Taxe Leasing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am masina luata in leasing am dat avans 50% pe o perioada de 48luni si o am de 13 luni si asi dori sa o achit integral cand este perioada cea mai avantajoasa pentru mine rca i valabila pina la anu in 30 aprilie daca o achit asigurarea trece automat pe numele meu sau trebuie sa fac alta ceai care au au achitat masina inainteide termen rog sa imi raspunda ms?

    Comment


    • #17
      Nimeni nu poate sa imi raspunda si mie la intrebare,sau i mai bine sa astept sa scada cursu euro sa platesc mai putin ?

      Comment


      • #18
        Si eu am vrut sa fac asta...Insa iti mai baga in plus un comision de reziliere...Nu prea este avantajos.

        Comment


        • #19
          Da in contractul de leasing zice ca perioada minima este de 1 an obligatoriu ce comision in vloare de cat ati baga?

          Comment


          • #20
            Originally posted by juann View Post
            Cum e cu asigurarea Casco? Se face pe numele firmei de leasing? Daca o terta persoana conduce masina e o problema cu casco?
            Da, se face pe numele firmei de leasing si se incheie contractul pe toata perioada leasingului iar ratele sunt fixe.
            Avantaj: nu se percepe taxa suplimentara pentru reintregirea politei in anul urmator indiferent de dauna, daca a existat vreuna in a.c. bineinteles.
            Dezavantaj: pentru anul urmator rata nu scade in cazul in care nu s-au inregistrat evenimente in anul curent.

            Comment


            • #21
              Originally posted by Cromatic View Post
              Da, se face pe numele firmei de leasing si se incheie contractul pe toata perioada leasingului iar ratele sunt fixe.
              Avantaj: nu se percepe taxa suplimentara pentru reintregirea politei in anul urmator indiferent de dauna, daca a existat vreuna in a.c. bineinteles.
              Dezavantaj: pentru anul urmator rata nu scade in cazul in care nu s-au inregistrat evenimente in anul curent.
              iti trebuie o imputernicire de la firma de leasing,trimiti un fax la firma de leasing cu talonu,autorizatia de reparatie si procesul verbal,iar ei iti trimit imputernicirea in 24 h
              God is my copilot

              Comment


              • #22
                Inputernicire trebe numai daca contractul de leasing este pe firma iar daca este pe persoana fizica trebuie urmatoarele:copie prima pagona a contractilui de leasing .copie talon ,buletin,permisa,utorizatie de reparare de la politie in original si te prezinti cu masina la firma unde ai casco iar cel de la daune te pune sa completez un formular cu datele masini si cum s-a produs evenimentul rutier dupa care te duci la ce service auto vrei tu nu unde zice cel de la casco.

                Comment


                • #23
                  @radu2008: eu am leasing la impuls-leasing,persoana fizica,casco unita si mi-a pus sa aduc imputernicire de la firma de leasing,prima pogona a contractului de leasing care e?
                  God is my copilot

                  Comment


                  • #24
                    Exact ce contract ai tu am si eu imputernicirea i prima foaie a contractuli de leasing unde esti tu trecut ca utilizator .

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Cromatic View Post
                      Da, se face pe numele firmei de leasing si se incheie contractul pe toata perioada leasingului iar ratele sunt fixe.
                      Avantaj: nu se percepe taxa suplimentara pentru reintregirea politei in anul urmator indiferent de dauna, daca a existat vreuna in a.c. bineinteles.
                      Dezavantaj: pentru anul urmator rata nu scade in cazul in care nu s-au inregistrat evenimente in anul curent.
                      dar, cum e normal , valoarea masinii in polita casco se va diminua de la an la an. Va scadea rata casco pe baza acestui lucru? (autocobalcescu mi-a facut o simulare de rate la un contract de leasing unde apareau pe 5 ani aceeasi rata la casco. Am intrebat daca nu scade dupa primul an si ei mi-au confirmat ca va scadea.)
                      Stie cineva din experienta proprie ce se intampla in realitate?
                      Multumesc.

                      Comment


                      • #26
                        Rata casco nu scade si nici nu creste chear daca ai avut ceva daune in anul respectiv eu am platit 16 rate si am avut 2 daune si rata casco nu a crescut sau scazut acesta este dezavantajul leasingului si cresterea spectaculoasa a cursului euro eu cand am luat masina era euro 3.3 lei iar acuma a sarit de 4 lei ma apuca groaza cand vine rata la sfarsitul luni cu acest curs euro.

                        Comment


                        • #27
                          Astazi am primit un plic de la impuls leasing si am vazut ca au coborat dobanda anuala de la 8.52% la 6.26% eu zic ca e un lucru destul de bun.

                          Comment


                          • #28
                            Mira-m-as... Ca ei au cam cele mai mari dobanzi. Iar cei cu dobanzi mici deja au peste 9%, de regula 9,5%

                            Comment


                            • #29
                              Lo tv a anuntat ca cei care au luat deja imprumuturi in euro o sa fie mai protejati fata de cei care iau acuma imprumuturi in euro daca nu ma crezi o sa revin cu poza facturii pe care am primit-o!!

                              Comment


                              • #30
                                Salut! Daca vreau sa fac o predare de leasing exista cumva o schema de calcul prin care sa pot cere o suma de bani la predarea leasingului catre o alta persoana? Sau pun din burta, ma gandesc cat am bagat (in ratele platite pana acum) si mai scad uzura masinii, cate rate mai sunt de platit, etc.? Multumesc anticipat!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google