Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Nu s-a platit. Abia din 2007 s-a introdus, iar masinile deja inmatriculate in Romania de productie autohtona, nu toate erau scutite la reinmatriculare. Pana acum...
    completare
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Cred ca te inseli. Orice rabla adusa din afara odata ce aveai numere romanesti pe ea, o puteai vinde oricui fara ca respectivul cumparator sa mai aiba ceva de plata.
      Pentru masinile vechi/noi aduse din exterior se platea odata, la inceput: taxa vamala/taxa de poluare.

      Comment


      • exemplu concret : orice masina adusa de afara si inscrisa sub 2007 (nu plateai taxa) la revanzare dupa 2007 trebuia sa platesti taxa poluare (sau cum rahat se numea); la dacia nu plateai nimic pana sa scoata timbrul de mediu
        eu asa stiu ca a fost treaba
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Reglementari legale:

          OUG nr. 50/2008, ordonanta de urgenta pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule
          Art. 4
          Obligatia de plata a taxei intervine:
          a) cu ocazia primei inmatriculari a unui autovehicul in Romania;
          b) la repunerea in circulatie a unui autovehicul dupa incetarea unei exceptari sau scutiri dintre cele la care se face referire la art. 3 si 9.
          Last edited by mr.K; 12 August 2013, 13:37.

          Comment


          • aha, am inteles, stiam gresit deci
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Reglementari legale:

              OUG nr. 50/2008, ordonanta de urgenta pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule

              Completare:

              Din 1 ian 2007, taxa se numea, conform Cod Fiscal:
              CAP. II^1
              Taxe speciale pentru autoturisme şi autovehicule



              Exigibilitatea şi plata taxei speciale la bugetul de stat
              ART. 214^2
              Taxele speciale se plătesc cu ocazia primei înmatriculări în România.
              -----------
              Abia din 2008 s-a introdus termenul de taxa poluare.

              Comment


              • deci , in concluzie nu este platita taxa. imi iau gandul de la vanzare

                Comment


                • Eu am masina de noua cumparata pe numele mamei mele.Am divortat si nu am vrut sa am probleme de partaj.Acum vreau sa o trec pe numele meu.Trebuie sa platesc taxa de mediu?

                  Comment


                  • Daca pentru masina ta s-a platit taxa de poluare la inmatriculare, nu trebuie sa mai platesti timbrul de mediu.

                    Comment


                    • aveti idee daca pentru persoanele cu gradul 2 accentuat de handicat se plateste taxa asta d cacao?
                      Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                      Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Daca pentru masina ta s-a platit taxa de poluare la inmatriculare, nu trebuie sa mai platesti timbrul de mediu.
                        Pai si de unde sa stiu asta?Loganul este din 2005.Banuiesc ca atunci nu se platea.

                        Comment


                        • Las-o asa ca platesti taxa. La urma urmei de ce s-o treci pe numele tau? altii trec masinile pe numele parintilor ca sa nu plateasca RCA mare si tu vrei invers...

                          Comment


                          • Originally posted by B36LUK View Post
                            Pai si de unde sa stiu asta?Loganul este din 2005.Banuiesc ca atunci nu se platea.
                            Nu se platea atunci.
                            La cat mai valoreaza acum un Logan din 2005, n-are rost sa te mai agiti cu el.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Nu se platea atunci.
                              La cat mai valoreaza acum un Logan din 2005, n-are rost sa te mai agiti cu el.
                              Vroiam sa plec cu ea in Germania si sa stau mai mult de sase luni.E complicat sa inmatriculez acolo masina cu alt proprietar.In plus am nevoie de bani.

                              Comment


                              • Atunci, ghinionul tau, Loganul 2005 nu e vandabil acum, tocmai pentru ca necesita achitarea timbrului de mediu de catre viitorul proprietar.
                                Eu daca as fi in Germania si n-as avea bani suficienti, as cumpara un Golf 3 cu 500 de euro, mai bun ca un Logan.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google