TEHNICA: Panorama

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Panarama cu logan, undeva in Godeanu
    Attached Files
    e-mail: office@stickere.info

    Comment


    • #32
      poza e facuta din 4cadre cu un fujifilm finepix s5800 iar panorama cu un programel autostich.sper ca va place.

      Comment


      • #33
        ataseaza si imaginea...
        e-mail: office@stickere.info

        Comment


        • #34
          prima poza e cu fujifilm si a doua cu un n82.amandoua sunt prelucrate.
          Attached Files
          Last edited by bogdaneleuro; 20 July 2009, 13:57. Reason: completare

          Comment


          • #35
            Cinci panorame...

            2, 3 sunt de pe curmatura oltetului, respectiv cheile oltetului
            1, 4, 5 sunt de pe Transalpina

            Toate au fost facute in WE...

            Numar de cadre necesare:

            1 - 34 cadre
            2 - 35 cadre
            3 - 5 cadre
            4 - 5 cadre
            5 - 25 cadre

            in caz ca sunteti interesati...

            nu sunt prelucrate deloc...nici macar bright sau contrast...
            Attached Files
            Last edited by alexyno; 7 August 2009, 03:26.
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #36
              Sighisoara in 14 cadre Prima incercare.
              Attached Files
              Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

              Comment


              • #37
                De ce trebuie trase mai mult de 3-4 cadre pentru a forma o panorama?Mie 4 cadre imi sunt suficiente pentru a incadra tot orizontul...sigur exista o explicatie dar care e?
                sigpic

                Comment


                • #38
                  Se imbina mai bine. Sau mai bine zis, mai usor si cu mai putine complicatii. Parerea mea
                  Last edited by ReBe; 2 September 2009, 17:47.
                  Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                  Comment


                  • #39
                    Din 4 cadre nu ai cum sa cuprinzi tot orizontul, decat daca dispui de o lentila "fisheye", caz in care e cam greu sa finalizezi panorama, din cauza puternicelor distorsiuni ale imaginii. Pe de alta parte daca fotografiezi "landscape" cu aparatul orizontal, e suficient sa suprapui 20% doua poze alaturate, la mai mult de 50% pot sa apara probleme de alta natura. Daca aparatul nu este orizontal, ci putin inclinat in sus sau in jos, e bine sa faci mai multe cadre si suprapunerea sa fie mai mare de 20%. Numarul mare de cadre poate sa apara la:
                    - o fotografie panoramica de 360 grd (depinde de distanta focala a obiectivului) poate cuprinde in mod normal 9-14 cadre "landscape",
                    - o panorama compusa din cadre luate "portret" in mod normal intre 16-26 pentru un cerc complet,
                    - o panorama compusa din fotografii facute cu "zoom".

                    Panorama de mai jos e facuta de exemplu din 6 cadre, si cuprinde cca. 200 grd din orizont.
                    Attached Files
                    Last edited by sorinj; 2 September 2009, 20:15.
                    sigpic

                    207 noir obsidien

                    Comment


                    • #40
                      Este mult mai usor sa fie legate, daca sunt multe cadre. Intradevar, o panorama poate fi creata din cca 6 cadre (vezi sorinj), dar ideea e ca...cu cat sunt mai multe, cu atat, lipirea e mai usoara ptr software.

                      Eu de ex., daca fac o panorama, folosesc functia de "foc continuu"...si trag in timp ce ma misc, pe directia care vreau sa o prind. De asta, la o vedere de cca 200 grade, imi intra cca 30 de cadre.

                      @ReBe: Cum ai prelucrat panorama? Casutele par sa imite turnul din Pisa . Toata panorama, este curbata....
                      Last edited by alexyno; 2 September 2009, 21:58. Reason: Automerged Doublepost
                      e-mail: office@stickere.info

                      Comment


                      • #41
                        Photoshop, urmand pasii de pe pagina anterioara, doar ca imi aduc aminte ca nu am gasit Image/Transform si nici Ctrl+T n-a mers. Cred totusi ca pozele sunt de asa natura, am sprijinit aparatul foto de o suprafata care se pare ca a fost putin inclinata. Oricum nu m-am chinuit prea tare, era doar un exercitiu cu primele poze pe care am pus mana... Altele n-aveam
                        Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                        Comment


                        • #42
                          Ai lasat pe auto, modul de lipire ?

                          Eu prefer sa folosesc, "Reposition", fiindca nu modifica imaginea, doar le lipeste.
                          e-mail: office@stickere.info

                          Comment


                          • #43
                            Am observat si eu ca ar cam fi cazul. N-am avut timp, am facut doar ca scria acolo sa vad care e rezultatul, si a iesit ceva-ceva
                            Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                            Comment


                            • #44
                              Prima panorama facuta de la balcon cu aparatul actual - Canon Ixus Wireless
                              total 3 poze, lipite cu softul primit pe cd-ul cu drivere.
                              Softul tine cont si de distanta focala, o citeste din proprietatile pozei sau poti sa o treci cat vrei tu.
                              In afara de o mica eroare la prima poza (cam stramba) cred ca a iesit bine.
                              Attached Files
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • #45
                                le-a lipit....in proportie de 25 % bine.

                                Este prezenta data si ora... Blocul din stanga este parca "intrat in pamant" pe partea sa stanga...blocul din dreapta, are un perete lateral inclinat, alalalt nu...Cablul ala gros, e intrerupt...

                                Eu zic sa folosesti, Photoshop sau PtGUI...merg super.

                                In rest, ptr prima incercare... e ok. Mai incearca
                                e-mail: office@stickere.info

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google