Suspendare Permis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suspendare Permis

    Va salut , azi am patit necazul , la o trecere de pietoni , am oprit am acordat prioritate unui pieton care venea din stanga ,in dreapta erau niste pietoni dar nu prea erau hotarati daca sa treaca sau nu , in fine eu am stat putin am vazut ca stateau pe ganduri am plecat (ma cam grabeam sincer) , dupa cativa metri apare un passat ma trage pe dreapta , de ce n-am acordat prioritate la pietoni , i-am explicat ca am oprit masina am acordat prioritate , nu ca si cei din dreapta tot pietoni erau ce muream daca mai stateam 30 de secunde sa treaca si aia , permisul suspendat o luna si amenda 300 de lei , in fine n-am vrut sa semnez nimic ,am incercat sa-i explic , i-as fi oferit bani dar aveam doar 30 de lei la mine si pana la urma tot mi l-a luat , vreau sa va intreb ce sa fac acum,
    daca contest procesul verbal am vreo sansa sa castig? mai pot sa contest procesul verbal daca nu l am semnat si imi va veni prin posta ? ce-ar trebui sa fac acum ca nu mi convine sa nu ma pot folosi de masina o luna aiurea ...

  • #2
    Procesul verbal iti va veni acasa prin posta. De cand il ridici ai 15 zile,parca, pentru a depune contestatie. Dupa ce depui contestatie iti poti lua dovada si poti circula cu masina pana la solutionarea cazului.

    Comment


    • #3
      Te-a filmat politia?

      Comment


      • #4
        In passat nu prea au camere de filmat
        sigpic
        "BRABUS" STYLE

        Comment


        • #5
          normal ar fi trebuit sa il semnezi cu obiectiuni ca sa il poti contesta de azi. dupa ce inregistrezi contestatia faci si cerere pentru certificat de grefa (iti trebuie o taxa de timbru de 1 leu pe care o platesti la CEC, Posta sau Trezorerie si un timbru judiciar de 0.15 lei)
          daca ti-a dat dovada de circulatie de 15 zile faci o copie dupa ea si faci contestatia azi (ca trebuie sa scrie pe dovada nr.pv cu care ti-a retinut permisul.
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • #6
            Fa contestatie,macar mai conduci pana la finalul procesului
            http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

            Comment


            • #7
              @nicolae09
              Care e legatura cu filmarea? Consideri ca Politia are nevoie de filmare ca sa-ti ia permisul pentru neacordare de prioritate?
              @edee. Nu ai sanse de scapare; stai o luna si ai incheiat balciul; si eu am trecut de zeci de ori prin astfel de cazuri, uneori le mai fac semn, invatandu-i sa treaca (s-au intamplat atatea accidente pe trecere incat oamenii saracii nu mai indraznesc sa se folosesca de dreptul lor), alteori trec; asta e, imi asum riscul. Esti constient ca ai gresit?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #8
                Acei pietoni daca nu erau angajati in traversarea strazii, adica n-au pus piciorul pe zebra, nu esti vinovat.

                Comment


                • #9
                  sunt constient ca am gresit dar la fel de constient sunt ca unii oameni sunt si prosti stau de vorba langa trecere , uita sa treaca cel mai mult ma oftic ca eu am OPRIT la trecere , daca ma durea n cur si treceam ca un tigan nesimtit nu-mi parea rau , daca contest procesul verbal si spun ca pietonii erau neatenti sau nehotarati sau visau am vreo sansa?
                  pot sa atac procesul verbal fara sa vad ce scrie in el?

