Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inmatriculat logan laureate ph 2 acum trei zile.
    1.Iei un formular de fisa de inmatriculare de la un xerox.
    2.Il vizezi la fisc cum ca ti-ai platit impozitul +inca ceva privind inmatricularea70ron
    3.Platesti la BCR sau CEC 30 ron pentru nu stiu ce
    4.Mergi la rar pt. Securizarea cartii de identitate28 ron
    5.Pana la trezorerie mergi la circa financiara sa-ti calculeze ei cat te taxeaza(dureaza doua zile lucratoare)
    6.Platesti ca mutu ca nu stii pentru ce dai banii,eu am platit820ron
    7.Mergi la serviciul inmatriculari si iti alegi numere la rand(40ron)sau preferentiale(850ron)
    8.Platesti tot fara sa stii de ce rovinieta,ca sa aiba astia bani sa mareasca pensiile,ca drumuri oricum nu fac
    gata,cred.
    Faci copii dupa factura,civ,ci,si afli mai bine de la un centru de copiere ca aia stiu de toate.Mie pct.5 mi s-a parut absurd,scrie pe civ ce noxe sunt,masina e noua,de ce le trebuie doua zile sa faca o inmultire nu stiu.
    Totalul,fara benzina si timp pierdut,e de vreo 1200 ron

    Comment


    • Cred ca ai gresit la punctul 7. 40 lei daca le iei la rand insa pentru perferinta nu are cum sa fie 850 lei. Cineva care stie sa ne lamureasca si pe noi. Merci

      Comment


      • ...Din care aproape 1000 sunt taxe si impozite luate degeaba.Taxa de poluare s-o plateasca cei care cumpara masini noi,cu motoare euro 4 ????Sa platesc rovinieta ca sa aiba astia fonduri de chilhanuri electorale???
        sorry de off-topic dar tot nu ma pot obisnui cu tupeul borfasilor in frunte cu leustean hotzganian.

        Originally posted by alex86 View Post
        Cred ca ai gresit la punctul 7. 40 lei daca le iei la rand insa pentru perferinta nu are cum sa fie 850 lei. Cineva care stie sa ne lamureasca si pe noi. Merci
        Da, am scapat un zero in plus,e 85 ron

        nu mai posta consecutiv! foloseste butonul "edit"
        Last edited by Seba; 7 October 2008, 15:17.

        Comment


        • Daca ar face ceva cu banii pe care ii iau din 1000 de taxe; amenzi...... as mai zice......... Dar asa drumurile sunt sub orice critica in toate localitatile din tara.... Parcari ar fi nevoie dar...... Dar macar se maresc pensiile si taxa de poluare

          Pe mine ma deranjeaza faptul ca nu vor sa scoata taxa asta de poluare si o sa treaca alegerile si tot nu o sa treca de camera deputatilor. Daca guvernantii ar fi fost fairplay; taxa de poluare ar fi trebuit pusa numai pentru masinile care nu indeplinesc standardul euro 2 sau mai jos. Asa ar fi fost cel mai corect si moral in primul rind.

          Comment


          • Pentru ei drumurile astea is in conformitate cu U.E. ):P
            I HAVE A !sigpic
            fara linkuri externe in semnatura

            Comment


            • Originally posted by ingerulol View Post
              Si-a inmatriculat cineva LOGAN PH1 sau Ph2 in ultima perioada ? 1.6 ma intereseaza ce acte si ce a platit . PROCEDURA La Liniuta va rog . Tre` sa o inmatriculez si eu pe a mea pana pe 15 .
              Pt ca esti din pitesti, o sa-ti explic "local" cum sta treaba, mai ales ca eu nu am stiut si pana imi vin nr se fac 2 saptamani in care nu am mers cu masina pt ca mi-au expirat nr rosii. Asadar:
              - te duci la rar sa-ti puna folie pe cartea masinii(rar se afla pe partea cu metro, vis-a-vis de carrefour)
              - apoi te duci la un birou acte auto (le gasesti intre politie si bcr in centru, e si o biserica acolo). Astia te indruma pe unde sa te duci si iti pregatesc dosarul (sa ai la tine catea masinii, C.I. Titular, rca). Vezi ca la finante pt taxa te programeaza cam in 2 zile (la 1.4 m-a costat 820lei). Cu totul pierzi cam o ora jumate (programare finante, platit o taxa la primarie si una la BCR)
              - dupa ce ai platit si taxa de prima inmatriculare, te duci la politie cu dosarul facut si apoi astepti o saptamana pana iti vin nr definitice. Nr. Preferential costa 85 lei, iar progreamul la Politie incepe de la 8.30.

