Temporizare Reglabila Stergatori Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Si poze cu modul de realizare si schema folosita. Maneta de megane daca se nimeresc functiile manetei poate fi adaptata in locul potentiometrului pus de mine. Maneta folosita direct fara nici un montaj aditional nu merge sa transforme temporizarea fixa in variabila!
    Attached Files
    Last edited by 99MMH; 4 January 2009, 19:10.

    Comment


    • #17
      Cat te-a ajuns 555-ul si restul componentelor?
      No, apoi blana
      Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
      ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

      Comment


      • #18
        @99MMH eu stiam ca uch u de logan ii de la megane/clio/laguna (modelele mai vechi) si na din moment ce la ele merge treaba ma gandesc ca ar trebui si la logan. oricum iti multumesc frumos ca mai informat cum se poate face si fara maneta. totusi am sa incerc sa vad ca poate poate merge oricum mersi

        Comment


        • #19
          O treaba care am vazut la Megane2: in treptele 2,3 si 4 de la stergator, cand masina este stationata, merg stergatoarele rar, ca in treapta 1. Cand masina se pune in miscare, stergatoarele functioneaza la viteza normala. Asa ceva se poate "aranja" pe Logan?

          Comment


          • #20
            Aia nu stiu dar daca afli sa ne spui si noua

            Comment


            • #21
              faci un filtru pe impulusirle de tacho de la cutia de viteza si cand ai tren de impulsuri mai mult de, sa zicem, 2/secunda, activezi vitezele superioare. altfel, pui un mosfet care sa dea "inhibit" pe semnalele de trepte rapide ale temporizatorului.
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • #22
                Mai pe romaneste...ar costa mult treaba asta?

                Comment


                • #23
                  Salutare tuturor
                  Functia de intrarea in temporizare maxima cand masina stationeaza este clasica pentru renault megane 1 2 (la astea am verificat) si este bazata pe corelarea temporizarii cu semnalul de viteza venit de la cutie si eventual cu senzorul de ploaie.
                  Cat despre apartenenta UCH-ului la gama megane, clio etc nu comentez pot spune doar ca de exemplu uch-ul are multe functii care tovarasii " renault " nu s-au obosit sa adauge piese pe placuta UCH, sa traga cateva fire in plus sau efectiv sa dea click sa activeze functiile.
                  @ Renault - nu vreau sa te dezamagesc, dar spor la treaba si sa ne tii la curent cu ce ai descoperit.
                  @Seba - teoretic asa este ai perfecta dreptate dar asta e valabila dupa ce rezolvi temporizarea variabila.
                  @lau_swat - le aveam prin casa deci nu stiu sa iti zic dar oricum cred ca cel mai scump este potentiometrul (semireglabilul)
                  Toate bune

                  Comment


                  • #24
                    pai din ce-am discutat cu lau, la 555 am ajuns si noi, vad ca asta s-a facut deja, asa ca temporizare variabila exista, mai trebuie coditionata. cu 2 tranzistoare faci un switch intre potentiometru si o rezistenta fixa (care sa dicteze viteza 1 temporizata)
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #25
                      Salut am fost la schrott si am gasit o maneta de laguna 1 exact ca cea de logan cu temporizare reglabila dar cerea pe ea cu tot cu releu 100 ron ceea ce mi se pare prea mult. Va rog daca cumva stiti de unde as putea face rost de aceasta maneta da la un pret mai mic sau daca stiti cumva cat costa una noua. Va multumesc.

                      Comment


                      • #26
                        A mai facut cineva ceva? La laguna 2 aveam maneta la fel cu cea de sandero, avea si stergator spate, dar avea pe ea un buton suplimentar din care se regla temporizarea. Ar merge doar schimbata maneta?

                        Comment


                        • #27
                          664102967156201941627209-1074232-300_300.jpg

                          19685997_1_644x461_vand-maneta-stergatoare-de-pe-renault-laguna-1-din-1999-19-dti-cluj-napoca.jpg. Asa arata manetele.

                          Comment


                          • #28
                            Doar din UCH si maneta de renault nu vei obtine temporizare. Cea mai buna documentare pe subiect o gasesti pe forumul concurent.
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • #29
                              Nu am găsit răspuns 100% clar

                              Comment


                              • #30
                                Intre maneta(pusa pe intermitent) si uch montezi un modul (cu microcontroler sau 555) prin care faci temporizarea "variabila".
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google