Supraveghere Video A Masinii Cu Web Camul!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Supraveghere Video A Masinii Cu Web Camul!!!

    Prin luna iulie m-am trezit cu o zgraietura pe usa spate dreapta,,,Saptamana trecuta alta (tot pe usa aia),,,si Sambata acum alta pe cealalta usa spate.
    La prima am zis,,,de trecatorii,,,a doua deja intrasem la banuieli,,dar am pus zgaraietura pe baza ploii ,ca poate a atins cineva cu umbrela masina de la vant si ploaie,,,dar asta de sambata mi-a pus capacul.
    Drept urmare am tot cautat pe net camere de supraveghere cu leduri infrarosii(night vision) si cele mai ieftine sunt undeva la 200 de lei.#Pt alea iti mai trebuie si placa de captura pt inregistrare pe PC,,inca vreo 200 de lei(una mai performanta),,
    In loc de placa de captura merge si DVR,,dar ala costa peste 400 de lei,,DECI ENORM.
    In cazul asta am luat o extensie USB de 5 metri(20 de lei) si am montat webcamul afara pe balcon folosind in paralel un program de compresie si inregistrare in acelasi timp MICRO VIDEO CAPTURE.
    Acest program e destept rau,,in sensul ca face si poze instant si in timp ce inregistreaza,, cand cineva trece prin raza webcamului.Are mai multe setari sonore prin care te anunta audio daca cineva este in raza de bataie a camerei si face poze una dupa alta pana iese din raza de actiune.
    Tot rasfoind netul am mai dat de unul care vrea sa isi ia un PROIECTOR IN INFRAROSII pt a inregistra si noaptea,,care costa vreo 60 de lei si bate pana la 40 de metri noaptea.
    Pt asta trebuie scos filtrul IR(sticla aia rosie) al webcamului,,,si vede si noaptea.
    Daca inregistram normal cu webul i-mi lua cam 1 GB pe minut,,deci foarte muuuult,,,asa cu programul asta i-mi ia cam 7 mb pe minut,,adica vreo 10 Gb de memorie la 24 de ore inregistrare non stop.
    Daca activezi motion picture,,inregistreaza doar la vederea persoanelor in raza de bataie,,deci o sa fie u spatiu mult mai mic de stocare.
    Asa ca cei care mai patiti ca mine instalativa asa ceva si poate cine stie,,,,FEREASCA SFANTUL PE ALA CARE IL PRIND SI IL VAD APOI PE CAMERA.
    Eu am o camera ,,panarama,,la vreo 30 de lei si tot se vede multumitor,,Dar daca luati un web sau aveti deja unul mai bun cu rezolutie mai mare,,se vede foarte clar.Iata si cateva poze cu masina....DE LA ETAJUL 4 UNDE STAU,,15 METRI APROXIMATIV.
    Ultimile 3 poze sunt cu carcasa de protectie,,dintr-o cutie de betisoare de urechi..Am facut-o in graba ,,dar o sa fac ceva mai finut si mai putin vizibil...Si o sa mai iau inca un web cas sa vad si cine intra in scara de bloc si sa se vada din mai multe unghiuri""PRIETENU""...
    Attached Files

  • #2
    O alta solutie, ceva mai scumpa e drept, ar fi o camera IP. Ceva de genul: http://www.emag.ro/search?s_cat=0&s=camera+IP

    Eu am camera :http://www.emag.ro/camere_ip/camera-...n--pIC-7000PTN care are si slot de card SD-HC pentru stocare locala a inregistrarilor.
    Daca nu spui nimic nimeni nu se va certa cu tine.

    Comment


    • #3
      frumos dar ce intelegi tu asa? nu ar fi o solutie sa pui in alta parte? deasuprea nu-i vezi moaca, doar nu se va uita in sus special sa-l vezi ))

      oricum nasol ca ti s-au intamplat alea..
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #4
        Sigur nu ai avut discutii cu un vecin?(nu neaparat cu locul de parcare)
        AC/DC- RIDE ON

        Comment


        • #5
          Ceea ce a facut Ivan e o idee buna , insa realizarea si efectul sunt pistol cu apa calaie. Printre altele, ma ocup si cu astfel de sisteme si stiu diferentele dintre ele. Decat sa pui un sistem ieftin ( gen a lu' Ivan ) mai bine deloc. Acei bani ii poti considera pierduti si va zic de ce :
          1. aria de acoperire a unui astfel de camere este f mica ( vezi masina si atat )
          2. caracteristicile camerei sunt f f slabe ( f putine linii , nu ai posibilitate de zoom , nu este de exterior - la temperaturi minime sau maxime va crapa instant , framurile pe secunda lasa de dorit)
          3. daca se merge cu placa de captura este obligatoriu ca pc-ul sa fie functional non stop. In cazul in care se alege varianta server , te mai costa ceva in plus si ala + loc de acesta etc etc
          4. Pozitionarea camerei este foarte proasta ( nu-i vezi decat chelia persoanei in cauza)
          5. Toate acestea fac sa consider ca acesta este un sistem care nu ajuta cu nimic.

