Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu siguranta vei plati taxa de inmatriculare, deoarece se considera ca masina a fost scoasa din parcul auto national, indiferent ca a mai fost inmatriculata in Romania o data.

    Comment


    • Din moment ce a platit taxa de inmatriculare o data, nu mai are de ce sa o plateasca si a 2-a oara, nu e logic.
      E taxa de prima inmatriculare (sau nagh, era pe vremea aia)

      Comment


      • @amitaf: in ce an ai inmatriculat-o in Romanica prima data?

        Comment


        • Daca nu stiti ceva sigur, nu va dati cu parerea. Indiferent daca a fost inmatriculata in Romania, si chiar daca a platit taxa o data (in cazul in care a fost inmatriculata in tara dupa 01.01.2007), va plati din nou aceasta taxa deoarece masina a iesit din parcul national auto.

          Comment


          • la mine am aflat dintrun calculator de taxa ca acela ce ar cumpara masina mea ar trebui sa plateasca vreo 130 mil la inmatriculare.e din 2005 1,6 euro 3.Atunci pana mea,o vand cu 2000 cred!sau nu!Ramane urmasilor))
            Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

            Comment


            • taxa mai nou se plateste de fiecare data cand masina este vanduta !! Exemplu concret a fost dat pe un post de stiri : pentru o dacie 1310 din 2001 care se vinde cu maximum 1000euro se vor plati 6200 euroi.
              Tara lui papura voda
              Nobody dies virgin...because life fuck's us all !!

              Comment


              • nu stai sa ascultati bine si apoi comentati aiurea ...

                se plateste o singura data ! daca a fost platita nu se mai plateste iar !
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • pe mine m-ajuta cineva cu un raspuns la ce am intrebat la topicul de mai sus?

                  Comment


                  • Originally posted by basalte View Post
                    salut tuturor!am si eu o intrebare si as fi recunoscator oricui ma lamureste,anume ca mi-am inmatriculat loganul in 2008 si am platit o taxa aberanta pt o masina noua de productie interna.si acum intrebarea e ca am vreo sansa sau ma includ sa imi recuperez taxa sau cel putin o parte din ea.raspunsul lor la intrebarea ca de ce e asa mare taxa a fost ca masina e noua si are durata de "viata"mai lunga
                    Legea n-a fost inca publicata deoarece nu a fost promulgat decretul de catre marinarul sef, deci exact nu-ti poate spune nimeni.

                    Daca dupa noul calculator, taxa masinii tale ar iesi mai mica decat cea platita atunci, probabil vei intocmi un dosar si-l vei depune la finantele locale de care apartii, urmand sa fii programat ulterior, pentru a ti se restitui suma rezultata ca diferenta.

                    Daca suma e marisoara, mai merge sa te agiti, daca ar iesi ca poti recupera 20-30 de euro, o sa cheltui mai mult cu drumurile.
                    Ce au zis pe la TV, oricum astia nu-s credibili, noua taxa ar fi CU PANA la 25%mai mica decat vechea.

                    Legea n-a fost inca publicata deoarece nu a fost promulgat decretul de catre marinarul sef, deci exact nu-ti poate spune nimeni.
                    Marinarul sef a rezolvat ieri amanuntul cu decretul, deci noua taxa intra in vigoare.
                    Last edited by mr.K; 6 January 2012, 11:00. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • multumesc de raspuns Mr. K. raspunsul a fost cat se poate de explicit mersi inca o data se pare ca ai fost singurul de pa aici ce m-a luat in seama )))

                      Comment


                      • eu am platit taxa de prima inmatriculare ,la loganul meu nou euro 4, 535 lei in februarie 2008. credeti ca pot recupera ceva din banii acestia fara sa trec prin tribunal ?

                        Comment


                        • Antonicamrs, recuperarea integrala a taxei nu vei obtine nici cu tribunal, nici fara. Stiu ca recuperarea de 25 % este pentru masinile inmatriculate dupa iulie 2008..de ex , la un Logan 1.2 E4 din iulie 2010 eu am platit cam 400 EURO(da, cam 1560 Ron).. dar pentru linistea ta sufleteasca poti sa faci o cerere de recuperare la administratia financiara..

                          Comment


                          • in atentia celor care au platit taxa de inmatriculare/poluare (cine mai stie ce nume avea) in perioada iulie, sau dupa inceputul lunii iulie 2008. se dau banii inapoi platiti pt aceasta taxa, intergral sau partial, sau deloc . eu am platit-o in iulie si am recuperat banii integral.
                            sigpic

                            Comment


                            • Am cumparat o masina pe 28 dec 2012 inmatriculata in RO prima data pe 23.07.2008 (fabricata in anul 2008) si din pacate nu voi reusi sa o inmatriculez pe numele meu mai devreme de 7 ian 2013 (atunci am programare la RAR pt indentificare ). Masina a fost recuperata de firma de leasing iar eu am cumparat masina de la ei.

                              Voi fi nevoit sa mai platesc din noua taxa in vigoare de ieri (01.01.2013)

                              Voi ce parere aveti?
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Daca ai contract vanzare-cumparare pe care sta scris negru pe alb 28-decembrie-2012 masina deja inmatriculata nu te pot obliga sa o platesti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google