Tamponare Cu O Ambulanta

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu nu inteleg cum pierdeti voi controlul masinii la franare la 50 km/h ... asa tare sa-l pierdeti incat sa zburati pe contrasens...
    Normal soferul ambulantei maxim poate sa fie vinovat moral,pentru ca nici macar din probe nu apare ca a comis vreo abatere,tu lovindu-l pe el pe banda lui.Pe oricine loveai in cazul ala tot ieseai vinovat ca tu nu ai cum sa demonstrezi ca ala a intrat pe contrasens iar tu ca sa-l eviti ai intrat in el pe banda cealalta
    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

    Comment


    • #17
      Cred ca era ceva mai mult peste 50 km/h, ori curba era de 90 grade... ca la 50 km/h si sanie si tot se opreste imediat, iar daca ai piciorul mai finutz si tii frana la limita de aderenta o opresti si mai repede.
      Legat de amenda, cum ti-au zis si colegii, lovindu-l pe banda lui n-aveai ce sa contesti si chiar daca era ambulanta sau nu, tot tu ieseai vinovat.

      Comment


      • #18
        ceasul rau pisica neagra
        eu zic ca ai avut ghinion si noroc in acelasi timp.
        ghinion ca era ambulanta acolo, ghinion ca te-a luat panica de nadragi si ai piscat prea tare frana si s-a blocat....noroc ca ai scapat doar cu atat.
        daca vrei sa faci contestatie poti sa ceri politiei sa verifice la dispeceratul ambulantei daca era in misiune sau nu. daca nu era in misiune, atunci nu avea ce cauta in depasirea aia, cu lumini sau fara. desi nu cred ca ai sa rezolvi ceva.
        oricum si soferul de ambulanta e vinovat pentru ca putea sa astepte pana dupa curba sa depaseasca.
        dar, asa cum am vazut de atatea ori, multi dintre ei sunt niste bosorogi obositi care au impresia ca sunt minim din garda praetoriana a lui base si masinile alea sunt armura de neam prost. am fost martor la o faza cand soferul a pus girofarul si sirena pe iuliu maniu ca sa treaca nestingherit prin semafor si dupa 500 de metri a oprit (la covrigarie probabil)... am oprit si i-am urat numai de dulce. se uita la mine cu o fata de vitel la poarta noua, era pur si simplu mut de uimire ca cineva (un pustan probabil comparat cu anii lui) indrazneste sa ii spuna ceva. cat tupeu pe mine!!!

        Comment


        • #19
          Eu am inteles asa: intr-o curba periculoasa semnalizata ca atare nu ai adaptat viteza la conditiile de drum, ai pierdut controlul asupra directiei si ai intrat in coliziune cu un vehicul cu circulatie prioritara cu semnalele luminoase (poate si sonore, nu stiu si oricum nu conteaza) in functiune. Coliziunea a avut loc pe sensul opus in directia ta de mers, deci ai incalcat si marcajul continuu cu aceasta ocazie. Daca am inteles corect, lasa lucrurile cum au cazut, ca art.101/alin.3/lit.d mai prevede si 60 de zile de economie la carburant si poate le vine vreo idee...Oricum, ambulanta putea sa fie si oprita pe sensul tau daca avea vreun accident acolo, si se lasa mult mai grav. Invatam din greseli.

          Comment


          • #20
            sunt de acord in mare parte cu ce spune-ti, dar in dezacord cu unele chestii care ma incrimineaza. Normal ca imi convine ca eu am fost gasit vinovat si am de plata amenda, decat sa fii fost nevinovat (la 50km eu la 50km namila de ambulanta, bot in bot sigur nu mai tastam acum).
            Legat de chestia cu experienta si maiestria la volan... poate unii dintre voi au talentul asta si in curbe periculoase(nu foarte periculoase acolo cu maxim 40 intrii) daca cineva nu isi explica cum sa putut intampla nu i sfatuiesc sa puna frana la blana, chiar in curba putin la vale nu chiar uscat pe jos si bineanteles fara abs...(probabil nici nu au tinut cat macar trebuiau sa tina..)

            asistenta de pe ambulanta se cunostea cu politistul, am aflat dupa aceea, normal k politistul mi-a si zis, dupa faptele care le-a constatat, frana 10-15m, curba, bla-bla bla.. el nu are ce sa scrie acolo, cand i-am zis k il chep pala cu tractorul sa spuna exact ce a fost.. opaa... sa schimbat treaba... nu am avut chef de scandal, ca tipul dupa ambulanta chiar nu ma enerva cu nimic.. i-am cerut 1 mil daca vrea sa-i dau asigurarea , ca tot se ruga de mine.. daca insistam imi platea si amenda..in fine, Aveti mare grija in curbe mai ales la ambulante care pica din cer.. Bafta
            Last edited by aleczs; 25 February 2013, 18:57. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • #21
              nu am avut chef de scandal, ca tipul dupa ambulanta chiar nu ma enerva cu nimic.. i-am cerut 1 mil daca vrea sa-i dau asigurarea , ca tot se ruga de mine.. daca insistam imi platea si amenda..in fine, Aveti mare grija in curbe mai ales la ambulante care pica din cer.. Bafta
              Fugi bai baiete cu cercul de aici, daca-mi spui ca ti-a si dat ma faci sa cred ca ai deschis thread-ul asta doar ca sa te bagi in seama...

