Suspendare Permis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca nu au filmare poti sa contesti fara probleme procesul verbal,daca mai te duci si cu un martor in instanta ai sanse mari sa castigi procesu.

    Comment


    • #17
      problema e ca am fost singur in masina , cred ca au trecut asta si in procesul verbal nu stiu de unde as putea sa aduc un martor...
      ma gandesc sa atac procesul verbal si sa precizez ca am oprit la trecerea de pietoni , am acordat prioritate daca voiau sa treaca si ceilalti puteau sa o faca , ma consider nevinovat
      Last edited by edee; 28 February 2013, 12:29.

      Comment


      • #18
        Poti pune pe oricine martor un priten ceva....

        Comment


        • #19
          @anonimboy nu mai vorbi prostii si nu mai da "sfaturi" de genul, nu-i trebuie politistului filmare ca sa te amendeze si nici sanse sa castigi contestatia nu prea ai, te duci cu un prieten martor mincinos si ai sanse sa il bagi si pe ala in rahat.
          Unii n-au vazut in viata lor cum arata un tribunal pe interior dar isi dau pareri de mari cunoscatori, ai gresit platesti, cum te consideri e treaba ta, doar nu o fi romanul prost sa se considere vreodata vinovat...

          Comment


          • #20
            Neacordarea de prioritate la pietoni nu e iertata de instante.
            Stai o luna pe bara si grija mare data viitoare.

            Atentie, prioritatea se acorda confom Codului Rutier.

            (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a urmatoarelor fapte:
            a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;
            b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului

            Comment


            • #21
              Originally posted by edee View Post
              sunt constient ca am gresit
              Originally posted by edee View Post
              ma consider nevinovat
              Las-o asa; mai rau te ingropi. Putin fair-play nu strica niciodata.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #22
                mda sunt constient ca am gresit probabil ca nu m-am dat jos din masina sa trag pietonii de pe strada de mana sa treaca , in fine singura mea dilema e daca sa fac contestatie sau nu

                Comment


                • #23
                  Pai fa contestatie. Daca ai un motiv plauzibil. Altfel, faci contestatia, ramai cu permisul in buzunar cat dureaza procesul, daca vei pierde o sa platesti si niste cheltuieli de judecata.
                  Din ce am inteles, pietonii carora nu le-ai acordat prioritate erau pe sensul tau de mers.

                  Comment


                  • #24
                    Uite aici informatii despre contestatie, succes.

                    Comment


                    • #25
                      am si eu un prieten caruia i s-a luat permisul pentru neacoradare de prioritate la trecerea de pietoni...i-a luat permisul o luna, dovada 15 zile, dar amenda a fost de 140lei nu 300...

                      Comment


                      • #26
                        Alta valoarea a punctului de amenda si probabil plata amenzii in 48 de ore.

                        (3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile......


                        b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului;
                        b) clasa a II-a de contraventii - 4 sau 5 puncte-amenda;

                        Un punct-amenda reprezinta valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotarare a Guvernului.

                        De la 1 februarie salariul minim brut creste de la 700 la 750 de lei, ceea ce inseamna ca valoarea unui punct de amenda devine 75 de lei
                        De unde rezulta ca i-a dat 4 pct.
                        Putea sa-i dea si 5.
                        am si eu un prieten caruia i s-a luat permisul pentru neacoradare de prioritate la trecerea de pietoni...i-a luat permisul o luna, dovada 15 zile, dar amenda a fost de 140lei nu 300...
                        Inseamna ca era 70 lei punctul de amenda, de a primit 280 de lei amenda prietenul tau. Si a platit 50% in 48 de ore.
                        Last edited by mr.K; 28 February 2013, 18:01. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #27
                          PVCC-ul intocmit de politistul rutier se bucura de prezumtia de legalitate. Fara dovezi in instanta procesul e ca si pierdut si in plus vei suporta si cheltuielile de judecata.
                          Nu trebuia sa acorzi prioritate pietonilor care veneau din stanga ta atata timp cat nu erau pe sensul tau de mers(art.135 lit.h HG nr. 1391/2006).

                          Comment


                          • #28
                            Nu trebuia sa acorzi prioritate pietonilor care veneau din stanga ta atata timp cat nu erau pe sensul tau de mers(art.135 lit.h HG nr. 1391/2006).
                            Asta doar in cazul cand drumul are 4 benzi; cate doua pe sens.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • #29
                              Si daca drumul are numai o banda pe sens care-i problema?

                              Comment


                              • #30
                                Scuze de neatentie; e ok postul tau.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google