posesorul unor lupe (g3 am inteles) chinezarii dar isi fac treaba cu varf si indesat. Ieri am montat farurile pe masina pe ploaie, nu mai am avut rabdare. Nu pot sa cred ce diferenta este intre xenon in far cu oglinda pentru halogen si xenon pe lupa, pe ploaie se vede super bine, nu disperseaza. Este o diferenta de la cer la pamant. Am avut si eu xenon in far cu oglinda pentru halogen dar sincer nu se compara in nici un caz cu lupa. De stiam ca e asa mare diferenta imi puneam lupe de prima data cat am dat 350 ron pe kit-ul de bi-xenon si l-am vandut cu 200 ron am pierdut 150 ron, asta e. Mi-am cumparat lupe bi-xenon si angels eyes cu 500 ron si spun din tot sufletul ca merita fiecare banut. Recomand xenon in lupa!
                      Attached Files
                      sigpic

                      Comment


                      • #56
                        chiar ca xenon in fara fara lupa e crima. mai ales si la logan, care din start are un far care orbeste, si acum toti si-au pus xenon de 6000 k, unii si de 55w si au senzatia ca vad tot, dar nu ii intereseaza de cei din fata. sa nu mai zic si in proiectoare... aia sunt "smecheri de smecheri".mai zic unii ca au trecut itp, ca nu isi iau blitzuri, dar eu unu nu m-as risca sa dau faza lunga la unu din asta ca apoi... acum serios vorbind si eu mi-am pus xenon la a mea, dar am avut lupe din fabrica, am luat de 4300k si de 35w(cu toate ca se recomanda de 55w in far cu lupa) si mereu le reglez in functie de greutate(o sa ii fac adaptare si pentru spalatoare si pentru senzor de greutate). urmeaza sa imi pun si in proiectoare, dar nu de fitze, o sa caut 3000k maxim 4300k. ganditi-va si la altii, nu numai la binele vostru.
                        Last edited by laur_cos; 30 October 2010, 20:47.
                        zoom-zoom

                        Comment


                        • #57
                          am renuntat la bi-xenon trec la lupe
                          laureate 1.5l, albastru marin

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by laur_cos View Post
                            chiar ca xenon in fara fara lupa e crima. mai ales si la logan, care din start are un far care orbeste, si acum toti si-au pus xenon de 6000 k, unii si de 55w si au senzatia ca vad tot, dar nu ii intereseaza de cei din fata. sa nu mai zic si in proiectoare... aia sunt "smecheri de smecheri".mai zic unii ca au trecut itp, ca nu isi iau blitzuri, dar eu unu nu m-as risca sa dau faza lunga la unu din asta ca apoi... acum serios vorbind si eu mi-am pus xenon la a mea, dar am avut lupe din fabrica, am luat de 4300k si de 35w(cu toate ca se recomanda de 55w in far cu lupa) si mereu le reglez in functie de greutate(o sa ii fac adaptare si pentru spalatoare si pentru senzor de greutate). urmeaza sa imi pun si in proiectoare, dar nu de fitze, o sa caut 3000k maxim 4300k. ganditi-va si la altii, nu numai la binele vostru.
                            Poti pune cateva poze cu pozitia aprinsa, faza scurta? Ms frumos
                            sigpic
                            Ca sa stii incotro te indrepti trebuie sa stii de unde ai venit. Richard Burns

                            Comment


                            • #59
                              Am tot citit postul asta dar mai mult de nimic nu am prea inteles.
                              Eu trebuie sa imi schimb farurile (un destept le-a facut felul) si vreau sa optez pentru o varianta care sa imi ofere o vizibilitate mai buna.
                              Initial ma gandeam la kit de xenon montat in far sau sa optez cum multi de pe forum au , faruri facute cu xenon cu lupe direct.
                              Speram ca gasesc un raspuns aici
                              zambeste ...

                              Comment


                              • #60
                                Toti iti vor recomanda cu lupa.
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google