          PS. Sa admitem faza ca sistemul a sesizat cum cineva ti-a aruncat cu un bolovan in parbriz , stiti ce se intampla ? Nimic, deoarece :
          1. vezi doar o umbra care se misca ( nu-i vezi fatza)
          2. si daca il vezi (ceea ce e nul ) probele tale nu sunt considerate ca probe la Politie pentru ca tu sistemul video nu are autorizatie de functionare, LEGALA.
          In plus , daca infractorul cunoaste acest lucru te poate da in judecata ca ii violezi intimitatea etc etc si-o cam pui.

          SO , parerea mea e ca ori iti iei un sistem bun , cu o camera de exterior cu IR + DVR cu o pozitionare a camerei la parterul blocului si macar vezi cine iti liveste masina si-ti rezolvi problema singur ..ori te lasi pagubas.

          Numai bine ,
          sigpic

          Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

          Comment


          • #6
            ingenioasa ideie.... am avut si eu cateva saptamani supraveghere cu webul... la mine a fost mai usor stau la parter si se vedea masina perfect... acum am scos-o m-am plictisit...) bafta la prins faptasii...

            Comment


            • #7
              eu cred ca aveti prea mult timp liber ....practicand acest sport.

              Comment


              • #8
                Jockere,,,am zis ca este o camera ordinara,,si vreau una mai buna,,,dar daca il vad pe ala care il banuiesc,,nu mai ajunge la Politie,,,ci in alta parte,,si nu io dau eu..ci aduc cativa baietasi de la tara sa io dea sa zaca si sa ii rupa si degetele,,,ca de asta e..pana la politie te mananca sfinti.
                doar nu se va uita in sus special sa-l vezi ))
                Tudor ,,ala ma cunoaste sigur ,,si nu cred ca cineva zgaraie o masina daca respectivul stie unde stau si pe ce parte.
                Cat de tampit sa fii sa vandalizezi o masina si sa nu te asiguri ca proprietarul poate sta pe geam si se uita..mai ales ca stie unde stai??

                Iar ca stau la 4 asta e...dar nu am unde in alta parte sa pun camera.
                Am zis ...iau un web mai performant si pe ala il pun la bucatarie sa se vada scara blocului,,cine intra si iese,,si daca e unul din vecini il recunosc imediat.
                Mie mie frica sa nu treaca la intepat caucioace,,dealea mai grave,,si cum pot si de ce dispun poate il prind.
                Crede-ma ca am rascolit tot netul si magazinele online ca sa vad pretul camerelor,,,dar sunt scumpe rau cu tot cu DVR-uri sau placi de captura.
                Pe alte forumuri tot indivizi de specialitate au zis ca de multe ori un web cam performant vede mai bine fata de o camera video de 200-300 de lei si care are in jur de 450 de linii tv acea camera.#Deci scump,,,,unele mai performante cu autofocus si zoom si lentila mare de focalizare costa enorm,,peste 700 de lei sau mai bine.
                Dar de atat dispun momentan,,asta e decat nimic,,mai bine saracia aia de web si poate cu putin noroc il prind.

                da in judecata ca ii violezi intimitatea etc etc si-o cam pui.
                Jockere,,daca il prind,,sa vezi tu violul dr@cu ce tragem impreuna
                Ii dau eu intimitate de se duce dracu din bloc,,o sa se mute,,crede-ma ca nu mai tin cont.

                Originally posted by Thejock3r View Post
                2. caracteristicile camerei sunt f f slabe ( f putine linii , nu ai posibilitate de zoom , nu este de exterior - la temperaturi minime sau maxime va crapa instant , framurile pe secunda lasa de dorit)

                Referitor ce ai scris la punctul 2...Are zoom webul...poate sa crape ca e luata moca..framurile sunt in timp real si le reglez cum vreau eu si nu se vede absolut deloc nici live si nici apoi inregistrarea in ""reluare "" ca sa zic asa.
                Se vede absolut normal si video are o imagine mult mai buna camera,,decat in pozele alea.
                Se vede cu frameuri sacadate doar pe messenger ,,datorita vitezei de net mici,,dar live,doar sa inregistrezi ceva merge normal,,ca orice camera.
                Maine o sa pun si un filmulet inregistrat de camera ca sa vedeti ca se vede fara frameuri sacadate!
                Last edited by Ivan Marian; 11 October 2010, 21:25. Reason: Automerged Doublepost

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google