Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu ai de ce sa platesti nimic in plus, taxa de prima inmatriculare a fost platita in 2008. e vorba de inmatriculare, nu are legatura cu data contractului.. nu e vorba de o noua taxa, e vorba ca masinile inmatriculate inainte de 1 iulie 2007 sa plateasca taxa de prima inmatriculare acum, la urmatoarea revanzare ei. o aberatie. nu cred c-o sa ramana asa, oricat de multa nevoie de bani ar avea guvernul. oricum ei trebuiau sa vina cu o noua formula mai corecta de aplicare a taxei asteia stupide, dar s-au trezit de-abia acum, in al 14-lea ceas.
    Last edited by mcornel; 2 January 2013, 14:22.

    Comment


    • stie cineva un site cu calculator de taxa auto 2013 (cu legea noua inclusa)????
      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

      Comment


      • Aceasta lege daca va intra in vigoare va avea sorti de aplicare zero cred si sper si eu....

        Vor urma alte zeci de mii de procese si alte zeci de milioane de euro despagubire pentru cei care vor plati aceasta noua aberatie legislativa....Nu cred ca legea poate fi retroactiva si cu dubla impunere ...adica....inainte de 2007 pentru o masina importata sau platit taxe vamale conf. reglementarilor in vigoare atunci ...acum vrei taxa de poluare ...ca nu sa platit atunci ?!!!!...Pai .... atunci aceasta lege nu exista= abuz din partea statului= dubla impunere etc etc.....Toata piata auto second-hand se va bloca !!!

        Aceasta lege este promovata si sustinuta foarte puternic de Dacia si Ford in speranta ca vor vinde mai multe masini noi !!!

        Nu inteleg cum vor cumpara romani masini noi cand masinile second-hand care depasesc 5000-7000 e se vand foarte greu....in plus nu cred ca mai doreste cineva credit bancar sau leasing auto dupa ce n-au reusit sa mai plateasca ratele la cele achizitionate deja si astfel s-au umplut parcurile auto cu masini recuperate .
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • Originally posted by adonis33 View Post
          Aceasta lege daca va intra in vigoare va avea sorti de aplicare zero cred si sper si eu....

          Vor urma alte zeci de mii de procese si alte zeci de milioane de euro despagubire pentru cei care vor plati aceasta noua aberatie legislativa....
          Iar o luam de la capat?
          Taxa a fost impusa si pentru masinile inmatriculate in Romania inainte de 01.01.2007 pentru a nu se mai crea discrepanta cu masinile aduse de afara(EC).Ideea e ca, ori introduci taxa pentru toata lumea ori n-o introduci deloc ori in al 2-lea caz, Statul Roman n-ar fi acceptat niciodata sa nu mai introduca aceasta taxa. UE s-a opus taxarii preferentiale adica numai pentru masinile aduse din EC deci nu faptului ca exista o taxa de acest gen in Romania, deci, atata timp cat faci parte dintr-o comunitate trebuie ca legea sa fie aplicata pentru toata comunitatea nu diferentiat(trebuia ca taxele vamale sa fie suplinite de ceva). Despre diversele forme pe care le-a avut taxa nu comentez dar ea va exista in continuare intr-o forma in care nu se vor mai putea castiga procese pentru returnarea ei.

          Comment


          • OK....dar....nu-i corect....Daca se va proceda asa....peste 5 ani noi cei care am platit taxa de poluare incepand cu 01.01.2007 vom fi obligati sa platim si taxe vamale ...ca....nu le-am platit inainte de 2007....sau nu le-am platit dupa 2007....

            Oricum ar fi taxa asta si indiferent de forma juridica pe care o va imbraca de acum incolo este si va fi cea mai mare "porcarie" si cea mai mare jecmaneala la buzunarul nostru pe care a putut sa o inventeze statul roman .

            CINSTE DL.TARICEANU SI LIBERARILOR ...ADEPTII CAPITALISMULUI PUR !!!

            Nu m ar surprinde daca maine tot datorita lor (cinste PNL ) sa apara o noua taxa si alta aberatie !!!
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • acum am auzit la stiri ca pe 4 ianuarie premierul se consulta cu ministrul mediului , etc sa vada ce e de facut ...

              deci iar i-a luat pe nepregatite. ...
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • mai nou stiu ca fac gat la politie sa faci dovada ca nu s-au recuperat banii de pe taxa.
                stiu caz concret cu masina cumparata de la firma de leasing. la politie i-au dat cu flit la inmatriculare pana nu face dovada ca nu s-a recuperat sau nu este deschisa actiune in instanta pentru recuperare. in conditiile in care omul are un cumnat mai sef pe la politie p'acolo. da-i si asteapta cu doua randuri de numere rosii pana a reusit sa duca hartiile...

