Tempomat pe logan 1.5dci

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tempomat pe logan 1.5dci


    Mi-am montat tempomat pe logan

  • #2
    Sigur nu era o caramida pusa pe acceleratie?
    Acum serios, si eu mi-as monta un Acitve Cruise Control pe Logan, dar e mult de munca.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • #3
      Ai 4 butonele push button si un comutator pe 3 pozitii
      comutatorul e pentru 1limitare viteza in limita stabilita , 2 mers normal si 3 tempomat . butonelele sunt + (+2 Km fata de limita impusa fie ea in + sau in - ), - (- 2 Km etc ... ) , 0 (se reseteaza limita si incepe sa mearga normal ) acelasi lucru se intampla la apasarea franei si R care dupa o frana readuce masina la ultima viteza dupa anularea tempomatului
      Daca vrei iti dau numarul de tel al celui care monteaza numai ca e din pitesti . Face mai multe chestii la logan , eu mi-am mai activat balearea stergatoarelor la spritarea cu lichid de parbriz ( 2 baleari la sprit scurt si 4 la sprit lung ) se poate si altfel (1 cu 3 ) de ex


      IMPORTANT Nu monteaza decat la DCI
      Attached Files

      Comment


      • #4
        doar pe dci este acceleratie electronica.
        costuri?
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • #5
          Suna interesant... costuri? Mi-as monta si eu, numai daca meseriasu ar gasi alt amplasament al butoanelor ;).

          Comment


          • #6
            Originally posted by alinrehau
            Daca vrei iti dau numarul de tel al celui care monteaza numai ca e din pitesti . Face mai multe chestii la logan , eu mi-am mai activat balearea stergatoarelor la spritarea cu lichid de parbriz ( 2 baleari la sprit scurt si 4 la sprit lung ) se poate si altfel (1 cu 3 ) de ex
            Asta ma pricep si eu sa fac, e usor.
            Cat despre tempomat, se poate pune inca o maneta langa cea de stergatoare, ca sa nu se mai puna butonaele alea dar mai costa si aia vreo 150 lei.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #7
              Butoanele le pui unde vrei tu , eu sunt obisnuit sa conduc cu stanga pe volan si dreapta pe schimbator sau prin zona aia , eu am ales sa le bag acolo .
              Costul e de 70 RON in care intra butoanele , papuci pentru contactele de pe calculatorul de injectie ,cablurile electrice si manopera .
              Singurul dezavantaj e ca dupa 90 Km/h devin stresante accelerarile din CC .Acesta accelereaza scurt ajunge la viteza dorita apoi taie injectia , din cauza fortei de spargere a aerului care te impinge inapoi ai parte de un revers si cand scade foarte putin viteza intra iar cc-ul si baga injectie si se simte ciudat . pana in 80 Km/h nici nu simti ca mergi cu CC de la 80 in sus devine din ce in ce mai deranjant . pe la 160 accelereaza aproape incontinu si nu se mai simt accelerari / decelerari . Daca nu te grabesti si preferi sa ai si un consum redus poti sa il setezi pe 90 si mergi linistit . cu CC activat la 90 /h aveam 4.4 % consum . Am dci -ul de 70 de cai

              Comment


              • #8
                Originally posted by crististreulea
                doar pe dci este acceleratie electronica.
                costuri?
                da numai pe dci se poate monta asa ceva
                ps. ce noroc pe noi )

                Comment


                • #9
                  Montarea unui CC implica pierderea garantiei ?? Sunt si eu interesat de asa ceva, cu conditia sa nu pierd garantia deoarece masina e a firmei si nu cred ca ar fi sefu' de acord cu asa ceva daca se pierde garantia...
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    In ce sens devin stresante? nu prea am inteles de ce taie alimentarea, poti fi mai explicit te rog? probabil sunt eu mai greu de cap
                    Renault Scenic II
                    Dacia Logan 1.4 MPI

                    Comment


                    • #11
                      Pierzi garantia la partea electrica ... Si in legatura cu taierea injectiei ... inchipuieti ca mergi cu cineva care la 120 calca jumatate de secunda acceleratia apoi o lasa jumatate de secunda mai moale , apoi iar acceleratia si tot asa ... dar la 100 nu se simte asa ... Am inteles ca la alte modele de la renault merge CC-ul de nici nu iti dai seama , poate e alt calculator alt soft nu stiu . dac poti sa mergi cu 100 (real 90) e ok .

