Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sigpic

    Comment


    • Intrebare in legatura cu taxa ce prima inmatriculare. Autoturismele care sunt dobindite prin succesiune/mostenire sunt scutite de plata taxei de inmatriculare.
      Caz concret , autoturism 2009 fara taxa platita , mostenit de fiu/sotie . Cum se poate face inmatricularea pe numele sotiei (este mai mic RCA , cu 75-80% pentru ca este pesionara ) fara plata taxei de inamtriculare ? Succesiunea stiu ca se facea pe fiu si coproprietar sotia , sau se trece la notar sotia proprietar si coproprietar fiul?

      Comment


      • E cu drept de recurs deci mai e mult pana departe...

        Nimeni, deci masina este mostenita de fiu al carei sotie este pensionara? (banuiesc ca sotia pensionara n-are permis).

        In primul rand mostenirea trebuie sa fi intervenit in termen de cel mult 2 ani de la deschiderea succesiunii.

        Se intocmesc 2 fise de inmatriculare, pe certificat va aparea ca proprietar (titular) sotia iar ca utilizator sotul.

        Comment


        • raspunsul pt nimeni ma intereseaza si pe mine dar nu l-am inteles.

          deci proprietarul a decedat si mostenirea (masina) se imparte intre fiu si sotie. daca ei se inteleg , masina poate fi trecuta pe numele sotiei fara taxa ? e fiul si sotia fostului proprietar , nu sotia fiului.

          inca ceva: sotia mea detine o masina. datorita varstei ei rca-ul e foarte mare. la acea masina pot face rca pe numele meu ca utilizator si s-o conduc doar eu?
          Last edited by Costi-bc; 18 January 2014, 17:03.
          o/____\o
          (i)
          .........

          Comment


          • M-am exprimat gresit . Sot decedat , ramane sotia(mama) si fiul decedatului .
            Cum se inmatriculeaza autoturismul pe mama/sotia decedatului ? Iar daca pe fisa apare ca utilizator fiul , RCA-ul se va face pe el ? Atunci nu mai are rost complicarea si se face direct succesiunea pe fiu...
            Ca si idee RCA-ul pe fiu este 1400ron pe an , pe mama/sotie 420ron .
            Last edited by Nimeni; 18 January 2014, 18:39.

            Comment


            • Salut am si eu o intrebare daca s-a platit taxa vamala mai trebuie si timbru de mediu masina este adusa in 2006

              Comment


              • Nimeni, RCA-ul este 420 RON daca mama ta are permis, daca nu are permis RCA-ul cred care aceeasi valoare ca si la tine.

                Autovehiculul se inmatriculeaza exact ca si in cazul in care l-ai fi cumparat.
                La DRPCIV trebuie documentul prin care s-a intrat in posesia autovehiculului (certificatul de mostenitor eliberat de notar).

                Pentru RCA :

                Ordinul CSA Nr. 14/2011, Art. 15. — (1) Se considera ca un vehicul este asigurat daca proprietarul sau utilizatorul acestuia are incheiat un contract de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate in limitele teritoriale prevazute la art. 1 1 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit in continuare asigurarea obligatorie de raspundere civila auto sau asigurarea obligatorie RCA.

                Ca sa poti beneficia de acea reducere, obligatoriu trebuie sa apara in certificatul de inmatriculare si mama ta (ca utilizator, daca are permis).

                cosmos,se plateste timbru de mediu la schimbarea proprietarului (sunt multi in situatia asta).
                Last edited by Cromatic; 18 January 2014, 19:14.

                Comment


                • ce alte variante legale de evitare a taxei avem sau gasim pana la urma este important....

                  Care ar fi acele variante ?
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Dai in judecata statul si castigi dreptul de a inmatricula autoturismul fara a plati taxa/timbrul de mediu.

                    Comment


                    • Se poate recupera taxa de inmatriculare platita dupa un Logan nou, cumparat in Romania, la reprezentanta Dacia in septembrie 2008? Ca nu mai inteleg nimic.

                      Comment


                      • Da. Se poate....In anul 2008 taxa era vre-o 800 lei ,nu stiu cati au recuperat taxa datorita valori mici...numai avocatul iti cere 500 lei pentru introducerea actiuni in instanta....A fost o perioada intre 2008-2010 in care masinile noi au fost scutite de plata taxei ... acum din pacate se plateste si pentru aceste masini .
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Se poate recupera taxa de inmatriculare platita dupa un Logan nou, cumparat in Romania, la reprezentanta Dacia in septembrie 2008?
                          S-a prescris termenul cand puteai actiona statul in instanta.

                          Comment


                          • Lumpi, te-ai trezit cam tarziu, termenul de prescriptie e de 5 ani, l-ai depasit cu doar 6 saptamani asa cum ti-a zis si mr.K.

                            adonis33, nu e nevoie de avocat pentru taxa platita pana la 31.12. 2012, doar timp si bunavointa sa ai.

                            Comment


                            • Trebuie sa fi extrem de disperat sa recuperezi 800 lei taxa de inmatriculare.....

                              Inteleg sa recuperezi de la 1500 lei in sus dar ....ce dracu sa mai zic....fiecare cu disperarea lui.....
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • Recuperezi 800 de lei acum si cand vrei sa o vinzi cumparatorul tre sa dea vreo 500-700 de euro si de aia nu mai poti vinde masina. Nu pare o miscare inteleapta.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google