              P.S.: Legat de subiect, din cate stiu lege va trece prin camera deputatilor la sf lunii sau in noiembrie, nu mai retin exact. Este posibil sa se voteze scoaterea ei, deoarece vin alegerile care sunt un motiv puternic de oferit pomeni electorale. Personal sunt de acord cu pastrearea taxei, insa la o valoare mai mica si doar pentru masinile second-hand aflate la prima inmatriculare. Si as mai vrea sa mai vad un plan de management prin care banii colectati din taxa sa ii vedem in drumuri sau mai stiu eu ce lucruri folositoare noua (semafoare cronometrate peste tot, gropi astupate etc)

              Nu mai pun la socoteala ca actuala taxa ma revolta in special nu datorita existentei ei, ci in primul rand datorita formei proaste pe care o are. Mi se pare inacceptabil ca eu care achizitionez o masina noua sa platesc o taxa egala sau poate mai mare ca unul care inmatriculeaza un cazan de 20 ani. Mai mult decat atat, pun la socoteala ca eu las banii in tara, se platesc salarii (si nu ma gandesc doar la Dacia, unde mai pun ca este si constructor national, ma refer la orice dealer al oricarei marci auto) si se creaza noi locuri de munca, in timp ce pt o masina adusa de afara, banii se lasa acolo. Este strigator la cer cat de incompetenti sunt politicienii astia ai nostrii.
              sigpic

              Comment


              • Este "taxa de mediu" deci daca a cazut s-a dus si programul "rabla", inclusiv pentru contractele aflate in derulare.

                Comment


                • Iti multumesc nespus omule pentru sfaturi . Am sa ma apuc sa fac programarea la finante . Cam ciudat . Are norma E4 trecuta in carte si noxele tot acolo .. Dar ca in romania totul este praf Aveti idee poate face altcineva programarea la finante ?
                  1.6 MPi Icy White

                  Comment


                  • Numerele de inmatriculare le primesti in doua ore.
                    I HAVE A !sigpic
                    fara linkuri externe in semnatura

                    Comment


                    • Eu astept un logan ph 2 1,4mpi si dealerul mi-a zis ca taxa e 242E...Cu tot cu tva..O adevarata prostie....Dupa ce ca nu aduc un harb vechi de 20 ani in tara....La care cred ca plateam cu 200E mai mult dar faceam economie de vreo 7000E......Ma mai pune sa le platesc si taxa de mediu..Ca na....Nu au destui bani sa isi ridice vile.....De ce mama masii nu fac un drum ok,parcari s.A.M.D.....Sunt curios unde se duc acesti bani? Noi platim ca prostii si altii incaseaza comisioane si alte tampenii din banii nostri.Auzi sa platesti pt o masina euro4 si marca autohtona 250E.....Tampenie mare.Dar cum la noi in Guvern si in Parlament se doarme zilnic ...Fiecare pune in aplicare ce viseaza.Asadar tara noastra este condusa de niste visatori...Ai caror sclavi suntem.
                      Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                      Comment


                      • Originally posted by JmEk View Post
                        Eu astept un logan ph 2 1,4mpi si dealerul mi-a zis ca taxa e 242E...Cu tot cu tva..O adevarata prostie....Dupa ce ca nu aduc un harb vechi de 20 ani in tara....La care cred ca plateam cu 200E mai mult dar faceam economie de vreo 7000E......Ma mai pune sa le platesc si taxa de mediu..Ca na....Nu au destui bani sa isi ridice vile.....De ce mama masii nu fac un drum ok,parcari s.A.M.D.....Sunt curios unde se duc acesti bani? Noi platim ca prostii si altii incaseaza comisioane si alte tampenii din banii nostri.Auzi sa platesti pt o masina euro4 si marca autohtona 250E.....Tampenie mare.Dar cum la noi in Guvern si in Parlament se doarme zilnic ...Fiecare pune in aplicare ce viseaza.Asadar tara noastra este condusa de niste visatori...Ai caror sclavi suntem.

                        Ca sa-ti faci o idee despre citi bani trebuie sa scoti din buzunar la inmatriculre.....

                        Comment


                        • Daca ar merge site-ul lor ar fi o treaba....Deci platesc mai mult sa inteleg?
                          Juann explica te rog.
                          Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                          Comment


                          • Originally posted by JmEk View Post
                            Daca ar merge site-ul lor ar fi o treaba....Deci platesc mai mult sa inteleg?
                            Juann explica te rog.
                            La mine imi merge acest site Ti-am calculat eu taxa de poluare pentru motorizarea de 1.4 la un curs al euro de 3,8249 si ai de achitat AIUREA nu mai mult nici mai putin de 935 RON

                            Comment


                            • Da am reusit si eu astazi..Ce imi place : daca o masina cu euro 4 de 4 ani e adusa in tara taxa e de vreo 120Euroi....Chiar e misto...Gandita cu fundul de parlamentari...Ei vor sa sporeasca vanzarile autoturismelor noi )
                              Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

                              Comment


                              • Cand am cumparat masina taxa era de cca 600 ron.La inmatriculare ajunsese 820.Acum aud de 935 ron.A cazut leul cu 50 la suta fata de euro?
                                Ori am eu o afectiune psihica,ori am cazut intr-o cursa:ti-ai luat masina,ai?La canal nu se mai trimit,Aiudul nu mai e o optiune,ia de-aci niste taxoaie care cresc ilogic,ca ai vrut capitalism,mama voastra de populatie!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google