Taxa auto 2018

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Dacă ai o mașină electrică pe care o încarci din panourile solare de pe garaj/casă ce combustibili fosili folosești ?!

    Autostrăzi pentru un popor care nu știe să meargă corect pe un drum cu 1 bandă+acostament e ultima chestie necesară.
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #32
      Incarca tu masina electrica folosind panourile de pe casa sa vedem in cat timp reusesti. Abia faci fata cu ele (+ elementul de inmagazinare) pentru consumul de avarie in casa. Tehnologia actuala nu are inca randament bun, cel putin nu la un pret acceptabil.

      Dar astea sunt cazuri particulare irelevante in ecuatia generala.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • #33
        Originally posted by t0rquemada View Post
        Dacă ai o mașină electrică pe care o încarci din panourile solare de pe garaj/casă ce combustibili fosili folosești ?!
        Potim?
        De aia e bine ca avem puncte de vedere diferite.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • #34
          Eu unul nu mai visez cai verzi pe pereți, unii electrici. Măcar 10 ani nu voi avea unul. Aș putea tolera autonomia la jumătate sau 1/3 din cea a unui diesel. Dar timpul de reîncărcare? Enorm. Toate articolele de presă are promovează mașinile electrice au numai acest scenariu în cap (pentru că altele nici nu există): te duci cu mașina la supermarket sau la Mall cu familia, lași mașina 1-2 ore la încărcat într-o stație ultra-rapidă, te distrezi cu familia și la plecare iei mașina încărcată. Asta este ca pe vremea cailor, când trebuia să te oprești la hanurile de pe marginea "drumului" să lași caii să se odihnească câteva ore și să le dai mâncare. Până când nu rezolvă această problemă, electricele vor fi hulite de populație, dincolo de o iubire fulgerătoare inițială. "Pana prostului"? Simplu. Oprește cineva pe drum, îți vinde 5 litri și ajungi la benzinărie. Electrificatul va chema platforma. Nu, merci.
          Last edited by gecmc94; 7 January 2018, 12:02.

          Comment


          • #35
            .

            alinn28, poate in viziunea ta "ideea nu este sa ia statul mai multi bani ci sa ii descurazeze pe cei cu masini vechi." , pentru ca in viziunea hotilor de la conducerea tarii este exact invers, adica sa ia statul mai multi bani si sa ii incurajeze pe cei cu rable nu pe cei cu masini noi..

            Comment


            • #36
              Taxa de poluare este un nou bir pus de actuala guvernare, pentru a mai face rost de ceva bani de la populație. Indiferent ca o va pune în carburanți sau un alt mod de taxare, consumatorul final al produselor va plăti acea taxa, unii de 2x, 3x dacă sunt și posesori de mașini, ca nicio firma patron nu va plăti din buzunarul propriu și în final se va adauga la prețul final al produsului finit. În final toți vor pierde bani și nu vor câștiga nimic, doar fala și mândrie ca E5 și E6 plătesc mai puțin pentru "nimic".

              Comment


              • #37
                iar ne prospera vecinii... de abia disparusera din ele si sigur se reintorc pe strazi... si ma bate gandul sa ma alatur
                Attached Files

                Comment


                • #38
                  Originally posted by t0rquemada View Post
                  Autostrăzi pentru un popor care nu știe să meargă corect pe un drum cu 1 bandă+acostament e ultima chestie necesară.
                  SERIOS ? Da-mi voie sa ma indoiesc. Defapt e usor pentru tine din capitala sa vorbesti cand ai autostrada . A1 A2 A3 toate sunt din bucale , dar daca vrei sa mergi la mare sau in vestul europei si faci 7 ore pana la autostrada nu ai mai zice asa. In plus gandeste-te ca ti se cam termina bateriile la un drum d'asta. Si defapt unde incarcam electrica daca stam la bloc ? in sufragerie ?

                  si autostrazile scad poluarea , scazand consumul si timpii de deplasare.
                  Last edited by Costi-bc; 8 January 2018, 22:12.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • #39
                    Potrivit proiectului, maşinile cu motoare de sub 2.000 cmc vor avea o metodă de calcul prin care se înmulteşte cu 0.06 capacitatea cilindrică, iar la cele de peste 2.000 cmc se va înmulţi cu 0.12. De exemplu, dacă acum un şofer care are o maşină cu motor de 3.0 litri plăteşte în jur de 2.100 de lei, după intrarea în vigoare a legii va plăti doar 360 de lei.
                    La polul opus, posesorii de automobile obişnuite, cu motoare cuprinse între 1.2 şi 1.8 litri vor avea impozitele majorare. De exemplu, orice proprietar de Logan va plăti anual în loc de 56 de lei, 84 de lei. De fapt, aici este şi "cheia" acestei legi: majoritatea românilor au maşini de capacitate cilindrică între 1.0 şi 2.0 litri. Aici taxele se vor majora. Mai bine iei câte 30 de lei de la fiecare posesor de Logan decât câte 10.000 de lei de la fiecare şofer de AMG, nu?
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #40
                      Bun asa!
                      Pe langa noua taxa de poluare, vom primi bonus si impozitul auto mai mare.

                      Comment


                      • #41
                        Astazi am primit decizia de la Anaf privind restituirea taxei auto de prima inmatriculare..2087 lei plus dobanzile aferente

                        Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

                        Comment


                        • #42
                          Taxa de poluare sau timbrul de mediu?

                          Iașiul este primul oraș din tara care o sa impună o taxa de poluare în centrul orașului, plătită trimestrial, echivalent a unei polițe RCA, cu o valoare cuprinsa între 100-200 lei/3 luni, conform lui Mihai Chirică, interviu ieri dimineață la radio.
                          Last edited by aris86; 7 February 2018, 18:29. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #43
                            Taxa poluare pt autovehicule....20180207_182223.jpg

                            Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by meticulosul View Post
                              Astazi am primit decizia de la Anaf privind restituirea taxei auto de prima inmatriculare..2087 lei plus dobanzile aferente

                              Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
                              Da, si eu am primit o astfel de decizie....acum mai bine de un an!
                              Decizia e.....banii inca nu. Mai asteptam sa stranga guvernu bani.

                              Comment


                              • #45
                                Taxa auto 2018

                                Originally posted by meticulosul View Post
                                Astazi am primit decizia de la Anaf privind restituirea taxei auto de prima inmatriculare..2087 lei plus dobanzile aferente

                                Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk
                                Spune-mi, te rog, in ce an a fost platita taxa, cand ai depus dosarul de restituire si despre ce oras e vorba.
                                Last edited by Vio_d; 18 February 2018, 11:14.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google