                  Comment


                  • #10
                    Foarte corect; dar e posibil ca acestia sa se fi aflat nu pe bordura ci pe trecere asteptand. Edee stie cel mai bine, ce si cum.
                    Vad ca a postat; lucrurile sunt cat se poate de clare; nu-l mai invatati la prostii.
                    La cate se intampla pe trecerile de pietoni, chiar nu e cazul; asta e.
                    Originally posted by edee View Post
                    sunt constient ca am gresit dar la fel de constient sunt ca unii oameni sunt si prosti stau de vorba langa trecere , uita sa treaca cel mai mult ma oftic ca eu am OPRIT la trecere , daca ma durea n cur si treceam ca un tigan nesimtit nu-mi parea rau , daca contest procesul verbal si spun ca pietonii erau neatenti sau nehotarati sau visau am vreo sansa?
                    pot sa atac procesul verbal fara sa vad ce scrie in el?
                    Last edited by IancuMIC; 28 February 2013, 10:44.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #11
                      Tu stii daca esti sau nu vinovat, ca tu erai la volan si stii cel mai bine ce ai facut si cum s-a intamplat. Sunt multi care stau in dreptul trecerii de pietoni si se gandesc la cine stie ce, dar atata timp cat pietonul nu a pus piciorul pe zebra si nu s-a angajat in traversarea strazii nu esti obligat sa acorzi prioritate, doar sa reduci viteza. Asa ca bafta in recuperarea permisului.

                      Comment


                      • #12
                        Din acest moment discutia devine inutila; e ceva in sensul "am gresit, dar vreau sa ...fug"
                        sunt constient ca am gresit
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • #13
                          Oameni buni, @edee e frustrat de faza asta, daca ati merge putin prin Bucuresti dupa ce iei semaforul de 10 ori, prinzi verde si in 100 de metri pietonii trec unul cate unul ( in special la statii de tramvai sau guri de metrou) iti vin toate spumele sa mai ii inviti si pe ceid e pe trotuar.... cand tu deja stai de 10 minute la acel semafor...

                          Faza ca a lui edee se intampla sute sute in Bucuresti la fiecare trecere de pietoni.

                          Acum ca politistul a fost zelos si vrea sa deschida manualul e alta treaba...

                          Comment


                          • #14
                            Pai doar atat stie politia romana, PANDA la trecerile de pietoni si radare. Traversarile neregulamentare ale pieTONTILOR nici nu le baga in seama (cu toata ca un mare procent al accidentelor cu victime sunt din cauza asta). Am un amic care a ramas fara permis 3 luni, tot in Bucuresti, din cauza vitezei, a fost zmeu, a facut contestatie, a putut circula cu masina pana la finalul "procesulu" pe care la pierdut. A stat 4 luni (pe timp de vara) fara masina! 3 luni pentru viteza si o luna pentru ca nu a dus permisul la timp (politia cica a trimis prin posta instiintare, la el nu a ajuns nimic!). Tu stii cand si cum ai nevoie de masina! Mai bine stai pe bara acum (asta daca simti ca nu ai sanse cu contestatii si alte cele) decat prin iulie, august! Zic si eu...oricum, e frustrant sa patesti ce ai patit tu.
                            Last edited by PCH; 28 February 2013, 11:51.

                            Comment


                            • #15
                              in mare aveti dreptate fac circa 50 de km pe zi , si de multe ori chiar si 100 in Bucuresti , ma intalnesc zilnic cu astfel de cazuri , cateodata am rabdare cateodata n am rabdare sa vada si ultimu om ca eu am oprit si vreau sa l las , nu mai stiu exact ce si cum daca au coborat de pe trotuar sau erau pe trotuar cert e ca am lasat pietonii care veneau din stanga , am vazut ca sunt oameni si n dreapta am vazut ca discutau sau mama ma-sii ce faceau probabil voiau sa treaca probabil voiau sa mai astepte n-am mai bagat in seama detaliile astea dupa mult timp de condus in Bucuresti devii un robot , la fel de cert e ca eu am fost oprit , stationat cum vreti sa spuneti daca voiau sa treaca puteau sa o faca , sunt constient ca mi se poate imputa ca am plecat inainte sa treaca ei dar totusi nu ma simt vinovat

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google