              Comment


              • #22
                Nu am deschis nici un thread sa ma bag in seama, chiar vroiam sa aflu niste pareri de la colegii participanti la trafic(mai ales posesori de logan) Si normal ca mi-a dat.. iar eu la randul meu i-am dat copia dupa asigurare, decat cu judecati, plimbari si timp irosit aiurea.. am zis multumesc ca sa terminat asa.
                Se poate inchide, ca apoi dam in alte discutii si nu isi au rostul.

                Comment


                • #23
                  Daca politia ti-a dat amenda inseamna ca ti-a luat si datele despre asigurare pe care le-a dat pagubitului, in speta ambulantierului, asa ca de ce sa-ti dea ala bani sa-i dai asigurarea? Cica "si normal ca mi-a dat" ) esti copil...

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by aleczs View Post
                    Aveti mare grija in curbe mai ales la ambulante care pica din cer.. Bafta
                    mare-i gradina ta Doamne !
                    nici eu nu cred o iota din ce spui tu. prea multe nu se leaga. la 50 km/h nu ai 10-15m de frana decat daca-ti tine doar pe o roata. incearca.
                    politia cine a chemat-o ? de ce a venit daca accidentul era fara victime ? voi ati stat acolo si ati asteptat politia ? ce ti-a scris in procesul verbal si mai ales poti sa-i faci o poza ? ala de pe ambulanta se ruga de tine si ti-a dat bani dupa ce a fost scris procesul verbal ?
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • #25
                      Poveste cusuta cu ata alba.

                      Comment


                      • #26
                        se vede ca nu ati trecut prin situati de genul lasati-o moarta si vedeti-va de drumul vostru cel plin de peripetii vitejilor
                        Politia a facut copie dupa asigurarea mea pentru POLITIE si atat, pe cea care io dai aluia scrii si semnezi conform cu originalul, dar ce sa stie nea caisa care da scartzuri si se da ciumeg in trafic si nu crede ce zice altu patit,ce interes aveam sa mint?

                        Comment


                        • #27
                          Prietene, ori iti controlezi limbajul, ori zbori de nu te vezi. Esti "tare in gura", dar fara niciun argument solid. Mai bine ti-ai cere scuze fata de interlocutorii tai...

                          Acest accident, dupa cele spuse de tine, s-a petrecut exclusiv din vina ta! Daca erai nevinovat, la sosirea politistului, iti puteai sustine nevinovatia cu argumente, asta neinsemnand ca trebuie sa faci "scandal".
                          cand i-am zis k il chep pala cu tractorul sa spuna exact ce a fost.. opaa... sa schimbat treaba... nu am avut chef de scandal, ca tipul dupa ambulanta chiar nu ma enerva cu nimic.. i-am cerut 1 mil daca vrea sa-i dau asigurarea , ca tot se ruga de mine.. daca insistam imi platea si amenda..
                          Ia incearca sa ne explici mai pe intelesul nostru, ce ai vrut sa zici aici!
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • #28
                            eu inca insist sa aflu ce declaratie ai dat la politie. Fara o declaratie nu se poate rezolva un accident.

                            Comment


                            • #29
                              Chiar de s-o fi intamplat cu zice initiatorul threadului, a facut o afacere beton:
                              - 100 lei la intrari in buzunar
                              - amenda la iesiri +punctele depenalizare, plus de reparat masina, iar la urmatorul RCA....

                              Comment


                              • #30
                                Stimabile Niki, nu am dc sa cer scuze nimanui, exact sunt vinovat dupa imaginatia ta, asta e o parere personala, si nu stau sa ma judec in instanta si am preferat sa fie asa, tocmai asta i-am spus si inspectorului de la asigurari(cel cu ambulanta am aflat ca venise ieri si nu a putut face nimic ), cat despre limbaj, nu trebuie sa il iei ca atare, e scris la repezeala. Sa precizez am CASCO si nu am timp de procese si etc, daca nu aveam se schimba situatia, normal ca nu imi convenea sa o fac pe banii mei.
                                P.S nu vreau sa jignesc pe nimeni dar nici nu imi place sa fiu luat peste picior de ,,priceputii" care sustin ca eu sunt vinovat pentru producerea incidentul,. DA e ca voi !

                                La revedere.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google