                Comment


                • corect problema e ca acum e mai greu de inmatriculat orice masina, nu numai alea mai vechi de 2007. trebuie sa te duci sa le aduci zecemii de hartii, pentru ca functionarii romani nu au calculatoare si oricum sunt platiti degeaba ca nu stiu sa le foloseasca. asta ma enerveaza mai mult decat taxele aberante. bataia de joc, du-te si adu o hartie de nu stiu unde, pai voi ce paziti, faceti schimb de hartii intre voi. ce stat cretin! du-te si adu cazierul de la politie, te duci la politie si dai bani pe o hartie, in loc sa cauti intr-un calculator si vezi direct ce te intereseaza, daca iti trebuie neaparat cazierul meu. vrei sa-ti reinoiesti buletinu' - ti se cere certificatul de nastere!!! in cazul meu o hartie veche de 30 de ani, de-abia se mai vede ceva, mai are un pic si se rupe daca o tii in mana, bai imbecililor, am buletin, eu sunt, uite aici cnp-ul, te uiti in calculator si gasesti cnp-ul si poza mea, ca tot de voi e facuta! hai ca am luat-o razna rau de tot, ma scuzati. singura solutie, emigrarea

                  Comment


                  • In dec 2010 am cumparat logan nou cu motor euro 5 si am fost scutit de taxa oare la revanzare trebuie platita taxa

                    Comment


                    • da voua vi se pare normal sa platesti o taxa de mediu pentru o masina produsa in Romania si inmatriculata in Romania? de ce doar cei cu masini inmatriculate inainte de 01.01.2007 trebuie sa plateasca ? de parca unu care a inmatriculat o masina in 02.02.2007 nu polueaza la fel de mult ca mine ? am calculat si daca eu as vinde masina urmatorul trebuie sa plateasca o taxa de aprox.1900 euro, evident ca masina are valoarea egala cu taxa :|

                      citise-m pe un forum ca o solutie ar fi sa vinzi masina cu procura in care sa specifici ca , cumparatorul daca nu achita taxele si amenzile in decurs de 2 ani va fi nevoit sa returneze masina proprietarului initial, binenteles daca mai are masina si oricum tu de la fisc o scoti cand o vinzi deci implicit ala oricum nu plateste impozit , cand vine vorba de amenzi primite pe numele tau cu nr fostei masini te duci frumos cu contractul de vanzare-cumparare si procura la politie si faci dovada ca tu ai vandut acea masina deci implicit nu tu esti responsabil pt infractiunea respectiva........asta era raspunsul unui avocat la intrebarea referitoare la noua/vechea taxa de mediu si spunea ca e perfect legala vanzarea in felul asta

                      Comment


                      • pentru o dacie trebuie platit 6500 euro si ea poate valora 1000 )) aici aberatii...
                        Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                        Comment


                        • 1000 de lei poate

                          Comment


                          • Originally posted by hmv86 View Post
                            da voua vi se pare normal sa platesti o taxa de mediu pentru o masina produsa in Romania si inmatriculata in Romania? de ce doar cei cu masini inmatriculate inainte de 01.01.2007 trebuie sa plateasca ?
                            Da, asta este unul din "beneficiile" apartenentei la marea familie (UE).

                            Originally posted by micutzu666 View Post
                            pentru o dacie trebuie platit 6500 euro si ea poate valora 1000 )) aici aberatii...
                            Nu vor mai fi taxe mai mari decat valoarea masinii.

                            Originally posted by NOL View Post
                            In dec 2010 am cumparat logan nou cu motor euro 5 si am fost scutit de taxa oare la revanzare trebuie platita taxa
                            Nu, legea se aplica numai pentru masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007 . Aia a fost o masura pentru stimularea vanzarilor, taxa oricum era foarte mica la euro5.
                            Last edited by Cromatic; 3 January 2013, 22:33.

                            Comment


                            • Originally posted by hmv86 View Post
                              da voua vi se pare normal sa platesti o taxa de mediu pentru o masina produsa in Romania si inmatriculata in Romania?
                              Nu mi se pare normal!

                              Originally posted by hmv86 View Post
                              de ce doar cei cu masini inmatriculate inainte de 01.01.2007 trebuie sa plateasca ?
                              Pentru ca cei care au cumparat dupa 2007 au platit atunci!

                              Originally posted by hmv86 View Post
                              de parca unu care a inmatriculat o masina in 02.02.2007 nu polueaza la fel de mult ca mine?
                              Polueaza, dar taxa s-a platit din 2007. Eu am cumparat Logan in 12.02.2007 si am platit taxa de prima inmatriculare- asa se numea atunci. Tu care ai luat masina in 2004, 2005, 2006, nu ai platit. Eu nu am mai facut gura in 2007 ca am platit si cei din anii precedenti, nu. Asta e, multumim noului guvern!

                              Comment


                              • Originally posted by NOL View Post
                                In dec 2010 am cumparat logan nou cu motor euro 5 si am fost scutit de taxa oare la revanzare trebuie platita taxa
                                pai e simplu, n-ai auzit? trebuie sa le duci chitanta cu care ai platit in 2010 taxa de prima inmatriculare n-ai chitanta? te duci la anaf sa-ti dea o hartie ca ai platit taxa zero lei. hartia costa 10 lei. si dupa aia te duci inca odata la CEDO sau la papa de la roma sa-ti dea aia o hartie ca nu ai dat in judecata statu roman sa-ti recuperezi tu 0 lei, ca aveai nevoie de ei. hartia asta costa 20de lei + benzina si stat la coada de 2 ori- cand depui cererea si cand iti iei hartia semnata, poate mai stai odata la coada daca e doar semnata si cineva a uitat s-o stampileze. cu putin noroc, in 2-3 luni o sa reusesti sa-ti inmatriculezi masina, daca dai spaga, altfel, nu se stie.
                                Last edited by mcornel; 3 January 2013, 22:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google