Taxa De Poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxa De Poluare

    Am achizitionat o dacia logan mcv in anul 2007, luna decembrie.As vrea sa stiu daca se poate recupera taxa de poluare, mentionez ca am achitat suma de 150-200 euro.

    Ce detalii putem sa aflam pt o masina logan 1,6 mcv pentru recuperarea taxei de poluare? Scuza-ti-ma pt dublu post, dar am nevoie urgent!
    Last edited by maestrul; 13 January 2012, 21:06. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    Din cate am auzit la TV, cei care au platit taxa de poluare dupa iulie 2008 pot cere inapoi 25% din ea !

    Comment


    • #3
      Iti poti recupera taxa de prima inmatriculare(asa se numea in 2007), doar prin instanta. Dar se castiga fara probleme.

      Comment


      • #4
        Si in instanta, e nevoie de avocati, bani cheltuiti, etc?

        Comment


        • #5
          eu am platit taxa de prima inmatriculare, la loganul meu nou, 535 lei in februarie 2008. se poate recupera ceva , fara instanta, inapoi ? VAD CA SE DAU LEGI dar nu stiu unde sa ma informez.

          Comment


          • #6
            Daca ai fi dat un search pe google......sau pur si simplu, ai fi cautat aici discutia existenta deja desprea taxa....ai afi aflat ca masinile inmatriculate de la 1 ianuarie 2007 pana la 1 iulie 2008 nu platesc taxa la revanzare....nici nu tii poti recupera.
            Eu nu sufar de nebunie....ma bucur de ea in fiecare minut.

            Comment


            • #7
              Originally posted by leutzul View Post
              Din cate am auzit la TV, cei care au platit taxa de poluare dupa iulie 2008 pot cere inapoi 25% din ea !
              Cu cerere la sediul finante unde ai platit-o, dar cum am mai spus cei care au platit taxa dupa iulie 2008

              Comment


              • #8
                aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...uare_2012.html se poate calcula noua taxa de inmatriculare
                ceea ce nu stiu este ce euro are loganul
                cum imi dau seama
                sigpic
                http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                Comment


                • #9
                  din certificatul de inmatriculare . s-a mai discutat

                  Comment


                  • #10
                    ma uit ca boul in certificat si nu vad nimic despre euro
                    poate s-a mai discutat dar n u stiu unde sa caut
                    sigpic
                    http://www.loganclub.ro/forum/nt_16_mic-t38412.html

                    Comment


                    • #11
                      Deci, masinile inmatriculate de la 1 ianuarie 2007 pana la 1 iulie 2008 nu platesc taxa la revanzare, cei care au inmatriculat masinile dupa iulie 2008 pot cere recuperarea in cota de 25 % din contravaloarea taxei. Ai nevoie de decizia de calacul a taxei , chitanta si mai faci o cerere (nu stiu daca exista ceva tipizat) la Administratia Financiara de unde ai primit decizia de calcul. Se face o verificare si apoi vei fi instiintat asupra sumei pe care o poti primi ca si restituire.
                      Daca visati sa recuperati integral taxa, va imbatati cu apa rece, se poate recupera doar pentru masinile care au mai fost inmatriculate o data (adica sh-uri aduse in Romania si inamatriculate) si li s-a mai perceput o data taxa (avocatii merg pe ideea ca suntem stat UE si pentru o masina inmatriculata o data in afara nu ar mai trebui platita inca o data taxa) . Pentru taxa aplicata pentru masini noi , se poate recupera doar cei 25% (repet, pentru masini noi inmatriculate dupa 2008).
                      Va spun din experienta, eu am luat masina in 2010, am ajuns pana in faza de a deschide proces, dar avocatul mi-a zis NU pentru masini noi. Am prieteni care au adus masini sh si au recuperat deja taxa integral (iar onorariul avocatului a fost inclus ca si dauna in despagubirea de la stat)..
                      Bafta!

                      Comment


                      • #12
                        am un logan 1.5 din 2007 luna 05, lam cumparat in 2011 nu am platit nici o taxa.....

                        acuma daca vreau sa il vand cumparatorul o sa trebuiasca sa plateasca ceva taxa de poluare sau ma incadrez la ce se zicea mai sus cu cei care au masini intre 2007,01--- 2008,12 nu platesc nici o taxa.......

                        cine stie si poate sa imi raspunda va rog

                        Comment


                        • #13
                          Taxa

                          Am un logan din iunie 2006 euro3 si nu pot sa il vand pentru ca e mare taxa de mediu. Daca l-as da fara sa-l trec pe cumparator ce as risca?
                          Daca vreau sa fac schimb, platesc taxa?

                          Ma ajuta cineva cu un sfat?
                          Last edited by eusebiu; 2 December 2014, 22:41. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • #14
                            Azi dimineata mi-am verificat homebankul de ing pt a vedea de ce resurse dispun pt weekend. Vad ca am ceva mai multi banuti. Am intrat pe rapoarte sa vad ce bani mi-au intrat.
                            Mi-a fost returnata taxa de poluare 1126 lei si dobanda aferenta 550 lei. Un inceput de zi minunat....

                            Comment


                            • #15
                              Ai facut acea cerere la ANAF? Sau prin instanta?
                              Cand ai platit taxa? Stii cumva cum s-a calculat dobanda?
                              Multumesc.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google