Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da, dat jos Ponta, guvernul, presedintele.
    Unica solutie, inc-o revolutie.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Originally posted by Astyle0392 View Post
      Stie cineva daca se mai poate face ceva pentru o masina achizitionata pe 25 noiembrie 2008 in leasing si inmatriculata fara platirea taxei pe data de 29 decembrie. Acum am terminat leasingul si am avut surpriza ca am de plata 1183 de euro timbru de mediu. Multumesc
      Eu am terminat leasingul la o masina inmatriculata in 20.01.2008 si din ce stiu eu in anul 2008 s-a platit taxa de prima inmatriculare ,eu am primit de la leasing si OP si ca atare am fost scutit de plata taxei la reinmatriculare
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • Si eu in 2008 la sfarsitul lui ianuarie am platit taxa undeva la 570ron.

        Comment


        • Originally posted by adonis33 View Post
          Eu am terminat leasingul la o masina inmatriculata in 20.01.2008 si din ce stiu eu in anul 2008 s-a platit taxa de prima inmatriculare ,eu am primit de la leasing si OP si ca atare am fost scutit de plata taxei la reinmatriculare
          In perioada 01.12.2008 - 31.12.2009 (perioada a fost prelungita apoi cu 45 zile) masinile noi euro 4 au fost scutite de la plata taxei. Decizia s-a luat dupa ce presedintele Basescu a facut o vizita la uzina Dacia in luna noiembrie 2008 si a inaintat apoi propunerea catre guvern.

          Istoria taxei auto
          Last edited by Cromatic; 26 December 2013, 10:02.

          Comment


          • La vremea aia pica bine sa scapi de plata unei sume relativ modice, acum sa dai peste 1000 de euro ....Papua-Noua Guinee scrie pe noi.

            Comment


            • Originally posted by adonis33 View Post
              Pe 28 noiembrie am castigat la curtea de apel prin decizie irevocabila taxa de poluare pe care am platit-o la un Renault Mascott adus in 2011 in RO in jur de 2400 lei+dobanda legala+cheltuieli de judecata 500 ron = total 3700 lei.
              La ANAF am depus hotararea judecatoreasca+ decizia curti de apel prin care HJ a ramas definitiva si irevocabila + cerere de restituire a taxei .

              Desi prin HJ sa dispus si plata dobanzi legale de la data plati efective (15.06.2011) si pana la plata efectiva ( sa zicem 15.01.2014) se pare ca cei de la ANAF vor plati doar valoarea taxei 2400 lei+500 lei cheltuieli de judecata, cel putin asa mi-sa zis neoficial de la registratura institutiei .
              Pentru plata dobanzi va trebui sa deschid un nou proces ?

              Voi ce stiti ,ce ma sfatuiti, v-ati lovit de problema asta ?
              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

              Comment


              • pai depinde cum e formulata h.j. acolo scrie cat trebuie sa-ti dea inapoi. reciteste-o atent.
                la mine in h.j. la fel scria taxa+dobanda+cheltuieli j = total , suma care mi-a fost restituita.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Scrie ca trebuie platita dobanda dar instanta nu a facut un calcul al valori dobanzii legale la suma platita de mine , juridic vorbind nici nu are cum sa o faca pentru ca instanta nu poate stii cand anume va plati ANAF suma totala ,ca atare nu stiu cum in H.J de care imi zici ,intanta ti-a calculat suma totala+dobanda+cheltuieli de judecata.
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Am si eu o intrebare.loganul meu e inmatriculat in 2008 decembrie...in perioada aceea nu se platea taxa la masinile noi.masina e E4.acum daca vreau sa o vand noul prop trebuie sa mai plateasca taxa?multumesc
                    http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                    Comment


                    • 100% noul proprietar trebuie sa plateasca taxa daca o trece pe numele lui . O plateste dupa care o recupereaza daca vrea cu putin efort.

                      Comment


                      • Nu se mai poate recupera nimic!

                        Comment


                        • De ce nu se mai poate recupera ?

                          Comment


                          • Pt ca nu mai poti ataca in fond.

                            Comment


                            • Nu stiam faza asta , dar totusi de când ?

                              Comment


                              • De la 01.01.2013...
                                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google