Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • a mea e euro 3 , de vandut puii mei si 80 da bani , deci concluzia raman cu ea pina la pensie dar daca incerc sa-i fac o recarosare cu alta 2012 merge cam in ce consta si cam cat costa o astefel de operatiune , intreb si eu ?

    Comment


    • Poti sa o recarosezi cu una 2013, tot euro 3 ramane si aceasi data de productie.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • Originally posted by Cromatic View Post
        Pai daca tu stii caz concret nu inteleg de ce-ar mai conta ca e vorba de Logan, masina noua sa fie, si de ce unii au castigat iar altii nu? la masinile SH provenienta UE toti au castigat, fara exceptie.
        se poate recupera valoare taxei la masina noua. stiu cu siguranta.
        sigpic

        Comment


        • Tare asta, ia uitati ce-a hotarat guvernul ieri:

          "Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect restituirea taxei pe poluare pentru autovehicule şi a taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, dobânzile calculate până la data plăţii integrale şi cheltuielile de judecată, precum şi alte sume stablite de instanţele judecătoreşti, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2015, se va realiza pe parcursul a 5 ani calendaristici, prin plata în fiecare an a 20% din valoarea acestora", este decizia Guvernului.

          Comment


          • Au imprumutat si ei ceva bani, in conditii putin mai favorabile decat daca ar fi luat de la FMI, niste nemernici...
            sigpic

            Comment


            • Daca platesc taxe de judecata si dobanda devin mai outin favorabile.

              Comment


              • Originally posted by bogdan_1984 View Post
                se poate recupera valoare taxei la masina noua. stiu cu siguranta.
                Asa...si...doar zici sau vrei sa ma si ajuti? Accept PM

                Comment


                • vor fi deschise alte procese impotriva acestei hotararii a guvernului si vor ajunge sa plateasca cu mult mai scump aceasta decizie !

                  O problema delicata va fi aceia in care o firma care a platit pentru 10 masini taxa si prin HJ castiga si obliga ANAF-ul sa-i restituie bani, are in acelasi timp de plata la bugetul statului aceiasi suma cu cea pe care ANAF o are de plata !

                  Ce se va intampla ? Va trebui si ANAF-ul sa accepte plata datoriei tot in 5 ani fara alte penalitati si dobanzi,nu?!
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Fiecare plata e cu legea ei, aici nu mai poate lua decizii CJUE.

                    Comment


                    • totusi, este revoltator sa platesti toti bani odata si sa-i primesti in 5 ani.

                      Daca acum 7 ani guvernele de kkt ale romaniei ne-ar fi permis sa platim esalonat taxa de inmatriculare pe parcursul unui an in 4 transe egale cu siguranta acum poate nimeni nu s-ar fi obosit sa mai recupereze taxa....
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Saptamana trecuta am depus actele pentru calcularea taxei de timbru la ANAF.
                        Azi am fost iar sa imi dea hartia cu calculul si sa achit sa scap odata de ei.
                        Taxa a fost 234 lei,cilindree 1461, Euro 5, diesel ,noxe 103 gr./KM, o calculasem si eu si imi iesise la fel doar ca ma speriase dealerul dacia ca ar fi in jur de 860 lei.
                        Pot sa spun ca am scapat rezonabil
                        Captain of the black pearl

                        Comment


                        • Am o intrebare la voi.Vad ca sunteti mai in tema. Loganul meu este din 2005,primul proprietar. Nu reusesc sa vand masina din cauza taxei de mediu care este 1900 de euro. Eu vreau sa plec din tara definitiv. O vand si pentru a suplimenta banii cu care vreau sa plec si de aceea plecatul cu masina in afara se exclude. Este riscant sa o las pe numele mamei mele, pentru ca ea este proprietar in acte, aici fiind vorba de eventualele amenzi care ar veni pe numele ei? Sau mai exista posibilitatea ca masina sa fie instrainata in continuare la a treilea proprietar si sa-i pierd urma?

                          Comment


                          • Daca vinzi masina cu act de vanzare-cumparare, bineinteles fara ca cel care o cumpara sa faca transcrierea, ii poti pune in vedere ca la primele amenzi inregistrate sau/si faptul ca nu plateste impozitul vei merge la politie si vei spune ca ai vandut masina. Amenzile nu pot fi decat pentru neplata rovinietei, pentru cele care presupun si puncte penalizare constatate de radarele fixe mama ta va primi o adresa prin care trebuie sa comunice cine a a condus masina la momentul respectiv. Deci un risc exista si din partea cumparatorului nu numai a vanzatorului. De radiat nu poti s-o radiezi (in caz ca noul proprietar nu plateste amenzile) pentru ca trebuie sa duci niste documente care atesta dezmembrarea, casarea sau predarea unei unitati specializate in vederea dezmembrarii.
                            Apoi e problema cu RCA-ul, in caz de accident va intra politia pe fir si o vei supune pe mama ta la un stres inutil.
                            La intrarea in vigoare a noilor modificari vanzatorul va avea obligatia sa instiinteze politia in termen de 5 zile ca a vandut masina.

                            S-a mai discutat, contractul de comodat e unica solutie.

                            Comment


                            • @Cromatic multumesc de raspuns. Prin acel contract de comodat toate aceste probleme legate de neinstrainarea in acte ar disparea?

                              Comment


                              • Pentru putin. Da, toate problemele dispar.

                                Conform noului cod civil contractul se poate incheia printr-un simplu acord de vointa al partilor si produce efecte juridice dar avand in vedere ca pleci din tara si contractul il inchei cu o persoana straina e recomandat sa-l faci la notar pentru a putea fi folosit ulterior ca titlu executoriu (e mai sanatos asa).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google