Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Total de acord cu tine,insa ti-ai pus intrebarea ce vor mai iesii din scoli peste 10-15 ani?Nici nu vreau sa ma gandesc daca acum e asa cum e...
    Fara "revolutie" nu facem nimic.
    Jos cu taxele nesimtite!

    Comment


    • un mic(mare) ajutor daca puteti sa imi dati:
      intentionez sa cumpar o masina si as vrea sa stiu cat de "tare" pot sa ma avant la dotari
      ma intereseaza:
      1. in cat timp trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare(cat pot sa merg cu nr rosii)
      2. se poate plati casco si in mai multe rate sau trebuie dati banii pe tot anul(eventual daca se face casco si pe juma' de an)

      Comment


      • Cum s-a spus si mai sus:taxa de prima inmatriculare pentru un 1.4 este in jur de 2.000lei,pentru un 1.6 sau 16v este si mai mare.
        Casco este tot cam la fel,dar cel mai bine uita-te pe net la diferite firme(pretul difera) si da,la unele poate fii platit si in rate.
        Arunca o privire aici

        Comment


        • Originally posted by mitrut87 View Post
          un mic(mare) ajutor daca puteti sa imi dati:
          intentionez sa cumpar o masina si as vrea sa stiu cat de "tare" pot sa ma avant la dotari
          ma intereseaza:
          1. in cat timp trebuie sa platesc taxa de prima inmatriculare(cat pot sa merg cu nr rosii)
          2. se poate plati casco si in mai multe rate sau trebuie dati banii pe tot anul(eventual daca se face casco si pe juma' de an)
          1. numerele rosii sunt valabil o luna. deci intr-o luna trebuie sa platesti taxa de inmatriculare. dar trebuie sa ai cartea de identitate pentru a o plati.
          2. daca cumperi masina in leasing, casco este obligatoriu. daca o cumperi cu banii jos, poti chiar sa nu ii faci casco.
          sigpic

          Comment


          • Am mutat posturile aici, ca sa nu mai fim off-topic.

            Comment


            • Originally posted by bogdan_1984 View Post
              1. numerele rosii sunt valabil o luna. deci intr-o luna trebuie sa platesti taxa de inmatriculare. dar trebuie sa ai cartea de identitate pentru a o plati.
              2. daca cumperi masina in leasing, casco este obligatoriu. daca o cumperi cu banii jos, poti chiar sa nu ii faci casco.
              masina o sa o cumpar cash
              vreau insa sa fiu mai linistit, d-aia o sa fac casco
              ma interesa daca pot sa platesc in rate si sa dau acum doar prima rata
              si legat de taxa, mi-ar conveni sa pot sa o platesc in ziua 29 sa zicem (intr-o luna mai fac rost de ceva bani)
              am intrebat pt ca credeam ca trebuie platita imediat dupa ce ridici masina

              Comment


              • Mai am si eu o intrebare,legata tot de taxe sa zic asa,cand ma duc sa ridic masina trebuie neaparat sa fac RCA-ul de la dealer?

                Comment


                • CataLiNNN nu dealerul incheie asigurarea. ci firma specializata in asigurari. de obicei, in incinta curtii dealerului sunt si birouri pentru cateva firme de asigurare (RCA si CASCO), de obicei cele care au incheiat contract cu dealerul. asta este ca sa nu mai pierzi timpul prin oras cautand firma de asigurare

                  mitrut87 CASCO este facultativa si se poate plati integral sau in rate.
                  sigpic

                  Comment


                  • Da,stiu asta,dar cum pot face eu asigurare unde vreau,daca la dealer nu am decat o singura firma de asigurari?

                    Comment


                    • faci in alta parte... iei dovada provizorie de la dealer, pe care este trecut numarul de identificare si iti faci RCA la firma Y. asa am facut eu. dealerul este in afara orasului. apoi m-am intors cu RCA-ul si mi-au dat masina.
                      sigpic

                      Comment


                      • Oke!Mersi.
                        Nu de alta dar am o firma pe care o prefer si imi acorda si o anumita reducere daca continui cu ei.

                        Comment


                        • in sfarsit mi-a venit golanelul si acum tre sa il inmatriculez stie cineva cam cat ma costa inmatricularea in afara de taxa de poluare(ma refer la la folie de securitate talon numere etc)

                          Comment


                          • Taxa de poluare(inmatricularea) vreo 500 euro pentru 1.4,numerele sunt 100 lei,te duci cu cele rosii si iti dau banii inapoi pe ele,asta daca nu vrei sa le pastrezi.

                            Comment


                            • Cat rebuie sa platesti taxa de inmatriculare la un logan1,5 dci 85 de cai?
                              Daca era euro 5 nu mai plateam taxa,oare nu o sa faca si loganuri euro 5?

                              Comment


                              • Talon de leasing

                                Salut. Am si eu o intrebare: am luat un Logan in leasing, iar ieri mi-au venit numerele permanente(negre)+talonul. Am observat ca pe talon scrie data urmatoarei revizii, dar din cate stiam eu trebuia sa fie si o stampila langa data respectiva. Care e procedura? Trebuie sa ma duc undeva anume pt viza respectiva sau pot sa circul asa?
                                Stock is boring...
                                My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google