Tablă "înfundată" sau lovituri de grindină...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Tehnica nu este una nouă. E de prin anii '50 ai secolului trecut, din Italia. S-a chemat tehnica levabolle și era folosită pentru remedieri ale micilor îndoituri cauzate de montatorii de subansamble ale mașinilor noi. N-au pârcii ăia de americani niciun merit, decât redenumirea.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • #17
      Pe zona cutata de mijloc a portierei o merge treaba asta? Am doua mici infundaturi.

      Comment


      • #18
        Cand indoiturile sunt pe muchii, rezultatele sunt mai slabe.

        Comment


        • #19
          Cred că merge grosier. Apoi ai în pachet o mică piesă din plastic, iar cu ajutorul ei și a unui ciocan poți încerca să formezi muchia.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • #20
            am infundaturi adanci pe suprafata mica(una pe plafon(piatra), alta pe muchia usii stanga(vreun idiot lovit cu usa in parcare supermarchet)),adica tabla este INTINSA ambele nu au avut nici un rezultat cu pops a dent kit asta...
            luna urmatoare le va remedia CASCO!
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • #21
              Am și spus că îndoiturile adânci fac obiectul altui tip de abordare. Dar și alea se pot remedia prin tehnica levabolle. numai că ai nevoie de scule, istețime și mâini de aur.
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • #22
                Originally posted by ursamajor View Post
                ... mâini de aur.
                Cu aşa ceva trebuie să te naşti, altfel nu prea ai de unde să le cumperi.

                Comment


                • #23
                  Se pot educa și mâinile. Experiența contează. Tabla asta nu-i ca marmura lui Michelangelo. Important e să nu te dai în lături de la de-astea și să-i lași pe alții să ți le facă. Tu știi, că suntem aproape de-un leat, cum românul își meșterea toate ale prin casă. Acum s-a cam învățat cu de-a gata.
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • #24
                    E munca de ceasornicar, in sensul ca iti trebuie rabdare, mult calm si indemanare. Imi povestea meseriasul care mi-a lucrat masina ca uneori, dureaza si o ora sa scoti cum trebuie o singura lovitura de grindina, daca aceasta e intr-o zona delicata. Testul se face cu o sursa de lumina, care scoate in evidenta orice denivelare; daca lumina face "valuri" ai muncit degeaba si prost.
                    In fine eu am fost multumit de rezultat; vorbesc aici de o lucrare facuta de un profesionist, care a lucrat, dupa spusele lui, vreo 4 ani afara.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #25
                      @iancuMIC, unde era acel profesionist cand cautam eu de zor...
                      Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by IancuMIC View Post
                        daca lumina face "valuri" ai muncit degeaba si prost.
                        Da, pentru rezultate perfecte se folosește un tipar cu o rețea de linii paralele (vezi video) care se reflectă în tablă. Munca e terminată când liniile reflectate sunt și ele drepte și paralele, exact ca pe rețeaua de pe șablon.
                        Last edited by ursamajor; 8 November 2014, 13:42.
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by mariannn View Post
                          @iancuMIC, unde era acel profesionist cand cautam eu de zor...
                          Eu nu stiu cand si mai ales unde cautai tu meseriasul; uite aici, de la postul 56 ce te intereseaza.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • #28
                            Gasesti oameni priceputi in ale PDRului in aproape toate orasele mari. Trebuie doar sa ai vointa, sa cauti. Dar multi se sperie de preturile mari si mai bine zice ca nu a gasit/nu stie decat sa apeleze la aceasta metoda. As apela oricand la PDR, daca se poate, in favoarea vopsitului.
                            PS: Daca are nevoie cineva, cunosc doua persoane in Ploiesti si Bucuresti. Cel din Ploiesti a lucrat la masina mea iar cel din Bucuresti am vazut multe videouri si poze pe un alt forum si chiar se pricepe.

                            Comment


                            • #29
                              @IancuMic
                              si pana la urma, cat te-a costat toata lucrarea ? banuiesc ca meseriasul tau e din Galati, nu ?
                              @Cristyano
                              eu tind sa cred ca nu gasesti meseriasi, si orum n-ai cum sa stii pana nu e prea tarziu.
                              de-abia cand e gata vezi daca a fost bun si atunci deja ai dat banii.
                              ca sa nu mai zic ce preturi au "meseriasii". la banii astia o revopsesti.
                              vopseaua originala nu cred ca mai face multi bani dupa operatiunea asta.
                              se desprinde de tabla, de grund, si de acolo incepe distractia.
                              Last edited by B997NDL; 8 November 2014, 15:49.

                              Comment


                              • #30
                                Nu are ce sa greseasca in operatiunea asta, ori iti face tabla ca inainte ori nu si treci la varianta 2 vopsirea. Inainte de a trece la treaba eu zic ca stai de vorba cu persoana si stabiliti un pret, daca nu iese perfect, nu platesti suma ceruta. Totusi te intalnesti cu omul si vorbesti nu stai pe un scaun la pc si dai comanda. Niciun pret nu este batut in cuie, exceptie firmele. vopseaua originala nu cred ca mai face multi bani dupa operatiunea asta. : habar n-ai ce vorbesti(fara rautate). Daca tie iti convine sa iti revopsesti masina in favoarea PDrului, problema ta. Sunt "sigur" ca o sa-ti iasa la culoare, fara coaja de portocala , o sa fie fix ca din fabrica)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google