Temporizare Stergator Luneta Logan MCV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Temporizare Stergator Luneta Logan MCV

    Dupa cum spune si titlul, am montat pe masina proprie un sistem de temporizare a stergatorului lunetei. La actionarea stropitorului luneta, stergatorul baleaza de 5 ori apoi se opreste. Apoi din 15 in 15 secunde baleaza o singura data. Timpul dintre 2 baleeri se poate seta intre 2 si 25 secunde.

    Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


    Pe nimeni nu intereseaza acet sistem?

    Nu va intereseaza?
    Last edited by adicata2003; 10 April 2011, 00:05. Reason: Automerged Doublepost

  • #2
    adicata2003 da si tu delalii cum ai facut,ce modificari,ce releu,eventual o schema electrica

    Comment


    • #3
      Releu temporizare am folosit unul d'ala cum se monta pe daciile vechi la stergatoarele fata. Legaturile sunt foarte simplu de realizat. Firul de iese din pinul B2 de la mufa comutatorului stergatoare la cca 3 cm de mufa il tai. Practic aici inseriezi releul. Pinul "+" de la releu il legi la pinul B2 de la mufa comutatorului (firul taiat ce duce spre comutator), "-'' de la releu il legi la firul negru tot de pe aceiasi mufa (parca B5) (te legi pe fir nu-l tai), pinul "31b" de pe releu il legi la firul taiat ce duce spre motoras stergator spate, iar pinul LV (este cel care face sa functioneze stergatorul de 4 ori dupa spritare luneta), se leaga pe firul "B1'' ce iese din mufa comutatorului . Singurul fir ce se taie este cel ce iese din B2, adica este exact firul de comanda a stergatorului spate. Acum nu ramane decat sa reglati fiecare timpul de pauza dintre baleieri.

      Comment


      • #4
        A mai montat cineva asa ceva?

        Comment


        • #5
          interesanta inventie,chiar se merita

          Comment


          • #6
            Este foarte simplu de montat. Trebuie sa cumparati doar un releu cu temporizare pentru vechiile dacii.

            Comment


            • #7
              si reglarea reglarea cum se face?

              Comment


              • #8
                Se roteste de potentiometru.

                Comment


                • #9
                  a incercat careva?

                  Comment


                  • #10
                    Mi-am montat eu pe masina. D'asta am facut topicul, sa dau ideea si la altii.

                    Comment


                    • #11
                      vreau acest montaj dar nu am inteles nimic

                      Originally posted by adicata2003 View Post
                      Releu temporizare am folosit unul d'ala cum se monta pe daciile vechi la stergatoarele fata. Legaturile sunt foarte simplu de realizat. Firul de iese din pinul B2 de la mufa comutatorului stergatoare la cca 3 cm de mufa il tai. Practic aici inseriezi releul. Pinul "+" de la releu il legi la pinul B2 de la mufa comutatorului (firul taiat ce duce spre comutator), "-'' de la releu il legi la firul negru tot de pe aceiasi mufa (parca B5) (te legi pe fir nu-l tai), pinul "31b" de pe releu il legi la firul taiat ce duce spre motoras stergator spate, iar pinul LV (este cel care face sa functioneze stergatorul de 4 ori dupa spritare luneta), se leaga pe firul "B1'' ce iese din mufa comutatorului . Singurul fir ce se taie este cel ce iese din B2, adica este exact firul de comanda a stergatorului spate. Acum nu ramane decat sa reglati fiecare timpul de pauza dintre baleieri.
                      fi si tu mai explicit te rogpinul 31b de pe releu il legi la firul taiat ce duce spre motoras.spergator spate ....scuza-ma dar care este firul taiat care duce la motoras spate .cum il identific?

                      Comment


                      • #12
                        Cum am scris mai sus. "Firul de iese din pinul B2 de la mufa comutatorului stergatoare la cca 3 cm de mufa il tai. Practic aici inseriezi releul." Pinul + de pe releu la capatul firului ce duce spre comutator si 31b la capatul firului taiat ce duce spre motoras.
                        Last edited by adicata2003; 14 May 2011, 20:57.

                        Comment


                        • #13
                          Unde ai pozitionat releul? E destul de mare si cam greu de gasit un loc pt el...

                          Comment


                          • #14
                            Este prins cu un colier de plastic pe undeva pe sub bord. De cand l-am montat nu am mai umblat niciodata la el.

                            Comment


                            • #15
                              Am cumparat si eu astazi releul cu pricina dar e cam voluminos... cred am sa renunt... si am sa merg pe un montaj electronic eventual dublu sa fac si temporizarea la stergatoarele fata... mai studiem

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google