Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Numai deschiderea actiunii in instanta costa cateva sute de lei. Exista un prag critic, candnu mai merita sa actionezi, deoarece efortul necesar e prea mare, comparativ cu rezultatul.

    Comment


    • http://www.gandul.info/stiri/curtea-...torie-12079234

      Comment


      • Sa scoata dracu taxa asta odata ! Probabil acum vor veni alte cateva zeci de mii de procese la instantele de fond ,unii vor dori bani inapoi, alti sa inmatriculeze masinile fara taxa.....O luam de la capat, dar nu-i rau de loc nici pentru noi cei care am platit taxa ,in situatia in care dorim recuperarea ei vom primi si dobanda si cheltuieli de judecata care vor transforma 500 e in 1500 euro de primit de la ANAF....
        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

        Comment


        • S-a invocat tot discriminarea datorita faptului ca guvernul a amanat taxa cu 1 an doar pentru masinile SH de pe piata interna inmatriculate deja, cu taxa de timbru nu se mai poate merge pe aceeasi motivare.

          Comment


          • vazut azi in parcare drumul taberei, logan 1.4 2005-2006 inmatriculat in bulgaria n-am apucat sa-i fac poza.

            Comment


            • Pe aici nu e nici un avocat SPECIALIZAT pe acest subiect? Ce se vehiculeaza pe la stiri e destul de ambiguu.
              As avea de recuperat taxa la Logan nou luat in 2010, inmatriculat octombrie, 3400 Ron atunci. Am dat in judecata...2 avocati au pierdut. Ce sansa ar fi cu noua directiva Europeana. Ma intereseaza recuperarea taxei pentru ca nu am de gand sa vand curand masina.
              Daca e cineva specializat...sau imi puteti recomanda?

              Comment


              • 3400 pentru o masina noua? nu e cam mult? in 2008 am platit vreo 860 lei.
                sigpic

                Comment


                • Nu stiu cum ai putut sa pierzi,dar eu am platit in 2011 suma de 2300 lei pentru o utilitara cumparata din Olanda si-am castigat inclusiv dobanda in jur de 4500 lei.
                  Nu este neaparat nevoie de avocat sa-ti recuperezi taxa o poti face si singur daca ai o Hotarare Judecatoreasca din care sa te inspiri .....


                  Iti pot trimite prin e-mail HJ a mea daca crezi ca te descurci....
                  Last edited by adonis33; 21 February 2014, 13:04.
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • A recuperat cineva taxa platita la o masina noua? nu cred. Masinile noi nu au fost supuse "discriminarii" , toate masinile noi provenienta UE (inclusiv Romania) au fost supuse la plata acestei taxe, acelasi tratament s-a aplicat si in cazul scutirii de la plata taxei.

                    Comment


                    • Din cate stiu legea nu specifica nimic despre faptul ca masina e noua sau sh. Si eu ma simt discriminat fata de cel care a introdus in tara un cadavru de masina (poluanta si nesigura). Lui ii da banii inapoi si mie nu. De ce?
                      Au fost aduse si masini ok, dar foarte multe sunt....stiti prea bine.
                      Am preferat o masina noua (mai sigura in trafic), autohtona (sa ia un leu un roman de la Mioveni)....si ma simt luat de prost (nu sprijinit). Adica am fost prost ca nu am luat un benveu hartanit prin jermanica, sa il ajut pe neamt sa isi ia el masina noua.
                      Si sa le fac tot lor vanzare la piese de schimb, nu?

                      Comment


                      • Am si eu o intrebare.
                        A inmatriculat careva acum de la inceputul anului logan nou DCI E5 si cat a platit timbrul de mediu?? m-a speriat zilele trecute dealerul , a zis ca ar fi in jur de 200 Euro.
                        Multumesc.
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • Originally posted by CeDeBe-L View Post
                          Si eu ma simt discriminat fata de cel care a introdus in tara un cadavru de masina (poluanta si nesigura). Lui ii da banii inapoi si mie nu. De ce?
                          Tu faci o confuzie si amesteci lucrurile.
                          Raportarea se face SH Romania Vs. SH UE si NOU Romania Vs. NOU UE. Acum vezi si tu care categorie a fost supusa "discriminarii" si trage concluzia de ce nu poti recupera taxa la masina noua.

                          Singura conditie de indeplinit este ca taxa sa fi fost achitata pentru inmatricularea in Romania a unui autovehicul second hand, achizitionat dintr-un stat membru al Uniunii Europene si care a fost anterior inmatriculat intr-un alt stat membru
                          http://www.avocatnet.ro/content/arti...#axzz2u2aYStZ2
                          Last edited by Cromatic; 22 February 2014, 12:42.

                          Comment


                          • Originally posted by GFN View Post
                            Am si eu o intrebare.
                            A inmatriculat careva acum de la inceputul anului logan nou DCI E5 si cat a platit timbrul de mediu?? m-a speriat zilele trecute dealerul , a zis ca ar fi in jur de 200 Euro.
                            Multumesc.
                            Te sperie 200 de euro? Nu ai nevoie de masina.
                            In 2007 -daca atunci ti-ai cumparat masina- nu ai platit cam 700-800 de lei?

                            Comment


                            • @ Cromatic: stiti cumva ce taxe de poluare se achita la prima inmatriculare a unei masini NOI prin alte state UE?
                              2) De ce sunt eu INCURAJAT sa cumpar sh UE in detrimentul nou?
                              3) pana acum am auzit de 3-4 cazuri de recuperare la masina NOUA!
                              Ce e din auzite e ...din auzite dar pe vazute e cazul varului meu care si-a luat un Megane nou in 2007 si a recuperat taxa in 2009.
                              Am mai vorbit cu cineva care a recuperat tot la un Megane dar avocatul lui mi-a spus ca nu ma mai poate ajuta si pe mine pentru ca avocatul meu a facut prost ce a facut (termeni de-ai lor) si de aceea a pierdut.
                              Deci se poate si la masini noi. Cum?
                              Nu avem nici un coleg cu taxa recuperata la Logan?

                              Comment


                              • Pai daca tu stii caz concret nu inteleg de ce-ar mai conta ca e vorba de Logan, masina noua sa fie, si de ce unii au castigat iar altii nu? la masinile SH provenienta UE toti au castigat, fara exceptie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google