Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rezultatul intruducerii timbrului de mediu. Oricum, era previzibil...

    Adoptarea timbrului de mediu încurajează importurile second-hand. Pentru autoturismele mai vechi de 10 ani se plăteşte o taxă rezonabilă. Astfel s-a ajuns ca în primele 8 luni, din totalul maşinilor înmatriculate, 52% sînt mai vechi de 10 ani. Potrivit analizei Auto.ro, piaţa maşinilor importate are o creştere de 64% în primele 8 luni faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut (147.600 de unităţi faţă de 106.800 unităţi). Pentru acelaşi interval de timp din 2013, numărul maşinilor reînmatriculate a scăzut cu 40%, de la 225.000 la aproximativ 135.600 unităţi.
    Repartizarea automobilelor înmatriculate în perioada ianuarie-august 2013 în funcţie de vechimea acestora
    - 16% sînt mai vechi de 15 ani (29.200 de unităţi)
    - 36% au o vechime cuprinsă între 10 şi 15 ani (66.600 de unităţi)
    - 18% au o vechime cuprinsă între 5 şi 10 ani (33.400 de unităţi)
    - 10% au o vechime de pînă la 5 ani (18.400 de unităţi)
    - 20% sînt MAŞINI NOI (36.600 de unităţi)

    Comment


    • S-a dus pe apa sambetei efectul programelor rabla anterioare.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Ba nu, a ajutat ceva populatie sa-si schimbe tigaia cu una mai noua.
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Salut baieti ! Am si eu o nelamurire... Intrucat am 24 ani , deci sub 30 ani se pare ca societatile de asigurari auto vor sa ma / ne jefuiasca...In iunie 2013 am platit 552 lei asig RCA pe 6 luni pt un Logan 1.4 ! Fara accidente...nimic , nimic ... Masina a fost cumparata de noua , prin credit auto , in decembrie 2008 . M-am interesat la banca si se pare ca ii pot vinde masina tatalui meu , intrucat este codebitor al creditului. Trebuie oare ca tatal meu sa plateasca taxa de prima inmatriculare in conditiile in care nu a fost nevoie sa o platesc in decembrie 2008 ? Daca da...imi puteti spune va rog unde trebuie sa ma interesez ? Multumesc anticipat !

          Comment


          • M-am interesat la banca si se pare ca ii pot vinde masina tatalui meu , intrucat este codebitor al creditului.
            Codebitor nu inseamna si coproprietar. Proprietarul esti tu. Si daca i-o vinzi tatalui, e un transfer de proprietate.
            Trebuie oare ca tatal meu sa plateasca taxa de prima inmatriculare in conditiile in care nu a fost nevoie sa o platesc in decembrie 2008 ?
            Din pacate da. Probabil a fost o perioada de scutiri in decembrie 2008.
            Daca da...imi puteti spune va rog unde trebuie sa ma interesez ?
            Sa te adresezi in ce sens? Taxa o platesti la fiscul local, cand vrei sa inmatriculezi masina. E vorba de cateva sute de euro, nu stiu exact.

            Comment


            • Originally posted by 827sam View Post
              Ba nu, a ajutat ceva populatie sa-si schimbe tigaia cu una mai noua.
              Ideea era sa ajute la scaderea emisiilor de poluanti globale ale parcului auto. Ceea ce nu se mai intampla
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Pe 28 noiembrie am castigat la curtea de apel prin decizie irevocabila taxa de poluare pe care am platit-o la un Renault Mascott adus in 2011 in RO in jur de 2400 lei+dobanda legala+cheltuieli de judecata 500 ron = total 3700 lei.

                Intrebare :

                In ce termen plateste ANAF-ul acesti bani....care dintre voi a mai trecut prin aceasta procedura de recuperare si plata?
                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                Comment


                • In ce termen plateste ANAF-ul acesti bani....care dintre voi a mai trecut prin aceasta procedura de recuperare si plata?
                  Din cate stiu eu, Guvernul a stabilit o esalonare pe mai multi ani a restituirilor.

                  Comment


                  • Nu cred ca le convine esalonarea ! in acest caz vor ajunge (statul) sa plateasca dobanzi mai mari decat valoarea taxei ,dar ma rog e treaba lor ce fac cu (bani nostri) taxele incasate nelegal ca apoi sa isi bata joc de noi, prin amanarea restituiri banilor !
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Profesorii cu salariile marite, cei care castiga in instanta restituiri de sume, retrocedari etc. au de asteptat un deceniu de acum inainte. Poti face plangere la Haga, statul nu are parale, a intarcat balaia.

                      Daca e sa dai bani in schimb, statului, a 2-a zi iti blocheaza conturile.

                      Comment


                      • Restituirea sumei stabilita printr-o hotarare judecatoreasca se va face in maxim 45 zile de la data depunerii cererii de restituire la Administratia Finantelor Publice de care apartii. De obicei se face mai repede, dar asta este termenul maxim.

                        Comment


                        • Am un prieten care a patit-o cu taxa. A cumparat o masina cu taxa platita si a trecut-o pe numele lui. Dupa cateva luni a vrut s-o vanda , dar a aflat cu stupoare ca fostul proprietar avea hotarare judecatoreasca de restituire a taxei si o recuperase. Hotararea definitiva era inainte ca el sa cumpere masina si banii platiti dupa ce o cumparase. Adica , dupa cum ii zic aia la finante , legal.
                          Poate face ceva sa nu plateasca viitorul cumparator taxa?! Evident ca pierde bani astfel. Poate face presiuni legale asupra fostului proprietar sau asupra fiscului?
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Nu poate face nici-o presiune legala. E un drept al vanzatorului pentru ca el a platit taxa iar cand cumparatorul doreste si el vanzarea, tocmai, nu el este cel care trebuie sa plateasca taxa deci nu e nici-o inselaciune. Eu stiu pe unul care a vandut o masina altuia si i-a spus clar cumparatorului ca-i mai lasa la pret dar dupa ce o inmatriculeaza va recupera taxa.

                            Eu daca as cumpara o masina acum, as face-o doar prin C/V cu clauza la notar, este singura solutie sa eviti problema. Sunt multi in situatia asta si se ingroasa randurile, gandeste-te ca termenul legal de recuperare a taxei este de 5 ani deci pana prin 2017 o sa se tot recupereze taxe.

                            Vorba cuiva, e legal da' nu'i moral, atata tot!
                            Last edited by Cromatic; 15 December 2013, 10:26.

                            Comment


                            • Stie cineva daca se mai poate face ceva pentru o masina achizitionata pe 25 noiembrie 2008 in leasing si inmatriculata fara platirea taxei pe data de 29 decembrie. Acum am terminat leasingul si am avut surpriza ca am de plata 1183 de euro timbru de mediu. Multumesc
                              Ești prost și vrei să te remarci?Aprinde proiectoarele!Ești cel mai prost?Aprinde și stopul de ceață! © ™

                              Comment


                              • Nu se poate face nimic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google