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by alinrehau View Post
                        Pierzi garantia la partea electrica ... Si in legatura cu taierea injectiei ... inchipuieti ca mergi cu cineva care la 120 calca jumatate de secunda acceleratia apoi o lasa jumatate de secunda mai moale , apoi iar acceleratia si tot asa ... dar la 100 nu se simte asa ... Am inteles ca la alte modele de la renault merge CC-ul de nici nu iti dai seama , poate e alt calculator alt soft nu stiu . dac poti sa mergi cu 100 (real 90) e ok .
                        Dara daca iau oare de pe un tip de Renault acest cruise control o sa mearga altfel??Ce sfaturi aveti???Tare as vrea asa ceva mai ales pe autostrada...

                        Comment


                        • #13
                          Nu poti ... Doar daca faci tu un circuit separat care sa induca o rezistenta variabila la bornele pedalei de acceleratie (vorbesc de diesel aici ) . Rezistenta asta variabila ar fi modificata automat in functie de paramertii de intrare i circuit (turatie motor ,viteza ,contact frana,contact ambreaj,butoane comanda etc
                          Ideea e ca pe masina mea nu s-a facut nimic decat sa se aduge 4 fire si 4 butoane cu rezistente intre ele , CC-ul este deja implementat in softul calculatorului de injectie de pe masina .
                          Motorul de 85 de CP are oare alt calculator de injectie ? Ca as vrea sa imi iau un MCV de 85 CP

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by alinrehau View Post
                            Nu poti ... Doar daca faci tu un circuit separat care sa induca o rezistenta variabila la bornele pedalei de acceleratie (vorbesc de diesel aici ) . Rezistenta asta variabila ar fi modificata automat in functie de paramertii de intrare i circuit (turatie motor ,viteza ,contact frana,contact ambreaj,butoane comanda etc
                            Ideea e ca pe masina mea nu s-a facut nimic decat sa se aduge 4 fire si 4 butoane cu rezistente intre ele , CC-ul este deja implementat in softul calculatorului de injectie de pe masina .
                            Motorul de 85 de CP are oare alt calculator de injectie ? Ca as vrea sa imi iau un MCV de 85 CP
                            Sincer nu stiu ce fel de calculator de bord are.Nu stiu ce sa spun.In concluzie, m-ar ajuta mult acest tempomat daca l-as pune pe MCV?? Mentionez ca eu 99% din drumuri sunt in Danemarca si Germania si cred ca mi-ar usura condusul.Acele bruscari samd nu sunt suparatoare?

                            Comment


                            • #15
                              Da , sunt suparatoare dar doar peste 90-100 , e vorba de soft aici . Softul chinuie masina sa tina o viteza constanta ,dar dupa cum lucreaza se pare ca accelereaza la maxim apoi o lasa moale si repeta ciclul asta , la viteze mari forta cu care spargi aerul este destul de mare si te impinge inapoi si motorul iar accelereaza si tot asa ... softul trebuia conceput astfel incat motorul sa fie solicitat tot timpul dar cu o acceleratie variabila astfel incat daca intampini rampa sa accelereze mai mult , la panta sa accelereze mai putin sau deloc si tot asa astfel incat sa tina viteza apropiata de viteza setata .
                              Nu mai apar acceleratii/deceleratii cand setezi viteza peste 150-160Km/h si motorul merge tot timpul la maxim :P

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google