Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    gabi vezi ca mi se pare ca te mai tepuiesc astia cu ceva. taxa de prima inmatriculare la 1.4 este in jur de 560 RON. Daca factura este de 670 lei inseamna ca i-ti baga TVA la taxa de prima inmatriculare ceea ce este ILEGAL . Sau mai stii poate s-a modificat codul fiscal si nu stiu eu.
    Calculatorul de taxa de prima inmatriculare de aici da exact aceleasi valori ca cel de la Trezorerie treaba verificata personal.
    Last edited by Cristi_LCD; 3 July 2007, 15:25.
    Cel mai lent 1,6 8v

    Comment


    • #62
      Ms pentru info. Cum ajung acasa ma uit pe facturi si iti spun.

      Comment


      • #63
        M-am grabit. Codul fiscal nu prevede nimic la aplicarea de TVA la taxa speciala auto in consecinta este purtatoare de TVA. Nu este corect deoarece platesti o taxa mai mare dar o sa incerc sa-i intreb pe cei de la finante miine si ce spun ei spun mai departe.
        Cel mai lent 1,6 8v

        Comment


        • #64
          Ce ma supara pe mine este faptul ca au introdus taxa de prima inmatriculare si pentru masinile noi! As fi inteles daca se incerca protectia mediului prin impunerea de taxe si impozite la masinile vechi...dar nu-i vad rostul la masinile noi. Asta nu cred ca poate fi incadrata la protejarea mediului sau la protectia impotriva s.h. urilor ce urmau sa vina din afara odata cu aderarea ...ci poate fi incadrat la "furt pe fata"...ca pana la urma ajungi sa te intrebi "pai tu ala de impui taxe si impozite ce faci de banii astia ca sa imbunatatesti ceva in tara asta?"

          Scuze daca am fost of topic
          Last edited by Cristi_Xp; 6 July 2007, 08:22.

          Comment


          • #65
            legat de prima inmatriculare

            stie cineva si poate sa ma ajute cu urmatoarea problema? lucrez in buzau dar domiciliul de pe buletin il am in prahova. intrebarea este daca imi pot inmatricula masina (de curand achzitionata) in buzau pentru ca m-ar scuti de drumuri inutile!! nu prea am putut sa ma interesez la plitie deoarece ies tarziu de la sv. sper sa imi gasesc timp sa pot merge la po;litie cu dosarul de inmatriculare.
            multumesc!

            Comment


            • #66
              Din cate stiu eu masina se inmatriculeaza unde ai domiciliul.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • #67
                Originally posted by zack
                stie cineva si poate sa ma ajute cu urmatoarea problema? lucrez in buzau dar domiciliul de pe buletin il am in prahova. intrebarea este daca imi pot inmatricula masina (de curand achzitionata) in buzau pentru ca m-ar scuti de drumuri inutile!! nu prea am putut sa ma interesez la plitie deoarece ies tarziu de la sv. sper sa imi gasesc timp sa pot merge la po;litie cu dosarul de inmatriculare.
                multumesc!
                Din pacate nu poti sa o inmatriculezi decat pe adresa din buletin. Stiu sigur, pentru ca mi-am schimbat domiciliul si mi-am luat ditai amenda deoarece orasul din buletin nu corespundea cu orasul de inmatriculare al masinii.

                Comment


                • #68
                  sa imi calculeze si mie cineva care stie: taxa pt un logan dci 1.5 85 cp .. euro4 ...
                  For Those About To Ride I Salute You .Hail :paladin: Hail :paladin: Hail :vehicles_ChopperEmo

                  Comment


                  • #69
                    Pai capacitatea cred ca e la fel cu 1.5 70CP, asta inseamna 6 mil fara ceva (vreo 30.000). Asta daca te grabesti si o inmatriculezi luna asta, ca de luna viitoare creste taxa.

                    Comment


                    • #70
                      mersi vali ... insa taxa veche o stiu si la ea si sper, insa vroiam un calcul pentru taxa aia babana care tocmai au propuso astia... in caz ca o prind sa stiu la ce sa ma astept
                      For Those About To Ride I Salute You .Hail :paladin: Hail :paladin: Hail :vehicles_ChopperEmo

                      Comment


                      • #71
                        Aproximativ 400 de euro o sa fie taxa noua pentru un logan din cate stiu...
                        In tara momentan.

                        Comment


                        • #72
                          460 euro,o caciula de bani...
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • #73
                            Salutare Cristi...ideea e ca azi am platit pt. masina fix 563 de roni taxa de prima inmatriculare. Si avem aceeasi motorizare. Nu stiu...dar ca o idee...in caz ca se aproba noua formula de calcul parerea mea e sa faci tot posibilul sa te grabesti, poate mai prinzi actualul pret ... e vb de aproximativ 300 de euro diferenta si chiar nu-s de lasat...
                            I don't drive fast...I fly low !!!

                            Comment


                            • #74
                              Pana la urma care-i taxa la un Logan nou,pe benzina,16v.La tv ziceau ceva de pana la 400 euro,sau aflam la sfarsitul lunii?
                              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                              Comment


                              • #75
                                460 euro, daca se va adopta legea. Deocamdata se merge pe legea veche.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google