Sunet Metalic La Decelerare!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    vezi ca mai poate fi si din bieleta, asa s-a intamplat si la mine, cand luam piciorul de pe acceleratie facea ca si cum se plimba motorul prin compartiment, aveam joc de 1 cm in bieleta ) dar nu tragea in nicio directie
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #17
      pai la asta m-am gandit si eu, ca am mai auzit pe cineva ca tot din cauza asta a schimbat bieleta , un pret pt ea te rog? ca sa fac si eu un calcul. Mersi!

      Comment


      • #18
        undeva la 100 ron bucata, dar pe langa asta aduna manopera + unghi de fuga, ajungi pe la 250 ron cu toata distractia, numai sa fie asta problema
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #19
          e rezonabil pai cum pot vedea daca sigur este de la ea? dau roata jos, misc de ceva?

          Comment


          • #20
            o pui pe cric si misti de roata sus - jos , stanga - dreapta mai cu forta , nu ar trebui sa aiba joc deloc si de schimbat se schimba usor , o poti schimba si mai adaugi inca 80 lei sa faci unghiurile

            Comment


            • #21
              Daca e vorba de bieleta anti-ruliu, se trage de capetele barei stabilizatoare sus-jos, in vecinatatea bieletelor.
              Daca se vorbeste de bieleta de directie, se suspenda roata si se misca stanga-dreapta, simuland un joc in volan. Ar cam trebui sa tina cineva mana pe bieleta, strangand burduful in zona bilei sau pe capatul de bara, sa simta exact unde e jocul.
              Dar nu prea vad ce legatura ar avea, oricare dintre ele ar fi.
              Suspectez si un joc intr-un cap de planetara.

              Comment


              • #22
                Am fost ieri la service si am verificat-o, asa cum am suspectat este un joc la planetare stanga, mai exact la capul ei, in burduf acolo. Bine ca nu e ceva mai grav... saptamana viitoare il voi schimba.
                Off topic:
                Mai am o intrebare si nu as vrea sa deschid alt topic aiurea pentru el:
                pe langa loganelul asta mai am un citroen c3 1.4 hdi, el are distributie pe curea Dayco-Pirelli si este garantata conform carnetului de service al masinii 240.000de km. acum intrebarea mea este, daca curele astea sunt atat de bune nu imi pot pune si pe logan si sa le schimb la macar 150.000 de kilometrii decat sa tot dau banii la 60.000 de kilometrii sa l-e schimb? Mersi

                Comment


                • #23
                  N-are nicio legatura.
                  Poti scana carnetul de service al lui C3 cu fragmentul referitor la distributie?

                  Comment


                  • #24
                    Dayco nu face pentru k7m sa tina atatia km ..asa ca nu poti pune
                    Last edited by cos_min_i; 7 July 2011, 19:25.

                    Comment


                    • #25
                      masina a plecat cu parinti in austria dar vinerea viitoare plec si eu si am sa fac un scan. masina este luata din austria. are 98.000 de km reali, m-am uitat pe istoricul masini si am vazut ca nu s-a schimbat distributia si m-am uitat in carte si atunci am vazut cat tine kitul.
                      avand in vedere raspunsul colegului nostru cos_min_i nu putem sa cautam aceasta curea dupa numarul de dinti daca nu se fabrica special pentru K7m? pe mine ma intereseaza mult chestia asta pentru ca e singura operatie care sunt nevoit sa o fac in service pt ca nu am sculele necesare si vreau sa fiu cat mai putin dependent de "maistri"din service-uri. Multumesc!

                      Comment


                      • #26
                        Daca schimbi numai kitul distributie si cureaua de accesorii (fara alte operatiuni) manopera in service de reprezentanta nu depaseste ~160 lei (tva inclus).
                        Asa ca nu cred ca are rost sa faci tu operatia acasa, chiar daca ai avea scule.

                        Originally posted by B 71 LAV View Post
                        Am fost ieri la service si am verificat-o, asa cum am suspectat este un joc la planetare stanga, mai exact la capul ei, in burduf acolo. Bine ca nu e ceva mai grav... saptamana viitoare il voi schimba.
                        ............................
                        Stii si cat costa toata operatia (cu tot cu piesa)?
                        Si eu am un mic joc la planetara stanga, l-am ''cules'' in urma unui accident (planetara smulsa din roata).
                        Last edited by Octavian; 10 July 2011, 11:29. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          Eu am am vorbit cu un prieten de al meu care are service auto si mi-a spus ca toata operatia e pana in 100 de lei ca nu imi ia mai nimic pe manopera
                          probabil pe tine te duce in 150 de lei.
                          In legatura cu distributia, pe mine ma intereseza fiindca masina face multi kilometrii si ar insemna sa fac distributia in fiecare an. daca as schimba-o la 4 ani sa zic as economisii minim 1500 de lei piese si manopera. ma mai interesez si va anunt si pe voi daca merge.

                          Comment


                          • #28
                            salut.

                            ai rezolvat cu sunetul metalic La decelerare?am si eu aceasi problema...

                            Comment


                            • #29
                              Sunetul metalic la decelerare apare din cauza scutului metalic. Acesta fiind lovit, se indoaie usor si drept urmare evacuarea (teava de esapament, se vede daca deschideti capota) atinge scutul. La decelerare aceasta vibreaza, atinge scutul si produce acel sunet.
                              Pentru rezolvare, luati o ranga, urcati masina pe o rampa ceva si indreptati scutul, sau eventual il indoiti astfel incat partea din mijloc sa aiba o usoara curbura spre asfalt.
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                mersi pacco,azi am circulat fara scut,nam mai auzit acel sunet.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google