Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Suspendarea Carnetului Pentru Neplata Amenzilor

    am tot auzit pe la astia la tv ca vor sa bage si minunea asta in codul rutier. Mie personal mi se pare foarte ok treaba (pt ca sunt tone de indivizi cu zeci de amenzi neplatite, iar noi ca "buni cetateni" le platim pe toate), doar ca, in opinia mea, ar trebui sa existe un prag (o suma minima) de la care sa ti-l ridice. Nu pt 1-200 ron ci de la 500 in sus ar fi corect. Acum treaba lor. Eu sunt curios daca stie cineva daca afost aprobata legea, sau de cand va fi aprobata, pt ca am 2-3 amenzi de centura neplatite si nu am chef ca pt ele sa imi salte carnetu. ms
    52
    Da
    44.23%
    23
    Nu
    44.23%
    23
    Nu ma intereseaza
    11.54%
    6
    sigpic

  • #2
    tot romanului de rand o sa ii ia carnetul,nu ai sa vezi ca o sa il ia "smecherilor".Stima
    http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

    Comment


    • #3
      N-ar trebui niciun prag.
      Din cauza tolerantei, toti suntem "patroni", "smecheri" si "influenti".

      Comment


      • #4
        deci pana la urma e in vigoare sau nu?
        sigpic

        Comment


        • #5
          Inca nu.
          La altii (a se citi tari civilizate) iti ridica masina/talonul/numerele daca nu platesti amenzile, rovinieta sau impozitele.
          Tot la altii, daca depasesti viteza legala cu mai mult de 50 km/h ai sanse sa faci si ceva zile de puscarie.

          Si tot la altii, amenzile pentru fapte grave in trafic pot fi asa de mari ca vinzi masina sa le platesti.

          Justitita romana incurajeaza prin blandetea pedepselor (a se citi parnaie cu suspendare) infractiunile la volan: condusul in stare de ebrietate nasoala, peste limita de 0.8, uciderea pietonilor pe zebra etc.

          Suspendarea permisului pana la plata amenzilor are in caracter pur camataresc, deoarece statul nu mai are bani.

          Dar... e un inceput.
          Salutam proiectul.

          Comment


          • #6
            Cred ca au ajuns la fundul sacului insa eu visez la masura asta de cand am luat permisul. Am vazut atatia dementi pe strada in 4 ani de soferie inca nu vreau sa ma gandesc ce-au vazut aia cu 10-20 ani.

            NU vorbesc aici de greseli facute accidental ci de nebunii pe care i-a specificat si K. Ce n-as da sa vad si retinere numere si alte chestii.

            Comment


            • #7
              Partea proasta a proiectului ar fi una si anume: platesti amenda,,o confirmi dar la final sa te trezesti cu permisul suspendat
              Si se stie foarte bine treaba asta si chiar eu am patit-o pe propria piele.
              Adica..am incasat o amenda acum ceva ani pt viteza de 76 la ora..ajung in Bucuresti,o platesc la CEC,apoi am confirmat-o la politie si mai apoi dupa vreo 3/4 ani ma trezesc ca voi fi EXECUTAT

              Acum,cu proiectul asta nou ar trebui sa umblam cu amenzile dupa noi si daca garcea ne gaseste in sistem ca nu am platit-o si vrea sa ne ridice permisul..hop..ii scoatem un dosar de amenzi din ultimii 10 ani sau de cand a luat fiecare permisul si o cautam pe aia pe care zice el ca nu am platit-o
              Last edited by Ivan Marian; 22 March 2013, 11:16.

              Comment


              • #8
                Se mai intampla uneori, de aia e recomandat sa pastrati chitantele cu care platiti amenzile.
                Multi contravenienti asteapta sa treaca 3 ani ca sa prescrie amenzile, doar ca daca fiscul face o simpla notificare in acei 3 ani catre contravenient, termenul de prescriptie se intrerupe.

                Dupa cum se vad zorii negri ai crizei bugetare si dupa cum am observat ca actioneaza in ultima vreme salariatii fiscului pentru recuperarea debitelor, cred ca amenzile se vor incasa intr-un procent mai mare ca pana acum.
                Last edited by mr.K; 22 March 2013, 11:24.

                Comment


                • #9
                  Da,,uneori MAI DES,,s-a tot dat la TV incompetenta astora ca au lacune grave in comunicare. Mortii lor de idioti, dar asta e, o sa fac un biblioraft in logan pt a baga dosarele cu amenzi,taxe,impozite,roviniete, mai NOU TAXE DE AUTOSTRADA,etc..
                  Last edited by Ivan Marian; 22 March 2013, 11:23.

                  Comment


                  • #10
                    Ivan are dreptate,pe lângă actele mașinii i- ți mai trebuie si dosarul cu chitantele care dovedesc achitarea amenzi!

                    Comment


                    • #11
                      Eu zic sa nu exageram cu dosarele.
                      Proiectul e bun, sa vedem aplicarea, ca de obicei nu iese ce se doreste.

                      Comment


                      • #12
                        Si daca iei amenda ca PIETON, o sa te trezesti cu conturile din banci blocate!
                        Taica-miu a patit-o si el..a platit impozitul la dacia veche la zi si dupa vreo 2 luni cand s-a dus sa ridice niste bani din cont,,hop blocat. Si iar nervi si stres si alergatura pt deblocarea lui si recuperarea banilor.
                        Deci e grava situatia cu STATUL si cu BUGETARII lui

                        Comment


                        • #13
                          Nu exageram cu dosarele.Doar cu chitantele poți dovedi ca ai plătit amenda.Daca nu o ai la tine pe cea care trebuie dl cu cascheta i-ți poate ridica permisul!

                          Comment


                          • #14
                            Ti-l ridica, te duci ulterior cu chitanta si dovedesti. Nu cari dosarul cu tine.
                            Ai patit asa ceva? Sa platesti si sa apari totusi cu debite?

                            Ti se pare proasta ideea suspendarii permisului pentru neplata amenzilor, tocmai in ideea ca trebuie sa umbli cu chitanta dupa tine? N-ar fi mai bine sa incerci sa nu iei amenzi, ca sa scapi de grija chitantei?
                            Last edited by mr.K; 22 March 2013, 11:45.

                            Comment


                            • #15
                              Unii șoferi trăiesc de pe urma permisului.Nu ajung acasă destul de des sa poată lua chitanta si sa meargă la ghisee,la cozi si sa dovedeasca ceva care nu ar mai trebui dovedit.
                              Cand vorbim de ridicarea permisului nu vorbim doar de șoferii amatori!
                              Nu am patit sa plătesc si sa apar cu debit dar am colegi care au patit-o.
                              Pentru mine am acasă ,un dosar cu procesele verbale si chitantele lângă ele,de cand am permisul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google