Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si l-ai inmatricula ... on air ...

    in jermania au aia legi restrictive. nici chirie nu-ti iei daca nu dovedesti ca muncesti legal.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Chiar daca era pe numele tau si ai fi vrut ca la un moment dat s-o reinscrii in Germania, la masina ta care nu stiu daca mai valoreaza 2500E ai fi platit RCA ~1000E. Acolo se pleaca de la 350% cand esti nou...ca sa nu-ti mai spun si de n-spe-mii de intrebari la care trebuie sa raspunzi inainte de incheierea politei.

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Atunci, ghinionul tau, Loganul 2005 nu e vandabil acum, tocmai pentru ca necesita achitarea timbrului de mediu de catre viitorul proprietar.
        Eu daca as fi in Germania si n-as avea bani suficienti, as cumpara un Golf 3 cu 500 de euro, mai bun ca un Logan.
        Inca nu am ajuns acolo.Ideea era sa vand Loganul si sa inchei socotelile cu tara asta...

        Comment


        • In cazul unei masini fabricate in 2005 in romania, revanduta in 2008 catre alt proprietar, mai trebuie platita acum taxa de poluare? Cei de la finante mi-au spus ca da trebuie, chiar daca masina a fost reinmatriculata in 2008. Este adevarat?

          Deci masina fabricata si inmatriculata prima data in 2005, revanduta catre alt proprietar in 2008, mai trebuie platita taxa de mediu acum in 2013? Nu trebuia platita in 2008, iar acum nu mai este nevoie?
          Logan laureat 1.2

          Comment


          • A plătit cineva taxa in 2008? Daca nu, se plătește acum!

            Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

            Comment


            • Mai, eu unul am platit taxa la logan in 2008 IUNIE.

              Comment


              • Dar asta intreb, nu trebuia platita taxa in 2008 ca sa inscrii masina in circulatie? Puteai sa iei masina in 2008 si sa nu platesti taxa?
                Logan laureat 1.2

                Comment


                • si eu am o nelamurire..in 2009 luna iunie am cumparat un ford focus din 2002,masina a fost adusa si inmatriculata in tara in 2006..eu cand am luat-o si inmatriculat-o pe numele meu nu ma pus sa platesc absolut nimic la ea;nici taxa de poluare nici de inmatriculare..si la fel si cu vito-ul care l-am cumparat in 2011 nu am platit absolut nimic la el..aveti idee daca vand fordul acuma proprietarul trebuie sa plateasca ceva la ea?
                  Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                  Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by logan5 View Post
                    In cazul unei masini fabricate in 2005 in romania, revanduta in 2008 catre alt proprietar, mai trebuie platita acum taxa de poluare? Cei de la finante mi-au spus ca da trebuie, chiar daca masina a fost reinmatriculata in 2008. Este adevarat?

                    Deci masina fabricata si inmatriculata prima data in 2005, revanduta catre alt proprietar in 2008, mai trebuie platita taxa de mediu acum in 2013? Nu trebuia platita in 2008, iar acum nu mai este nevoie?
                    Originally posted by logan5 View Post
                    Dar asta intreb, nu trebuia platita taxa in 2008 ca sa inscrii masina in circulatie? Puteai sa iei masina in 2008 si sa nu platesti taxa?
                    Taxa de mediu pentru masinile deja inmatriculate in Romania s-a introdus prin Legea 9/2012 publicata in MO 17 din 10.01.2012 cu obligatie de plata la transcrierea dreptului de proprietate dar a fost suspendata prin OUG 1 MO 79/31.01.2012 pana la 01. 01. 2013. Incepand cu aceasta data toate masinile SH indiferent de tara de provenienta(UE) platesc taxa pentru emisiile poluante iar din 15 martie 2013 taxa s-a redenumit timbru de mediu cf. OUG 9(prin aceasta ordonanta s-a modificat legea 9/2012) publicat in MO 137 din 14.03.2013 .

                    In 2008 se platea taxa de mediu numai pentru masinile noi provenite din Romania si masinile noi si SH provenite din UE la prima inmatriculare in Romania, pentru masinile deja inmatriculate indiferent de provenienta lor nu se platea.

                    Comment


                    • Multumesc de lamuriri
                      Logan laureat 1.2

                      Comment


                      • Imi puteti spune va rog la Dacia Logan 2009 1.5 DCI cu I rosu ( ca vad ca se poarta ), ce emisii de co2 are, (g/km)? Doresc sa cumpar una si nu are platit timbru verde si trebuie sa trec emisiile de co2 ca sa pot face calculul taxei.
                        Va multumesc!

                        Comment


                        • La rar se trec in carte emisiile de co2. Sincer nu stiu cat are motorul ala , dar uite-te la alte renault-uri de 1.5 dci ca sa-ti faci o idee cu taxa.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • http://www.bursaasigurarilor.ro/taxa...tor-emisii-co2

                            Comment


                            • salut.
                              Am o intrebare: daca vreau un Logan 2006 1.6mpi si este euro 4, evident ca nu are taxa platita, dar ma inteleg cu proprietarul la pret si o voi plati eu, care este procedura? Ca in cartea tehnica nu are co2-ul trecut.. Si in afara de taxa de inmatriculare cat ma costa toata harababura? Si inca ceva, la tester imi poate depista eventualele probleme tehnice legate de cutie, motor, articulatii, etc? Nu prea ma pricep si d-aia vreau un sfat ca imi trebuie a 2a masina si asta este tot ce imi permit momentam....
                              Last edited by mihail_cc; 19 September 2013, 00:54.

                              Comment


                              • Primul pas mergi la RAR scoti norma CO2.Al doilea pas mergi la fisc si platesti taxa in functie de cilindree si norma de CO2.Nu te bucura ca este euro 4.Daca masina are vreo problema(segmenti,catalizator,injectie aprindere),la RAR poate iesi CO2 mult mai mare decat specificatiile producatorului.
                                In afara de taxa sa ai pentru hartogarii si asigurare cca 200-250 euro pregatiti !
                                La tester se pot afla eventualele probleme la motor,ABS,AIRBAG,etc..
                                Cutia de viteze nu este automata sa dea erori pe tester.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google