Suierat Cutie De Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suierat Cutie De Viteza

    Va salut. Am si o mica nedumerire legata de loganul meu si nu stiu daca s-o pun in categoria "asa face toate" sau chiar e o problema serioasa...
    In treapta a cincea cand o accelerez se aude un suierat...In alte trepte e totul ok...A mai sesizat cineva problema asta? Multumesc

  • #2
    si la mine face la fel in treapta a 5-a.deja m`am obisnuit cu sunetu , zici ca intra turbo.la mine face de la 80 la 90km/h.

    Comment


    • #3
      depinde cat de tare e ... poate sa fie sirenaj in cutia de viteze...si aia inseamna ca ai ramas fara ulei ... mai ales ca treapta 5a este prima care ramane fara ulei .
      Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

      Comment


      • #4
        si la mine face inca de pe anul trecut si masina are 2 ani
        fara linkuri externe in semnatura

        Comment


        • #5
          Originally posted by Cristi_Xp View Post
          depinde cat de tare e ... poate sa fie sirenaj in cutia de viteze...si aia inseamna ca ai ramas fara ulei ... mai ales ca treapta 5a este prima care ramane fara ulei .
          Am sa verific nivelul multumesc mult...Oricum vad ca si altii au aceeasi problema si m-am mai linistit...

          Comment


          • #6
            problema e ca se poate pierde foarte usor ulei pe la etansarea planetarei de cutia de viteze,deci oricand se poate intampla .
            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

            Comment


            • #7
              uleiul la cutie cum e cel mai simplu de verificat?
              fara linkuri externe in semnatura

              Comment


              • #8
                Cutia are un "buson" de plastic in partea anterioara, cam pe la jumatatea inaltimii cutiei. Se desurubeaza busonul ala si se introduce varful unei surubelnite, varful surubelnitei trebuie sa se umezeasca la o inclinatie minima, tot pe acolo se si completeaza cu ulei.

                Comment


                • #9
                  ms de raspuns
                  fara linkuri externe in semnatura

                  Comment


                  • #10
                    Dar cum se aude sunetul asta ? .. te intreb pt ca dupa ce am citit threadul asta m-am cam speriat ca aud un suierat .. mentionez ca eu am si bari tranversale pe masina ..

                    Comment


                    • #11
                      La vreo cativa mii de km,am avut si eu sueratul ala.Dupa indelungi cercetari si probe in trafic,s-a ajuns la concluzia ca este un rulment la cutie.Un ''meserias'' mai in varsta,care lucra ca si electrician, si-a dat cu parerea ca antena era prea ridicata,si asa afost .Asa ca vedeti sa nu fie de alta natura flueratul sau sueratul.
                      LOGAN--> <--TOYOTA

                      Comment


                      • #12
                        Oare suieratul asta despre care se vorbeste este acelasi sunet care se aude cand te apropii de exemplu de un semafor si iei piciorul de pe acceleratie? (masina fiind intr-o treapta de viteza)

                        Comment


                        • #13
                          Si a mea facea exact ca a lui Loghi. Cand era noua (acum are 2 ani si 41k km) suieratul era sesizabil cand schimbam a 5-a si rulam intre 75 si 90 de km/h. Zgomotul nu era deranjant si se auzea doar daca muzica era in surdina. Acum dupa 41k de km, nu il mai aud nici cu muzica oprita.

                          Comment


                          • #14
                            sal
                            la mine se aude in treapta a 3a
                            o fi de la ulei?

                            Comment


                            • #15
                              la mine in treapta intai suna cam dubios

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google