Suierat Cutie De Viteza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    poate facem un amsamblu de fluierasi cu 4-5 masini care le fluiera cutia de viteze,si cand ne plictisim de fluierat,a paguba,le schimbam uleiu si punem Mobil 75w80 ca sa fluiere mai incet sau deloc

    Comment


    • #32
      salutare ! Este posibil sa se auda suieratul asta la masina noua, cu doar 200 km la bord ? A uitat constructorul sa puna ulei ? Problema este exact ca a multora... in treapta 5 , intre 70 si 90 km/h se aude suieratul asta foarte deranjant. Cum trec de 90..nu se mai aude absolut nimic . Cam ce poate fi ? In tr 4 la viteza de 70..80 parca se aude si acolo ceva, dar fffff incet. La a 5-a incepe ...

      Comment


      • #33
        Originally posted by nikuniku View Post
        poate facem un amsamblu de fluierasi cu 4-5 masini care le fluiera cutia de viteze,si cand ne plictisim de fluierat,a paguba,le schimbam uleiu si punem Mobil 75w80 ca sa fluiere mai incet sau deloc
        saptamana asta sper sa am timp sa incerc varianta propusa de tine sper sa functioneze ... pana acum am incercat vreo 2 tipuri de ulei si aditivi care nu m-au ajutat .... voi reveni cu un update dupa ce imi scot mainile din maruntaiele golanului

        Comment


        • #34
          Salutare loganistilor! Problema cu tacanitul la relanti, dupa ce parcurgi o distanta oarecare, am avut-o si eu. Cand calcam ambreiajul disparea.

          A rezolvat-o cu un ambreiaj nou. Rulmentul era dus.

          Daca ai incerca sa scrii corect, ce bine ar fi! Usurezi efortul celor cate iti citesc randurile...
          Last edited by 77sky; 5 December 2011, 18:51. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #35
            Am observat ca si a mea are un fluierat in a 5-a si asta doar iarna.
            Se manifesta doar la 70km/h in a 5-a la ~2000 de ture cu greutate pe ea, curbe...am impresia ca e subturata si daia face asa.Cand ajunge pe la 80km\h se opreste sunetul.
            Acum m-am obijnuit sa merg in a 4-a la 2400ture pentru 70km\h.

            Comment


            • #36
              Si eu am observat acest fluierat tot cam asa ceva la o viteza de 90-100km la ora dar acest lucru l-am sesizat dupa ce am schimbat uleiul in cutie, precizez ca am pus doar 3 litri si nu am verificat nivelul, azi voi verifica si nivelul uleiului din cutie

              Comment


              • #37
                de ce ai pus doar 3? eu am facut saptamana trecuta schimbul si a intrat in jur de vreo 3,8l

                Comment


                • #38
                  Nu prea are cum sa-ti intre 3,8 l ulei in cutia de viteze;3,1l -3.2 l maxim.Si 3 l sunt suficieti in cazul unui schimb.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • #39
                    si cum iti explici ca au intrat 3,8l aproximativ?eu fiind langa masina cand s-a efectuat schimbul

                    Comment


                    • #40
                      Pai ar fi o explicatie;simeringul de la planetara stanga, in burduf se pare ca e diferenta de ulei.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • #41
                        am verificat si uleiul in cutie si e pana aproape de gaura deci nivelul nu ar fi inferior ca si nivel

                        Comment


                        • #42
                          in cutia de logan intra 2,5 -2,8l in functie de varianta de cutie
                          aveti grija la V5 pt ca ea ramane prima fara ulei
                          0746127271

                          Comment


                          • #43
                            Salutare, asa am patit-o si eu: in mers a inceput sa se auda un suierat in treapta 5, doar cand calcam cat d eputin acceleratia in rest totul mergea ca uns. Am citit pe forum si am aflat ca nivelul din CV posibil sa fi scazul, am coborat la masina si am verificat, zero ulei in cutia viteze. Mentionez ca am mers cel putin 100 km fara ulei in CV pana sa ajung acasa insa doar cu treapta 4, nu am mai folosit deloc treapta 5 de cand am auzit acel suierat. Pierdeam pe la burduful stanga cutie viteze. Am fost la mecanic si mi-a completat cu 2 litri ulei uzat sa ma misc prin oras sa procur piese ulei... insa pana am ajuns acasa in 3 km s-a scurs tot uleiul. Acuma am lasat-o la doctor pentru schimb burduf.
                            sigpic

                            Comment


                            • #44
                              am schimbat ambreiajul acum aprox.10000 km,am pus kitul de la SACHS, luat de la Daciashop,si spre disperarea mea rontaitul rulmentului ( probabil),a inceput sa se accentueze de aprox 2000 de km, credeti ca trebuie schimbat rulmentul, sau ce poate fii?

                              Comment


                              • #45
                                pedala de ambreiaj cum e fata de cea de frana?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google